Zakończenie projektu

Dziękuję serdecznie Basi Łopatce za prowadzenie tego bloga…

Nasz projekt osiągnął swój FINAŁ….

Oto efekty naszej pracy, choć w fazie projektowanie niezamierzone…

Ostatni Ocaleni…

Spotkania z naszymi drogimi kombatantami i Sybirakami zaowocowała chęcią przekazania sztandaru Sybiraków w nasze ręce…

Jesteśmy z tego bardzo dumni…

I dziękujemy za wyróżnienie…

Oto newsy z naszej szkolnej strony internetowej

NEWES1

NEWS2

NEWS3

Kategorie Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Zostaw komentarz

Maraton nocny

Zadaniem tego przedsięwzięcia było ocalenie od zapomnienia historii ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę podczas II wojny światowej oraz tych którzy byli zesłani na Syberię.
Jedno ze spotkań z Kombatantami i Sybirakami odbyło się w Gimnazjum  podczas  ostatniego maratonu. Usłyszeliśmy wiele ciekawych historii i wspomnień. Były łzy wzruszenia. W trakcie tych spotkań nawiązaliśmy prawdziwe przyjaźnie.

Kategorie Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentarzy: 1

Spotkanie z Sybirakami

W Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie  spotkaliśmy się z osobami wysłanymi na Syberię podczas II Wojny Światowej. Zgromadziliśmy się na uroczystym obiedzie, zorganizowanym przez prezesa Związku Pana Zdzisława Maliszewskiego. W zebraniu brali udział nasi opiekunowie Pani Arleta Kamińska-Sadat i ks. Piotr Szczepański oraz uczniowie naszego gimnazjum Aleksandra Smektała, Oliwia Zielińska i Patryk Piekarski.

Bardzo gościnnie przyjął nas w imieniu Sybiraków Pan Zdzisław Maliszewski prezes koła Sybiraków. O swoich wspomnieniach opowiedzieli nam Pan Zdzisław Hajdziony, Pani Stefania Krystaszek, Pani Magdalena Nolbert oraz Pan Zygmunt Zienkowiec. Dowiedzieliśmy się w jakich warunkach żyli zesłani na Syberię ludzie. Musieli oni mieszkać w wybudowanych przez siebie lepiankach, w których spali na słomie oraz ciężko pracować, aby dostać choć jedną kromkę chleba. Kobiety przeważnie wycinały drzewo w lesie, mężczyźni pracowali, aby zdobyć pożywienie dla rodziny zaś dzieci zbierały gałęzie. Wodę pili z rowów lub kanałów, a często w ogóle nie pijali jej przez wiele dni. Większość Sybiraków została wywieziona spod Lwowa jako małe dzieci. Cały dobytek ich życia został im odebrany. Jedynie matce Pani Magdaleny Nolbert udało się zabrać z domu obrazek Matki Bożej z aniołkami, który wrócił z nią do ukochanego kraju. Rozmowy, które przeprowadziliśmy przywołały wiele bolesnych wspomnień doprowadzających nawet do łez.

Kategorie Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Zostaw komentarz

Z wizytą u Burmistrza

Gimnazjaliści razem z uczniami Szkoły Podstawowej wzięli udział w spotkaniu z  Panem Zdzisławem Średniawskim. Wizyta była kolejnym krokiem w etapie Projektu „Ostatni Ocaleni”.Mieliśmy okazję zobaczyć od wewnątrz Urząd Gminy. Pan burmistrz przyjął nas w Sali Ślubów, która dodała swoim urokiem blasku wizycie. Wysłuchaliśmy prelekcji Pana Burmistrza na temat powstania Ruchu Ludowego, z którego wzięło początek Polskie Stronnictwo Ludowe. Pan Burmistrz opowiedział o założycielach partii, którymi byli min. Maciej Rataj i Andrzej Średniawski.Ciekawostką były wspomnienia o okolicznościach spotkania przodka Pana Burmistrza Andrzeja Średniawskiego z Maciejem Ratajem.

Kategorie Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentarzy: 1

Początki i cel projektu

Witam :) Wzięliśmy udział w projekcie pt. ” Ostatni ocaleni „Nasze działania obejmą odszukanie osób, które przeżyły II wojnę światową i aktywnie brały udział na rzecz wyzwolenia Polski. Będziemy również poszukiwać tych którzy przeżyli wojnę i mogą nam opowiedzieć o jej ciemnych kartach: przymusowych pracach na obczyźnie, obozach koncentracyjnych oraz życiu na Syberii.

Celem tego projektu jest integracja społeczności lokalnej oraz oddanie hołdu tym, którzy walczyli o wolną ojczyznę.

Kategorie Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Komentarzy: 8