Geometria on… i off-line;-)

Linijka, kątomierz, ekierka. Zatemperowany ołówek, cyrkiel i gumka. Obowiązkowo zeszyt z kartkami w kratkę, z równo narysowanymi marginesami. W całkiem niedalekiej przeszłości, taki zestaw obowiązywał uczniów na każdej lekcji matematyki, poświęconej planimetrii.
Nauczyciel dysponował zieloną tablicą, białą kredą i wielkimi, drewnianymi odpowiednikami naszych przyborów.

Obecnie, coraz częściej tablice szkolne są białe. Gdzieniegdzie bywają też multimedialne.
Uczniowie zaś, mają kolorowe zeszyty ćwiczeń w których uzupełniają rubryki…

Dodatkowo pojawiła się możliwość wykorzystania nowych technologii i zasobów internetu. Można odwiedzić odświeżony scholaris, albo KhanAcademy lub popularną matmę Gwiazdy.
I my również podczas swoich zabaw z geometrią, odwiedziliśmy te strony… Ale nie tylko… Korzystaliśmy z materiałów …hm… z „ery przed internetem”. I o tych zupełnie nie TIKowych materiałach będzie większa część tego wpisu:-)

***

- Skoro już mamy ramkę, to moglibyśmy Pani Profesorze, w niej pozostać. Staniemy się popularni.
- Jeszcze czego! Gdybym pragnął popularności, nie zostałbym nauczycielem. A co by powiedzieli moi uczniowie, gdyby zobaczyli mnie na rysunku? (…) Idziemy dalej!
- Szkoda. (On naprawdę nie wie, że uczniowie chętnie czytają komiksy. I gdyby podręczniki…)                                               1)

Duet Zlatko SporerNedeljko Dragic zaprasza nas na niemal 200 stron „bajdurzenia o geometrii” (oryg.: ‚brbljanje o geometrii’).
Główni bohaterowie książki – nauczyciel matematyki i jego uczeń - spacerują od punktu, przez odcinek, do kątów, wielokątów, okręgów oraz zagadnień z zakresu pola i obwodu. „Och, ta geometria” pełna jest dowcipu, żartu oraz komiksowych… „ziuuuh -bam – buch – wjuuu” ;-)

Chętnych do zajrzenia do wnętrza książki, zapraszam do zabawy z „Wujkiem Google”. (np.: pierwszą kartę książki można odnaleźć na stronie internetowej autora…)
Fanom komiksu polecam wizytę w bibliotece lub antykwariacie (albo poszukiwanie na aukcjach allegro lub ogłoszeniach na tablicy;-)

***

„(…) przedstawić – możliwie prosto i zarazem atrakcyjnie – pojęcia punktu, prostej, (…) tak aby było to dostępne dla dzieci i by poglądowość ujęcia nie spowodowała zniekształcenia matematycznego sensu tych pojęć. (…)                                    2)

Kolorowe grafiki Bohdana Butenki zapraszają do „Geometrii dla najmłodszych” autorstwa Władimira Żytomirskiego i Lwa Szewrina.
Przygody Ołówka, Buratina, Nieumiałka i Samoradzika, według autorów, kierowane są do dzieci 6-8letnich. W przedmowie zaznaczone jest, że książkę powinien czytać dorosły. Jednak dobrze czytający 7-latek, zainteresowany matematyką, poradzi sobie samodzielnie.

***

Jest takie państwo, Karlikania.
Jest taki chłopiec, Zerko.
Jest taka podróż, żeglowanie przez geometryczne morza i oceany.

„Zerko żeglarz”to jedna z trzech książek wydanych ćwierć wieku temu. Tu również mamy do czynienia z zabawnym tekstem, komiksowymi ilustracjami (Szarlota Pawel)… a wszystko o matematyce.

” – Nie patrzysz tam, gdzie trzeba – uśmiechnął się kapitan. – Patrz nie na chorągiewkę, ale na pokład!
Rzeczywiście na jasno oświetlonym pokładzie wyraźnie czerniał cień naciągniętej chorągiewki.
- No i co? – zaśmiał się kapitan. – Figura jest, a grubości nie ma.
(…)
- Wynika z tego, że geometria to tylko cienie tego, co nas otacza(…)” 3)

Tę ostatnią pozycję polecam dla nieco starszych dzieci (9+).

***

A na koniec, propozycja TIK
Polecam!
Dla dorosłych, którzy lubią korzystać z technologii w poszukiwaniu inspirujących materiałów… aby bawić się z dziećmi nauką również off-line;-)
E is for explore.

E is for Explore!

 

 

 

 

 

1) Sporer Zlatko, Dragic Nedeljko, Och ta geometria, Nasza Księgarnia 1991r, str.169.
2) Żytomirski W.G., Szewrin L.N, Geometria dla najmłodszych, WSiP, 1987., Semadeni Zbigniew „Posłowie do Nauczycieli Polskich”.
3) Lowszyn W., Zerko żeglarz, Wyd. Alfa 1987, s.18

Karolina Żelazowska

O Karolina Żelazowska

Formalnie: pedagog wczesnej edukacji. Praktycznie: tutor na dwóch poziomach szkoły podstawowej, trener, pedagog. Aktywnie-amatorsko: biegam, jeżdżę na rowerze (MTB i szosa) Hobbystycznie: ilustrator i pożeracz książek. W Szkole z Klasą 2.0: nauczyciel, koordynator oraz moderator.
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Oraz inne różne elementy., Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 z tagami: , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

3 Responses to Geometria on… i off-line;-)

 1. Karolina, jesteś wielka! Świetny wpis i pokazanie, że w świecie pełnym technologii warto również sięgnąć do innych źródeł. Nie znałam pozycji, o których piszesz i z przyjemnością poszperam w sieci poszukując ich.
  Z książek matematycznych mojego dzieciństwa najbardziej pamiętam „Lilavati” i „Śladami Pitagorasa” Szczepana Jeleńskiego. Uwielbiam!
  Agnieszka Rudzik-Sawicka ostatnio opublikował…JesiennieMy Profile

 2. Karolina Żelazowska Karolina Żelazowska powiedział:

  Och! „Lilavati” – wyobraź sobie, że ja tę książkę kojarzę z tytułu… i z opowieści mojej babci (wspomina ją jako jedną z najfajniejszych książek swojej młodości)… Ale zupełnie nie mogę przypomnieć sobie momentu, w którym miałabym tę książkę w ręku…

  Natomiast śladami Pitagorasa tak, tak! :-)
  I nadal mam na półce jeszcze inną książkę: ‚Przez rozrywkę do wiedzy. Rozmaitości matematyczne” St. Kowala. Choć pamiętam, że wiele zagadnień z tej książki była dla mnie za trudna, gdy do niej sięgałam… Ale wewnątrz nadal mam ślady ołówka i mojego dziecięcego główkowania;-)
  Karolina Żelazowska ostatnio opublikował…Geometria on… i off-line;-)My Profile

 3. Lilavati to więcej logicznego myślenia i liczb niż w Śladach Pitagorasa. Niesamowite, że Twoja babcią ją tak ciepło wspomina. To dowód na to, że niektóre książki nie tracą na aktualności. Pewnie o współczesnych narzędziach TIK nie będzie można tego powiedzieć. Niedzielne uściski!
  Agnieszka Rudzik-Sawicka ostatnio opublikował…Krótka zagadka na niedzielęMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge