Festiwal Nauki – podsumowanie programu Szkoła z Klasą 2.0

Szkolny Festiwal Nauki odbył się w dniu 26 czerwca 2014r. i był imprezą, której celem było podsumowanie pracy szkolnych zespołów w programie Szkoła z Klasa 2.0 oraz formą reklamy zachęcającej do pracy w następnym roku szkolnym nowych uczniów.

Główni organizatorzy Festiwalu to Agnieszka Ksobieraj i Zbigniew Orchowski, pomocą służyły nam również koleżanki, które swoje zadania realizowały z klasami I – III Lidia Drop i Marta Olszanowska. Zaangażowani byli również uczniowie z klas IV b i c oraz VI c, którzy przedstawiali efekty sowich prac projektowych, czyli wpisów biograficznych do Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan.

IMG_1333 IMG_1354
IMG_1356 IMG_1531

Continue reading

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Akcja 2.0 – Zanuć z CC

Album Beethoven artysta Daniel Bautista, Para Elisa, Jamendo, 14.04.2014r., BY SA

Powyżej utwór muzyczny znaleziony w serwisie Jamendo z opisem. To zadanie, które Was czeka w nowej Akcji 2.0. Szczegóły poniżej.

Czas przystąpić do kolejnej Akcji 2.0 pod hasłem „Zanuć z CC”, w której można zdobyć drugą zieloną gwiazdkę. Mam nadzieję, że po ostatniej akcji wasza wiedza o licencjach Creative Commons czyli CC jest dość duża. Znacie 6 podstawowych rodzajów tej licencji, wiecie na co pozwala każda z nich i jakie warunki należy spełnić, żeby ich nie łamać.

Kolejna akcja skupia się na wyszukiwaniu muzyki na licencjach CC. W szkole wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami, że musimy wykorzystywać muzykę podczas akademii, prezentacji lub  jako podkład w montowanym filmie. Wiecie też z poprzednich zadań, że tzw. Dozwolony użytek w edukacji na potrzeby wewnątrzszkolne lub w relacji pomiędzy uczniami i nauczycielami pozwala na szerokie wykorzystywanie dowolnego utworu muzycznego. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie gdy wykonany przez nas film lub prezentację zamierzamy upublicznić w sieci na swoim blogu, stronie internetowej lub serwisie YouTube.

Continue reading

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Kolejna Akcja 2.0 – Rozszyfruj CC

Kolejna Akcja 2.0 pod hasłem Rozszyfruj CC. Moje zadanie to przybliżyć Wam uczniowie to zagadnienie.

Czym jest licencja oznaczana skrótem CC (Creative Commons)?

Podstawowym narzędziem Creative Commons są licencje prawne pozwalające zastąpić tradycyjny model „Wszystkie prawa zastrzeżone” zasadą „Pewne prawa zastrzeżone” – przy jednoczesnym poszanowaniu zasad prawa autorskiego.

Każdy Twórca udzielający licencji na użytkowanie swojego utworu ma do wyboru 6 podstawowych wariantów licencji CC. W ramach każdej licencji udzielamy odbiorcom naszych utworów pewnych praw, ale z zachowaniem również pewnych warunków czyli obowiązków, które korzystający z licencji musi spełnić, aby jej nie łamać

Wyróżniamy 6 podstawowych rodzajów licencji, których nazwy i oznaczenia graficzne znajdują się poniżej:

L.p. Oznaczenie graficzne Nazwa   licencji
1                                                                BY Uznanie autorstwa 3.0   Polska
2     BY_SA Uznanie autorstwa-Na tych   samych warunkach 3.0 Polska
3     BY_NC Uznanie autorstwa-Użycie   niekomercyjne 3.0 Polska
4     BY_NC_SA Uznanie autorstwa-Użycie   niekomercyjne -Na tych samych warunkach 3.0 Polska
5     BY_ND Uznanie autorstwa-Bez   utworów zależnych 3.0 Polska
6     BY_NC_ND Uznanie autorstwa-Użycie   niekomercyjne -Bez utworów zależnych 3.0 Polska

W linku poniżej przygotowałem plakat, który wyjaśnia, jakie prawa i jakie obowiązki ma użytkownik w stosunku do każdej z 6 rodzajów licencji CC.

Plakat wyjaśniający zasady licencji CC

Wasze zadanie polega na wybraniu jednego z sześciu rodzajów licencji i wykonaniu plakatu, który w obrazowej i ciekawej formie przybliży zasady danej licencji. Forma wykonania plakatu dowolna. Rysunek w programie graficznym, prezentacja składająca się z jednego slajdu w dowolnym programie.

Życzę powodzenia w pracy nad plakatem

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Informacja dla nowych blogowiczów

Witajcie uczniowie,

W piątek 28 lutego zgłosiła się do mnie grupa uczniów, która troszkę pozazdrościła tym, którzy prowadzą blogi w naszej szkole i postanowiła dołączyć do naszego klubu.

Wpis ten jest krótkim poradnikiem pierwszych dwóch kroków jakie musi wykonać każda osoba chcąca dołączyć do blogerów z Trójki.

Czasu mamy mało, bo 7 marca upływa ostateczny termin na zakładanie bloga w edycji programu Szkoła z klasą 2.0 w roku szkolnym 2013/2014, ale nie denerwujcie spokojnie damy radę.

Wasze kolejne kroki jakie musicie wykonać aby osiągnąć ten cel to:

Każda z osób, która chce prowadzić bloga indywidualnie lub grupowo musi posiadać konto na Edutubie.

W tym celu należy:

Continue reading

Posted in Bez kategorii | 3 Comments

Poszukiwany – Poszukiwana, kolejna Akcja 2.0

Witam Was drodzy uczniowie. Czas uaktywnić się poprzez wzięcie udziału w kolejnej akcji 2.0. Macie już doświadczenie w Akcji Nr 2, gdzie tworzyliście komiksy dotyczące zasad dozwolonego użytku w edukacji. Wielu z Was otrzymało odznakę. Jest szansa na zdobycie kolejnej. Musimy trochę działać pod presją czasu, ponieważ akcja kończy się z ostatnim dniem lutego, ale cóż to dla Was. Wiem, ze potraficie się w takich sytuacjach zmobilizować. W razie czego podczas najbliższych zajęć Szkolnego Koła Komputerowego w poniedziałek będę służył dodatkową radą i w razie czego pomocą.

Szczegóły tej akcji opisane są na blogu programu szkoła z klasą 2.0

Akcja: Poszukiwany – Poszukiwana

Pamiętajcie, że jak zrobicie swój slajd  to w komentarzach na tej stronie,  do której link znajduje się powyżej należy umieścić informację i odnośnik do swojej pracy.

Postaram się jednak szybko naświetlić Wam o co chodzi w tym zadaniu:

Continue reading

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Przebieg Targów 2.0 w naszej szkole

Dzień 20 grudnia tuż przed świętami to dzień, w którym w naszej szkole odbyły się Targi 2.0. Społeczność szkolna została o tym poinformowana na lekcjach informatyki oraz za pomocą plakatów. Głównym celem targów było zaprezentowanie w ciekawy sposób punktów obowiązującego w szkole Kodeksu 2.0, czyli zbioru zasad wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnej, w skrócie TIK oraz zachęcenie uczniów i nauczycieli do zastanowienia się nad jego treścią, a tym samym dokonania w nim ewentualnych zmian.

Poniżej linki do plakatów informujących o Targach 2.0 w naszej szkole:

Plakat – Targi 2.0

Przygotowania do tego dnia to efekt pracy grupy nauczycieli tworzących szkolny zespół programu Szkoła z klasą 2.0. W skład tego zespołu wchodzą:

Dyrektor szkoły – Agnieszka Orchowska

Koordynator programu – Zbigniew Orchowski

Członkowie: – Agnieszka Ksobieraj, Lidia Drop, Marta Olszanowska.

Wprawdzie właściwy dzień targów w naszej szkole to 20 grudnia 2013r., ale tak naprawdę ich pierwszy etap to były spotkania z rodzicami, które zrealizowaliśmy w dniu 21 listopada, podczas których zapoznaliśmy rodziców z Kodeksem 2.0, a uczennica klasy IV Amelia pokazała jak należy logować się do nowej wersji dziennika elektronicznego. W ten sposób w praktyce zrealizowaliśmy 7 punk naszego kodeksu czyli Nauczcie tego dorosłych. Poniżej kilka fotek z tego spotkania.

Continue reading

Posted in Bez kategorii | 2 Comments

Życzenia dla blogerów

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Pixton – program do tworzenia komiksów

W tym materiale pokażę wam jak zrobić komiks w programie Pixton. Poniżej przykładowy komiks, a dalej instrukcja jak go wykonać.

Kolejne kroki tworzenia komiksu w programie Pixton wyglądają następująco:

  1. Otwieramy stronę programu – http://www.pixton.com/  
  2. Po prawej stronie do góry wybieramy przycisk Login,  to okno przeznaczone jest dla osób posiadających już swój login i hasło, dlatego wybieramy w tym oknie przycisk Sign Up. Continue reading
Posted in Bez kategorii | 1 Comment

Tworzymy komiksy i bierzemy udział w komiksowej – „Akcji 2.0″

Moi drodzy uczniowie na kolejne kółkowe spotkanie przewidziałem dla Was zadanie, które pobudzi Was do działania, nauczycie się bowiem jak tworzyć komiksy, a jednocześnie weźmiemy udział w akcji ogłoszonej przez Szkołę z klasą 2.0 pod hasłem - „Akacja 2.0″. Macie szanse wszyscy zdobyć dodatkową odznakę, która wygląda tak:

Zdobycie odznaki będzie możliwe jak wykonacie następujące czynności:

  1. Wykonacie komiks w jednym z dostępnych programów (w następnym wpisie przedstawię wam propozycje takiego programu)
  2. Treść komiksu będzie przedstawiała jeden z 10 punktów omówionych na infografice o DOZWOLONYM UŻYTKU w EDUJACJI. Klikając w poprzedni tekst zapoznajcie się z tymi 10 punktami. Dowiecie się z treści tego dokumentu, że prawo autorskie w zakresie dozwolonego użytku w edukacji, pozwala dość szeroko wykorzystywać wszelkie materiały. Pamiętajcie jednak jeżeli chcecie dzielić się zasobami swojego autorstwa w sieci, aby do ich tworzenia wykorzystywać materiały z legalnych źródeł, które na to pozwalają lub z Otwartych Zasobów Edukacyjnych (czyli materiałów na wolnych i otwartych licencjach, np. Creative CommonsCC
  3.  Wykonany komiks opiszcie na swoim blogu, a link do  tego wpisu umieścicie w komentarzu do informacji o Akcji 2.0, która ukazała się na blogu programu Szkoła z klasą 2.0. Poniżej droga na skróty do tego wpisu:

Wiem, że czasu jest mało, ale znam Wasze możliwości i wiem, że dacie sobie z tym zadaniem radę. Możecie liczyć na moje wsparcie.

Nadchodzący tydzień w naszej szkole jest niezwykle bogaty w wydarzenia. W poniedziałek zajęcia koła, w czwartek Dzień Patrona, a w piątek Szkolne Targi 2.0, na których zareklamujecie nasz Kodeks 2.0 poprzez prezentację waszych nowych możliwości z zakresu TIK, poznanych na zajęciach koła komputerowego. Ok. nie zdradzamy szczegółów niech społeczność szkolna czeka w napięciu.

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Jak stworzyć swojego Awatara?

Witam  Was na kolejnych zajęciach koła komputerowego. Dzisiaj nauczycie się jak stworzyć swojego Awatara. Szczegółowa instrukcja poniżej. Zapraszam do pracy.

A teraz wysłuchajcie mojego Awatara, który też Was zaprasza na zajęcia.

Jeżeli mój Awatar zachęcił Was do pracy, to zapoznajcie się z instrukcja krok po kroku.

Continue reading

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe