SOS

Pierwszym zadaniem programu WF z Klasą jest Sportowy Okrągły Stół. W naszej szkole dzięki koordynatorowi programu i nauczycielom wspomagającym odbyliśmy takie spotkanie już po raz trzeci. Silniejsi o zdobyte doświadczenie z ubiegłych lat edycji programu przystąpiliśmy pewnie do działania. Zebraliśmy na sali gimnastycznej grupę około 50 uczniów. Byli to przedstawiciele klas 4-6 chętni do działania i współpracy. Spotkanie poprowadził koordynator Mieszko Bazyliński, a rozpoczął je słowami wstępu na temat celu spotkania i genezy programu. Następnie wśród uczniów została przeprowadzona ankieta, której pytania dotyczyły lekcji wychowani fizycznego, zainteresowań uczniów, plusów i minusów programu szkolnego.
Po sprawdzeniu ankiet wnioski zostały odczytane na forum i przeszliśmy do wspólnej debaty.
Wszyscy uczestnicy debaty zostali podzieleni na grupy. W każdej grupie wyznaczono lidera, a cała grupa proponowała pewne rozwiązania do ww. problemów debaty. W czasie, gdy uczniowie pracowała w grupach nauczyciele wspierali poszczególne zespoły fachową poradą czy merytorycznymi uwagami z zachowaniem ważnej zasady, aby wszystkie propozycje zgłoszone przez uczestników zostały zapisane na arkuszu papieru przez lidera grupy. Po zakończeniu pracy w grupach liderzy zespołów prezentowali zapisane postulaty, a koordynator debaty, po każdej prezentacji, otwierał dyskusję, w którą włączali się wszyscy uczestnicy debaty oraz nauczyciele. Należy podkreślić, że po każdej prezentacji była bardzo ciekawa i interesująca dyskusja. W trakcie dyskusji padały konkretne propozycje , m.in.: wykorzystanie muzyki na lekcjach, możliwość decydowania raz w miesiącu o tematyce lekcji przez uczniów, ale również nie zabrakło postulatów skierowanych do kolegów jak: punktualność na lekcji oraz wysoka frekwencja.
W trakcie debaty ustalono również, że w ramach Lokalnej Akcji Sportowej (LAS) uczniowie wspólnie z nauczycielami zaakceptowali pomysł festynu szkolnego „Piknik trzech pokoleń”
Zorganizowana debata przyniosła oczekiwane efekty zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli wychowania fizycznego. Dyskusje, wnioski, propozycje i postulaty pozwolą w bieżącym roku szkolnym oraz kolejnych latach podnosić poziom szkolnego wychowania fizycznego w naszej Osiemnastce.

One thought on “SOS

 1. Dzień dobry!
  Od debaty Sportowego Okrągłego Stołu minęło już kilka miesięcy – jak udaj Wam się wdrożyć postulaty wypracowane podczas dyskusji?

  Czy więcej zajęć odbywa się przy muzyce? Jak to monitorujecie?
  Jakie tematy lekcji wybierają uczniowie? Czy ma to miejsce we wszystkich klasach?

  Zachęcam Was bardzo serdecznie, byście opisywali na blogu krok po kroku jakie zmiany zachodzą w Waszej szkole w tej edycji – a może nawet namówię Was do wzięcia udziału w konkursie „Przewrót na WF-ie”
  http://blogiceo.nq.pl/wfzklasa/2016/04/05/pochwal-sie-swoim-sposobem-na-przewrot-na-wf-ie/

  Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania,
  Zuzanna Machalska
  Wf z Klasą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge