Top Ten

1.Christopher Nolan

Nolan-reżyser, scenarzysta, producent. Już jako dziecko kręcił 8 milimetrową kamerą. Jego filmy, które zrobiły na nasnajwiększe wrażenie to: Incepcja, Mroczny Rycerz, Mroczny Rycerz powstaje, Batman- początek.

2. Tim Burton

Burton- reżyser, scenarzysta, producent, aktor.  W 1989 artysta otworzył własną firmę produkcyjną Tim Burton Productions. Nie ukończył liceum, a mimo to dostał się na wydział animacji do California Institute of the Arts. Swoją karierę rozpoczynał jako animator w studiu Walta Disneya.

3. James Cameron

 Cameron- kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy. Jego przedsięwzięcia są zwykle – pomimo przekraczania terminarza i budżetu – kasowe i odnoszą sukcesy komercyjne. Najczęściej poruszaną przez tego reżysera tematyką są relacje pomiędzy człowiekiem a światem maszyn i technologii. Często pojawiają się silne kobiece postacie.

4. Woody Allen

 Allen- amerykański scenarzysta, reżyser, aktor, muzyk, producent, pisarz, kompozytor.Znany jako twórca „intelektualnej komedii”. Jest jednym z najbardziej uznanych amerykańskich reżyserów. Jego filmy (wszystkie tworzone w technice monofonicznej) bazują na literaturze, seksualności, filozofii, psychologii, jego żydowskim pochodzeniu, filmie europejskim i Nowym Jorku, gdzie przeżył on całe swoje życie.

5. Quentin Tarantino

Tarantino- amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego. W swoich filmach Tarantino eksponuje swą fascynację kinem, tworząc kolaże różnych stylów i gatunków; jest aktywny także jako producent oraz aktor.

6. Steven Spilberg

Spilberg- amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. W 1984 roku założył niezależną wytwórnię „Amblin Entertainment”.

7.Francis Ford Coppola

Coppola-  reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański. Naszym zdaniem Jego najciekawsze filmy to: Dracula, Maria Antonina, Smakosz, Frankenstein.

8. Juliusz Machulski

Machulski- polski reżyser, producent filmowy, aktor, scenarzysta i dramaturg. Założyciel Studia Filmowego „Zebra”. Naszym zdaniem najwybitniejsze filmy to: Seksmisja, Vinci, Killer oraz Vabank.

9. Tom Tykwer

Tykwer- niemiecki reżyser, scenarzysta, kompozytor muzyki filmowej i producent filmowy.Filmem fascynował się już jako nastolatek – w wieku 14 lat pracował w kinie jako bileter. Na początku lat 90. kręcił filmy krótkometrażowe. W 1994 był jednym z współzałożycieli firmy producenckiej X-Filme Creative Pool, która wyprodukowała jego kolejne utwory.

10.Luc Besson

Besson-reżyser, producent i scenarzysta francuski.W dorobku ma prawie 50 filmów, które wyreżyserował, wyprodukował lub był scenarzystą. Jest twórcą m.in.Wielkiego błękitu, największego sukcesu kina francuskiego lat 80. Inne jego filmy to: Nikita, Leon zawodowiec, Piąty element, Joanna d’Arc, Uprowadzona.