Dzień Dziecka

Na lekcji opowiadaliśmy o dzieciach z innych krajów. Postanowiliśmy sprawdzić w co się bawią te dzieci. Zobaczcie co znaleźliśmy.

Zik, zak, zuk

 Gra z Katalonii (region Hiszpanii). Popularna też w Hiszpanii, Francji, Włoszech  i Andorze

Liczba uczestników: powyżej sześciu  Wszyscy uczestnicy stoją w kole i ustawiają prawą stopę tak, żeby czubki butów dotykały do siebie. Wszyscy mówią jednocześnie: „Jeden, dwa, trzy, zik, zak, zuk, jeden, dwa, trzy”. Każdy z uczestników decyduje, czy zostawi prawą stopę w kole, czy chce ja wycofać. W dalszej zabawie biorą udział ci, których było mniej. Pozostali odpadają. Ostatnia osoba, która zostanie, wygrywa.

 http://www.opoka.org.pl/biblioteka/B/BB/BBD/najpiekniejsze_zabawy.html# Przygotowały Wiki i Wiki

Zośka

Gra zręcznościowa polegająca na podbijaniu nogami lotki wykonanej z pęczka kolorowej włóczki obciążonego ołowianym krążkiem. Najczęściej grana w Rosji.Lotka zrobiona jest z włóczki i ołowianego krążka.Według nas warto w to zagrać w Dzień Dziecka.

Zosia i Weronika.

Źródło :http://pl.wikipedia.org/wiki/Zo%C5%9Bka_%28gra%29

Indie

Dzieci w Indiach spędzają wolny czas grając w kabaddi. Nazwa w języku hindi oznacza „utrzymać oddech” i podpowiada reguły gry. Dzieci dzielą się na dwa zespoły i ustawiają naprzeciwko siebie na prostokątnym boisku. Po sygnale wytypowany zawodnik wbiega na pole przeciwników i krzycząc jednym tchem: kabaddi musi dotknąć jak największą liczbę rywali. Zanim skończy okrzyk ma za zadanie wrócić na stronę swojej drużyny

źródło: http://dzidziusiowo.pl/dla-dzieci/zabawy-dla-dzieci/2016-w-co-sie-bawia-dzieci-w-roznych-stronach-swiata

Korea

HTA ING- TJA- TE- TJI- KI (rzuty pomarańczami)

Zabawa należy do ulubionych zabaw dzieci w Korei. Do zabawy wykorzystują one owoce dziko rosnących pomarańczy. My jednak nie zachęcamy do zabawy pomarańczami. Zamiast nich użyjcie np. małych piłeczek. W zabawie może brać udział dowolna liczba dzieci. Każde dziecko ma swoją piłkę. Na umówiony sygnał osoby, która prowadzi zabawę wszystkie dzieci podrzucają piłki do góry i następnie chwytają je. Punkt karny otrzymują dzieci, które nie złapały piłki. Zabawa trwa nadal. Wygrywa dziecko, które nie otrzymało żadnego punktu karnego lub miało ich najmniej spośród wszystkich uczestników zabawy.

 Znalazła Kasia

 Źródło: www. polki.pl

Azja

Inną popularną zabawą w tym południowym zakątku Azji jest rangoli, tradycyjna sztuka tworzenia barwnych kompozycji na ziemi. Hindusi tworzą je z ziaren ryżu, piasku, zbóż, płatków kwiatów, czy malują je kredą. Wielobarwne ornamenty wznoszone są przed tradycyjnymi świętami, jednak maluchy potrafią godzinami leżeć na ziemi tworząc mozaiki bez żadnej okazji.

rangoli

Znalazła Małgosia

Źródło :http://dzidziusiowo.pl/dla-dzieci/zabawy-dla-dzieci/2016-w-co-sie-bawia-dzieci-w-roznych-stronach-swiata

Zabawa Machha machha bhyaguto, czyli „Ryba i żaba”

Zabawa przeznaczona jest dla dwóch osób. Dzieci dzielą się rolami – jedna osoba będzie rybakiem, a druga będzie przynosić rybę i żabę. Ryba to podniesiony do góry palce wskazujący, żaba – podniesiony kciuk. Wysuwamy palec wskazujący, poruszamy nim, zbliżając się do rybaka i mówimy „Machha, machha…”. Kiedy nasza dłoń jest już blisko rybaka, ten próbuje złapać rybę (nasz palec wskazujący) – wtedy my szybko zmieniamy go na żabę (kciuk). Zadaniem rybaka jest złapanie naszego palca, kiedy jeszcze „jest rybą”. Jeśli rybak zdąży schwytać palec wskazujący (rybę), zanim zamienimy go na kciuk (żabę), wtedy w kolejnej turze zamieniamy się rolami. Jeśli złapie kciuk, wtedy wszystko pozostaje bez zmian i gramy dalej. Zwróć uwagę dzieci, aby nie cofały ręki przed złapaniem, lecz skupiły się na tym, by w odpowiednim momencie zamienić rybę w żabę.Zobacz filmik   https://youtu.be/w4zdCZeaD5M

Znalazł Marcel

Źródło: http://www.globalna.edu.pl/nepal/gry_i_zabawy/

GHANA – Pilolo!

W tym kraju wiele dzieci ma ograniczony dostęp do zabawek, ale maluchy wiedzą, jak się rozerwać i bez nich! Do Pilolo potrzeba kamyków (jeśli gra toczy się na trawie) lub monet (gdy gracie na podłożu pełnym kamyczków lub w domu). Na ziemi narysujcie linię lub połóżcie na dywanie sznurek. Wybierzcie spośród uczestników gry (musi ich być min. czterech) szefa. Będzie on dawał sygnał do startu i decydował, kto wygrał dany wyścig. Teraz gracze muszą się odwrócić tyłem do linii, a szef pochowa w trawie czy porozkłada na ziemi lub dywanie kamyczki (monety). Gdy szef da sygnał, gracze stają przodem do linii i na hasło „Pilolo!” zaczynają wyścig w poszukiwaniu kamyka czy monety. Kto pierwszy znajdzie i najszybciej przybiegnie z powrotem za linię, dostaje od szefa jeden punkt. Szefem są wszyscy zawodnicy kolejno, zmienia się on co wyścig.

Znalazł Marcin

Skandynawia

W chłodnej Skandynawii tradycyjną zabawą jest kubb, gra plenerowa dla dwóch drużyn mająca wiele wspólnego z popularnymi kręglami. Kubb polega na strącaniu zbijakami obrońców przeciwnej drużyny w celu wyeliminowania króla stojącego na środku boiska. Wszystkie elementy służące w zabawie wykonane są z drewna, jednak nie bez powodu kubb nazywa się grą Wikingów, dla których Skandynawia była niegdyś areną ciągłych bitew i wojen.

kubb

Znalazł Mikołaj

Czytaj więcej: W co się bawią dzieci w różnych stronach świata – www.Dzidziusiowo.pl

 

NORWEGIA – Z tarczy na tarczę

Dzieciaki wikingów do tej zabawy używały tarcz ojców, wojowników. Wam muszą wystarczyć raczej pokrywki od garnków. Do tego – nieduża piłeczka, najlepiej pingpongowa. Jeśli malec bawi się sam, powinien jak najdłużej odbijać piłkę na swojej „tarczy”, starając się bić własne rekordy. Gdy gra większa liczba dzieci, należy odbijać piłkę z tarczy do tarczy w parach. Wygrywa para, której uda się najdłużej odbijać piłeczkę.
Znalazły JULKA  I  MONIKA

http://babyonline.pl/7-zabaw-z-roznych-stron-swiata,eksperymenty-i-zabawy-artykul,8737,r1p1.html 

Algieria

Do gry potrzebne jest: miejsce na ziemi, owoce i obręcz, którą gracze będą rzucać. Oryginalnie dzieci w Algierii bawią się, używając popularnej w tym kraju figi i liścia z figowca. Adaptując zabawę do polskich warunków, wykorzystaj dostępne w danym sezonie owoce, np. gruszkę, jabłko czy mandarynkę. Liść figowy można zastąpić innym dużym liściem, np. klonu, albo liściem lub obręczą wyciętą z tektury. Na środku liścia lub obręczy zrobiony jest spory otwór – taki, by owoc łatwo przez niego przeszedł.Owoc kładziemy na ziemi, wokół niego rozkładamy owoce nagrody (cząstki jabłek lub mandarynek, śliwki, czereśnie, winogrona – na co akurat jest sezon). Najlepiej połóż owoce na serwecie rozłożonej na podłodze. W odległości trzech kroków od owoców wyznaczamy linię, za którą stają zawodnicy. Linię można wyznaczyć za pomocą kredy czy sznurka. Zadaniem graczy jest rzucić liściem lub obręczą tak, by przeszła przez owoc. Jeśli zawodnikowi się to uda, zdobywa punkt, a także jeden z rozłożonych owoców-nagród. Prawidłowy rzut to taki, kiedy owoc bez problemu przechodzi przez otwór w liściu/obręczy. Zwycięża ten, komu uda się zdobyć jak najwięcej punktów.

Znalazły Julka B. i Natalia

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka!!!

dd

Dodaj komentarz