Dziwni, czyli z bibliotecznej półki…

W zeszłym roku, a dokładniej rzecz ujmując, w minionym tygodniu (ach, ten urok Nowego Roku;-)… będąc w bibliotece, dostrzegłam na półce…

http://fabrykaslow.com.pl/

Jako wzrokowiec ‚myślący’ kolorami, zostałam przez okładkę głośno zawołana. Mecha-ptak, radośnie żółcący się na błękicie nieba sprawił, że sięgnęłam za książkę z działu „fantastyka dla młodzieży”.

Rozpoczęłam lekturę od wszystkich czterech stron okładki. Zaintrygowana zawartymi tam informacjami, przeprowadziłam krótkie śledztwo i odnalazłam Stefana. Odnalazłam oczywiście wirtualnie;-)

Internet jest gotowy przedstawić nam informacje zarówno na temat Stefana, jak również na temat jego debiutu książkowego. Prawdę mówiąc polecam pominąć recenzje (są różne i na szczęście recenzje czytam już po lekturze;-) i samemu zapoznać się z tą pozycją.

Jest to książka niewiele ponad 250 stronicowa, czyta się ją sprawnie – zatem lektura na jeden wieczór. Dlaczego warto do książki zajrzeć? Z kilku powodów. Ot choćby by dowiedzieć się, jak wygląda historia alternatywna Anglii. Aby zatopić się w świecie wyobraźni.
Baśniowym, ale nie lukrowym.
Baśniowym z nutą strachu, posmakiem zła i grozy.

Myślę, że moi chłopcy są jeszcze za mali na wejście do miasta, w którym znajdowane są puste ciała dzieci… Ale za kilka lat podsunę im tę książkę oraz historię Stefana – grającego na pięciu instrumentach, marzącemu o komponowaniu muzyki filmowej, autora który popełnił tę książkę mając lat 16.

Jestem ciekawa dalszych książek Stefana („Dziwni” jest jak do tej pory jedyną książką przetłumaczoną na język polski). Czy będzie pisał za kilkanaście lat? Jak dojrzeje jego styl? Ach!
Teraz mogę jedynie napisać, że gdybym była nauczycielem języka polskiego, marzyłabym o tym, by moi uczniowie podejmowali się pisania takich prac…

 

Karolina Żelazowska

O Karolina Żelazowska

Formalnie: pedagog wczesnej edukacji. Praktycznie: tutor na dwóch poziomach szkoły podstawowej, trener, pedagog. Aktywnie-amatorsko: biegam, jeżdżę na rowerze (MTB i szosa) Hobbystycznie: ilustrator i pożeracz książek. W Szkole z Klasą 2.0: nauczyciel, koordynator oraz moderator.
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 z tagami: . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge