20 cze 2012

Zmiany w PP

Witam Was serdecznie, rozmawiałem ostatnio z Ratownikiem Medycznym i Instruktorem Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, co się okazało, materiał w naszych podręcznikach (bynajmniej większości) jest baardzo nieaktualny, grupy takiej jak PCK, HSR czy Akademia Owsiaka, uczą zupełnie inaczej ratować, czy stanowi to kłopot ?
Jeśli chodzi o różnice, pomiędzy treścią szkoleń, tak to istotne, wyobraźmy sobie wypadek, i po 1 osobie z każdej z tych szkół, wprowadzi to niesamowity chaos, jeśli Ratownicy byli by nadgorliwi -  może nawet dojść kłótni. Co z naszymi podręcznikami ? Nic nie jesteśmy w stanie zrobić, o ile dobrze pamiętam, kolejna przewidywana zmiana przepisów odnośnie RKO i PP nastąpi w okolicach 2015r. Dla tego własnie, jeśli ktoś wybiera się na szkolenia, jest uprzedzany o konieczności po 2 latach odbycia tego samego szkolenia i reegzaminu.

 

Pozdrawiam Promyk

30 maj 2012

Witam serdecznie,

zapraszam na kanał youtube „abczdrowie”  na którym możecie dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy !!
YouTube Preview Image

30 sty 2012

Obajwy oczne.

Witam Blogowicze.
Mam dla was, krótką notę o naszym „aparacie’ (oczy), która wspomoże waszą działalność ratowniczą. Swoją wiedzę opieram na książce p. Bożeny Walewska-Zielecka pt. „Pierwsza pomoc w stanach nagłych”.
Otóż objawy oczne, mogą nam pomóc w określeniu w jakiej pozycji ułożyć poszkodowanego, ale głównie pomaga to pracownikom Pogotowia Ratunkowego. Najważniejsze to:
-źrenice szpilkowe (mocno zwężone) często występują przy zatruciu narkotykami.
-nagłe pojawienie jednostronnego zeza : uszkodzenie pnia mózgu
-oczy skierowane na wprost, zachowana reakcja na światło: zatrucia wewnętrzne lub zewnętrzne.
-źrenice ustawione pośrodkowo, niereagujące na światło – są objawem uszkodzenia śródmózgowia

11 sty 2012

Ratownictwo – dlaczego z TIK’em ?

Nasz blog mówi o niekwalifikowanej pierwszej pomocy. TIK, w tym wypadku jest bardzo pomocny, powiedział bym nawet bardziej niż w większości innych tematów. Umożliwia on wizualizację różnych wypadków. Dzięki temu, że ktoś zamieści w internecie film instruktażowy z postępowaniem i objawami zawału mięśnia sercowego, możemy uratować życie, nie koniecznie przechodniowi, a np. swojemu Ojcu. Różnego typu, prezentacje urozmaicone zdjęciami i animacjami, opisane przez nauczyciela, czy też instruktora utrwalą w pamięci uczniów to, co jest najważniejsze. W wypadku zwykłej mowy, spora część osób nie pamięta nawet rozwinięcia skrótu RKO, czy BLS.

TIK pozwala wypełnić wyobraźnię ucznia/kursanta, wczuć się w rolę ratownika.

„Życie jest darem, więc nie zmarnuj go”

06 sty 2012

Drodzy Rówieśnicy, Dorośli, bardzo prosimy Was o pomoc, oraz o umiar. O co chodzi ? w okresie przedświątecznym aż do nowego roku, musieliśmy udzielić 4 razy pierwszej pomocy osobą które zatruły się alkoholem. Za każdym razem spotkałem się z obojętnością przechodniów, otóż osoba, która nadużyła alkoholu lub jest w tak zwanym „ciągu”, może dostać delirium, a w efekcie umrzeć. Dorośli jaka do Was prośba ? Zwracajcie uwagę na młodzież która spożywa alkohol, jakie będą Wasze poczynania to zależy już tylko od Was. Młodzieży prośba do Was ? Jeśli napiszę „nie pijcie” zostanę przez Was wyśmiany, dla tego napiszę, znajcie umiar. Ostatnia już prośba, nie przechodźcie obojętnie obok poszkodowanych, zadzwońcie chociaż na pogotowie, okryjcie poszkodowanego kurtką, obojętność kosztuje nawet 3 lata pozbawienia wolności. W najbliższym czasie, umieszczę w dziale „do pobrania” artykuł nt. objawów ocznych, zatruć itp.

Witamy Was serdecznie w nowym roku ! :)
Jak wyglądają nasze plany na nowy semestr ? Otóż ruszamy jak to się mówi z „koksem”, prowadzimy warsztaty w gabinecie multimedialnym, z prezentacjami i filmami instruktażowymi, dla klas  I naszego Liceum i Technikum. Również zaczynamy kręcić pozorowane akcje ratownicze, tych wypadków które zdarzają się najczęściej, wszystko będzie umieszczone na naszej stronie. Reszta nowinek zostanie wprowadzona w przeciągu najbliższego tygodnia !  :)

15 gru 2011

Warsztaty

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni przeprowadziliśmy warsztaty kreatywne dla klas pierwszych, pierwszą częścią warsztatu było przedstawienie prezentacji multimedialnej (wykład) przygotowanej przez Patryka Rozmys i Prometeusza Frank, drugą częścią były ćwiczenia pozycji bocznej i resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

O czym można przeczytac i tu: http://zsoie.lubsko.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=562:szkolenie-z-pierwszej-pomocy&catid=39:glowna#addcomments

03 gru 2011

E- podręczniki – uczniowie co nich sądzicie?

Nie reprezentując nikogo,  wyrażając swoje zdanie na ten temat:

Sądzę, że E-Podręczniki to bardzo dobry pomysł, dlatego że:
-nie musielibyśmy nosić ciężkich podręczników papierowych

-byłyby one tańsze dla rodziców

-edukacja byłaby ciekawsza i bogatsza, dzięki czemu uczylibyśmy się chętniej

-szkoła powinna być otwarta na nowe technologie, iść z duchem

-kupując e-podręcznik, zamiast zwykłego papierowego podręcznika dbamy o ekologie (brak ściętych drzew, potrzebnych do produkcji papieru na nasze podręczniki)

30 lis 2011

Kodeks

Jako że projekt, ma uczyć pierwszej pomocy przy użyciu TIK, a blog jest konkursowy, trzymamy się zaleceń jakie nam dano, w debacie naszej grupy razem z opiekunem Panią mgr Renatą Tetera, opracowaliśmy kodeks. O to on:

1. Nie kopiujemy cudzych prac.
2.Podajemy źródła wiedzy.
3. Korzystamy z legalnych programów.
4.Przestrzegamy netykiety (zasad korzystania z sieci).
5.Nie czerpiemy korzyści materialnych z cudzych opracowań.
6.Zamieszczamy informację zgodne z stanem wiedzy i prawa.
7. Nie obrażamy uczuć religijnych, politycznych i społecznych.

Czekamy z niecierpliwością na debatę szkolną, oraz rozpoczęcie planowanych działań ! :)

10 lis 2011

Witamy serdecznie, na naszym blogu, dotyczącym Pomocy Przedmedycznej (w skróciePP). W skład naszej ekipy wchodzi :

-Ela Zagrajczuk
-Mateusz Ścisło
-Przemysław Matwiejczuk
- Patryk Rozmys
-Prometeusz Frank
Skąd się wziął pomysł na taki  blog ? To proste … Miejmy nadzieję, że nie, ale jeśli  przyjdzie Wam udzielać pomocy, nie macie PO czy innych przedmiotów, na których moglibyście częściowo opanować tą umiejętność, to co wtedy ? No…  Po prostu obejrzycie filmiki instruktażowe jakie dla Was tworzymy, a potem bez obaw… A jeśli macie PO itp. ?
to czemu nie przypomnieć sobie wiedzy na sprawdzian ? :)

css.php