Zapomniane zwyczaje Wszystkich Świętych.

W dawnej tradycji ludowej wierzono,że przesilenie jesienne, gdy zamiera przyroda, to czas, kiedy dusze naszych zmarłych powracają swoich domów. Dlatego w tym okresie, na przełomie października i listopada kultywowano wiele zwyczajów.

Jednym z nich były Dziady. Nazwa tego święta dowodzi, że wierzono, iż w czasie tego obrzędu powracają do świata żywych przodkowie, czyli dziadowie. W związku z tym w czasie Dziadów w XVI-XVII wieku, np. zapalano światło, aby ogrzać powracające na ziemię dusze. Zwyczaj ten przetrwał do teraz, gdy na grobach naszych bliskich zapalamy znicze.

Urządzano również uczty cmentarne na grobach zmarłych, na których żyjący ucztowali, a jedzeniem dzielili się z duszami. Zostawiali więc na mogiłach niewielkie ilości miodu,kaszy,chleba,maku, aby dusze miały się czym posilić. Ludzie chcieli zapewnić sobie w ten sposób przychylność duchów i jednocześnie pomoc w osiągnięciu spokoju w zaświatach.

Na zmarłych przodków czekano również w domach. Otwierano okna i drzwi, aby dusze mogły swobodnie wejść i uczestniczyć w przygotowanej dla nich wieczerzy. Aby jednak nie zakłócić spokoju dusz, nie wolno było wykonywać wielu czynności np. kisić kapusty-żeby podczas udeptywania jej nogami, nie zadeptać duszy, wylewać wody-aby nie zalać duszy, a gdy spadła łyżka nie wolno było jej podnieść. Zakazane było też uderzanie pięścią w stół, aby nie wystraszyć biesiadujących przy nim dusz, a wszelakie rozmowy mogły dotyczyć tylko zmarłych przodków.

Dziadami nazywano też wędrownych żebraków. Według wierzeń ludowych byli oni łącznikami świata żywych ze światem zmarłych m.in. przez swoją mobilność i brak stałego miejsca zamieszkania. W niektórych rejonach wierzono, że zmarli są widziani tylko przez psy i żebraków. Dlatego też  bogaci gospodarze urządzali dla wędrownych żebraków dziadowskie bale, na które zapraszano żebrzących, aby najedli i napili się do syta. W zamian mieli modlić się za dusze zmarłych przodków gospodarzy. Żebrzącym przy cmentarzach dziadom w zamian za modlitwę za zmarłych dawano chlebki, czy jedzenie, które później zastąpiono datkami pieniężnymi.

Zaznaczam, że Dziadami nazywano tylko dusze przodków zmarłych śmiercią naturalną. Natomiast obawiano się tych, którzy zmarli śmiercią tragiczną lub samobójczą, ponieważ ich dusze nie zaznały spokoju wiecznego. Skazani byli oni na wieczne błąkanie się po ziemi jako demony. Ciała tych zmarłych chowano zazwyczaj w miejscu, w którym straciły życie, a ich groby nazywano krudami. Zwyczaj nakazywał, aby przechodzący obok takiej mogiły rzucił na nią zieloną gałąź. Gdy uzbierał się stos gałęzi, podpalano je. Wierzono, że pomoże to demonom w odpokutowaniu win popełnionych za życia.

Dzisiejsze tradycje Wszystkich Świętych mają zupełnie inny przebieg. Nakazują one, aby 1 i 2 listopada odwiedzić groby bliskich, zapalić znicze, złożyć wieńce i kwiaty.  Święto Zmarłych jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem , nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, do dzielenia się troskami, kłopotami i radością.http://nauka.money.pl/dziady-zapomniane-zwyczaje-wszystkich-swietych-0-1188411.html?utm_source=wykop&utm_medium=referral&utm_campaign=wykop

One thought on “Zapomniane zwyczaje Wszystkich Świętych.

 1. Patrycjo,

  Znalazłaś bardzo interesujący artykuł, który zawiera ważne informacje o tym jak dawniej obchodzono okolice 1 listopada. Chciałabym jednak aby ten wpis był bardziej „twój”. Co powiesz na podaną w module III propozycję realizacji tego zadania i przerobienie artykułu na prezentację? Używałaś już kiedyś Prezi? To świetna zabawa :) Tutaj znajdziesz linki do instrukcji:

  http://blogiceo.nq.pl/etnolog/o-etnoblogu/narzedzia-czyli-jak/

  Z ciekawością czekam na twoją pracę i wrażenia z robienia prezentacji!

  Serdecznie Cię pozdrawiam,
  Dorota Marszałek
  dorotamarszalek ostatnio opublikował..Odwiedź blog programuMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge