CIEKAWOSTKI

Tak przechowywano miód na Krecie 3800 lat temu. Fot.

Tak przechowywano miód na Krecie 3800 lat temu

Czy wiecie, że miód to jeden z niewielu produktów spożywczych, które się nie psują?

Podczas wykopalisk w Gruzji w 2012 roku znaleziono dzban miodu liczący5500 lat. Miód wciąż nadawał się do jedzenia! Był co prawda skrystalizowany – to naturalne po TAKIM czasie – ale wystarczyło wstawić go w naczyniu do ciepłej wody, żeby odzyskał dawną konsystencję. Miód znajdowano w grobowcach faraonów. W dzbanach takich jak te na obrazku przechowywano miód w Knossos na Krecie 1800 lat p.n.e.

Tylko kolibry mogą latać tyłem. Dzięki niespotykanej budowie skrzydeł.

Każde nozdrze u człowieka rejestruje zapach w inny sposób. Zapachy dochodzące do prawego nozdrza są bardziej przyjemne, niż te trafiające do lewego. Jednak to lewa dziurka pomaga nam dokładnie określić zapach

Ptaki słyszą, jak nadciąga tornado – i zawczasu się ewakuują, a kiedy wiatr ucichnie, wracają do gniazd.
Sroki wcale nie lubią lśniących przedmiotów, nie kradną biżuterii ani błyszczących kluczy. To tylko mit. W europejskiej kulturze często przewija się wątek sroki złodziejki, która – nie mogąc się oprzeć błyszczącym przedmiotom – kradnie je i zanosi do gniazda. W bajkach i legendach sroki kradną nierzadko z uporczywością kleptomanów.

One thought on “CIEKAWOSTKI

  1. Ale fajny wpis! Bardzo lubię takie ciekawostki :) Szczególnie podoba mi się te o nosie i miodzie. Kto by pomyślał, że miód w ogóle się nie pasuje! Niesamowite!

    Aneta
    Szkoła z Klasą 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge