Jak zmieniała się moja miejscowość ?

Dawno temu około 80 lat, wstecz życie w mojej wiosce Marianów wyglądało całkiem inaczej niż teraz. Rolnicy orali pola końmi, zbierali zboża ręcznie. Chłopi kosili kosami, kobiety wiązały zboża w snopki. Po żniwach młócili zboże w kieratach, które ciągnęły konie, ponieważ nie było elektryczności. 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Chłopi poszli na wojnę, część z nich zginęła w kompani wrześniowej. W czasie okupacji mieszkańcy mojej wioski ukrywali żydów, oraz współpracowali z partyzantami.    Po wojnie nasi przodkowie nie dali się komunistom aby w naszej wsi powstała kolektywizacja, czyli spółdzielnia produkcyjna popularny kołchoz.                                        Przez to nasza wieś była zaniedbana, przez władze komunistyczne. Wodę ciągnięto ręcznie ze studni, nie było drogi utwardzonej ani elektryczności, a domy i obory były pokryte strzechą. Moja wieś Marianów zaczęła rozwijać się w latach siedemdziesiątych zaczęły powstawać domy i obory murowane, kryte dachówką i eternitem. Rolnicy zaczęli kupować ciągniki i maszyny rolnicze, które były mało dostępne na wsi. Nasza wieś zaczęła się bardzo błyskawicznie rozwijać gdy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej w 2004 roku. Nasi rolnicy zaczęli korzystać z unijnych dotacji na modernizację gospodarstw i zakup nowoczesnych maszyn rolniczych. Mieszkańcy mojej wsi bardzo teraz dbają o wygląd swoich gospodarstw oraz o wygląd swojej miejscowości.                                       W ciągu tego okresu, który opisywałam życie mieszkańców mojej wsi zmieniło się na lepsze. Zamiast orać pole końmi, teraz orają ciągnikami, zamiast kosić zboże kosą, teraz koszą kombajnami zbożowymi. Żyjemy całkiem w innej epoce, niż 80 lat temu.

2 thoughts on “Jak zmieniała się moja miejscowość ?

  1. Patrycjo,

    Twoja relacja jest bardzo zwięzła – w krótkim tekście zmieściłaś aż 80 lat zmian! ;) Myślę, że jest to bardzo dobry wstęp do pogłębienia badań – czy któraś z tych zmian zainteresowała Cię najbardziej? Może warto zapytać o nią bliskich Ci starszych ludzi? Mogłaby powstać prawdziwa praca badawcza :) Zostawiam to pod rozwagę i gratuluję kolejnego wpisu!

    Dorota Marszałek
    dorotamarszalek ostatnio opublikował..xMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge