Miejsce, które warto zobaczyć …

Ciekawym miejscem w Marianowie, które na pewno zasługuje na poświęcenie uwagi to figurka Matko Boskiej. Według relacji najstarszych mieszkańców Marianowa ma ona ok. 100 lat. Została ufundowana przez dziedzica z sąsiadującej wsi – Józefa Dymka. Miała ona bowiem podtrzymywać mieszkańców na duchu. Dawać nadzieję i przypominać, szczególnie w czasie najazdów wojsk carskich, że zawsze będzie nad nimi czuwać. Postać Maryi jest nachylona, ręce ma rozłożone natomiast wzrok skierowany ku dołowi, jakby patrzyła na przychodzących tam mieszkańców wsi i brała ich pod swą opiekę w szczególności w czasie II wojny światowej, gdy Niemcy chcieli spalić naszą wieś.

Do tej pory jest miejscem szczególnie ważnym. Co roku figurka jest malowana. Odbywają się tutaj różne uroczystości m. in. poświęcenie pól lub majowe uroczystości Maryjne. Ja osobiście lubię na nią patrzyć. Bije od niej spokój i miłość. Historia o figurce, którą opowiadał mi dziadek żyje w moim sercu i we wszystkich nawet najmłodszych sercach mieszkańców Marianowa. 

One thought on “Miejsce, które warto zobaczyć …

  1. Patrycjo,

    Kolejny znakomity wpis. Zaprezentowałaś miejsce w Marianowie, które jest ważne dla Ciebie i dla innych mieszkańców. Artykuł, który stworzyłaś zawiera niezbędne elementy – historię figurki opartą na opowieści dziadka (super!) oraz fakty, które sama znałaś. A jako wisienka na torcie jest zdjęcie. Gratuluję! :)

    Pozdrawiam Cię serdecznie,
    Dorota Marszałek
    dorotamarszalek ostatnio opublikował..Odwiedź blog programuMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge