Zaczynamy…

14 marca 2011

Jesteśmy grupą uczniów z klas drugich gimnazjum w Poczesnej, każdy z nas ma inne zainteresowania, ale wspólnie postanowiliśmy zajmować się zagadnieniem oddziaływania na siebie organizmów.

Wprowadzenie – dla ucznia:

Czy zauważyłeś, że w niektórych miejscach rosną tylko określone rośliny, a wzrost innych jest mocno ograniczony, nie wynika to tylko z charakteru podłoża i dostępności do wody. Rośliny mają możliwość wytwarzania wielu substancji chemicznych, które uwalniają do powietrza, gleby, i przez to wpływają na inne organizmy, nie tylko roślinne. Jeśli masz taką możliwość, to przyjrzyj się jak rośnie trawa pod kasztanowcem, i w odległości 10 metrów od niego, czy zauważasz różnicę? Kasztanowiec to jeden z gatunków który wydziela substancje chemiczne ograniczające wzrost innych roślin, takie oddziaływania nazywamy allelopatią. Czy one dotyczą tylko roślin?

Projekt ma na celu wytłumaczenie dlaczego różne organizmy wytwarzają substancje chemiczne, i jak one działają na inne organizmy, te wiadomości można wykorzystać w praktyce, zastanowimy się wspólnie jakie korzyści ma z tej wiedzy człowiek.

css.php