Świętokrzyskie to za mało-poznać inne zwyczaje by się chciało.Dożynki na Kaszubach.

„Zadanie dla wszystkich” z II modułu polegało na tym, abyśmy odwiedzili bloga innego zespołu. Ja postanowiłam zajrzeć do Kaszubów z Góry. Bardzo spodobał mi się ich wpis dotyczący zwyczajów dożynkowych na Kaszubach. Zaciekawiły mnie kaszubskie obrzędy, ponieważ u mnie w świętokrzyskim zupełnie inaczej celebruje się dożynki.

Dowiedziałam się, że kończąc prace żniwne na Kaszubach, rolnicy ostatni snop zboża przystrajali kwiatami polnymi i kolorowymi wstążkami. Kobiety, które pracowały także na polu, siadały na ostatnią „furę” zwaną banksem i wraz z owym snopem jechały do domu. Pozytywnie rozśmieszył mnie zwyczaj polewania panien przez chłopców, wiadrami z wodą. Szczególnie pilnowali, aby zmoczony był biust kobiet. Dziewczyny musiały wtedy zdjąć koszulę i wycisnąć ją z wody. Miało to zapewnić urodzaj w przyszłym roku.

Cieszę się, że mimo iż mieszkamy w jednym kraju, każdy region ma swoje, charakterystyczne dla siebie zwyczaje i obrzędy.

 

Mam nadzieję, że Was również zainteresuje wpis Kaszubów z Góry.   Oto link :

www.blogiceo.nq.pl/kaszubi/2012/10/01.dozynki-na-kaszubach/

 

5 thoughts on “Świętokrzyskie to za mało-poznać inne zwyczaje by się chciało.Dożynki na Kaszubach.

  1. Patrycjo,

    Mam nadzieję, że mogę po raz kolejny wykorzystać twój wpis jako wzór dla innych :) Bardzo ładnie opisałaś to, czego dowiedziałaś się na blogu Kaszubów z Góry. Widać, że przeczytałaś ich wpis uważnie. Doskonale, że zamieściłaś też swoje osobiste przemyślenia!

    Gratuluję Ci i pozdrawiam ciepło,
    Dorota Marszałek
    dorotamarszalek ostatnio opublikował..Odwiedź blog programuMy Profile

  2. Pingback: » Blog Archive » Komentowanie – dlaczego takie ważne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge