PRACA DOMOWA | wskazówki dla mądrej główki

SZKOŁA Z KLASĄ 2.0 – PROJEKT TIK

W projekcie Szkoły z klasą 2.0 pt.”Wyjaśniamy zjawiska przyrodnicze” pod opieką pani Anety Kołton-Janiga wzięło udział dziesięciu uczniów z klas trzecich gimnazjum, podzielonych na trzy grupy.
Każda z grup otrzymała do wyjaśnienia inne zjawisko przyrodnicze
Grupa pierwsza w składzie:
Paweł Zięcik, Amadeusz Żogała, Jeremiasz Moneta wyjaśniali „Jak powstaje piorun burzowy”
Grupa druga w składzie:
Bartek Rupala, Dominik Mirek, Patryk Świątek wyjaśniali : „Jak powstaje wiatr”
I grupa trzecia w składzie: Monika Szczuka, Nicoletta Basak, Marta Staroń, Karolina Kwaśniewska wyjaśniały : „Jak powstaje tęcza”.
Przed nagraniem zostały przygotowane przez każdą z grup prezentacje multimedialne, oraz zestawy doświadczalne.
Każda grupa oddzielnie montowała swój film, a następnie łączyliśmy go w jeden wspólny pokaz na który serdecznie zapraszamy:

Brak tagów

maj/12

25

Projekt TIK z fizyki REALIZACJA

Po długich przygotowaniach 18 maja wykonywaliśmy krótkie podcasty dotyczące wybranych tematów będących częścią projektu pod nazwą: „Wyjaśniamy zjawiska przyrodnicze” a w tym piorun burzowy, tęczę i wiatr.
W projekcie wzięło udział dziesięć osób podzielonych na trzy grupy:
I grupa
Paweł Zięcik
Amadeusz Żogała
Jeremiasz Moneta
II grupa
Monika Szczuka
Nicoletta Basak
Marta Staroń
Karolina Kwaśniewska
III grupa
Patryk Świątek
Bartłomiej Rupala
Dominik Mirek
Zjawiska przyrodnicze wyjaśnialiśmy wykorzystując doświadczenia fizyczne oraz wykonane wcześniej prezentacje multimedialne, które wyświetlane były na tablicy multimedialnej.

Brak tagów

maj/12

10

Elektrownia węglowa

Wstęp
Elektrownia węglowa jest to zespół urządzeń wytwarzających prąd, w których to paliwem jest węgiel kamienny lub węgiel brunatny.
Zasada działania
Paliwo w postaci węgla służy do podgrzania wody. Spala się ono w kotle. Prąd w tego typu elektrowniach powstaje dzięki parze wodnej, która porusza turbinę. Turbina napędza generator który wytwarza prąd. Para wodna jest odprowadzana do chłodnicy kominowej, gdzie skrapla się i wraca z powrotem do kotła.
Ogólny schemat działania elektrowni węglowych.
W generatorze energia mechaniczna zamienia się w energię elektryczną. Transformator zmienia napięcie prądu tak aby można było go przesyłać linią przesyłową na duże odległości do odbiorców, miast, mieszkań, fabryk.
Energia
Dzięki konwersji energii czyli zamianie jednego typu energii w drugą powstaje prąd. Energia chemiczna zamienia się w energię cieplną przy spalaniu węgla. Dzięki energii cieplnej woda ogrzewa się i powstaje para wodna. Powstała para wodna posiada energię mechaniczną która porusza łopatki turbiny.
Według zasady zachowania energii, powstałej energii powinno powstać tyle samo ile było na początku. Jednak energia jest stopniowo tracona w kolejnych etapach. Ilość powstałej energii określa sprawność elektrowni. Im większy procent sprawności, tym wydajniejsza i opłacalna jest elektrownia. Sprawność elektrowni węglowych jest niewielka i wynosi nie więcej niż 46 %. Oznacza to, iż z energii początkowej, pozostaje 46% energii w postaci prądu elektrycznego.
Plusy
• Koszt budowy i koszty paliwa do elektrowni węglowej są małe
• Każde państwo może sobie pozwolić na tego typu elektrownie
• Produkcja energii jest bezpieczna
Minusy
• Dym z elektrowni tego typu jest szkodliwy dla środowiska
• Węgiel jest źródłem energii nieodnawialnym którego jest coraz mniej
• Prądu powstaje mniej niż w przypadku np.:. energii jądrowej
Szczegółowy schemat budowy elektrowni węglowej

1. Chłodnia kominowa
2. Pompa wody chłodzącej
3. Sieć przesyłowa
4. Transformator blokowy
5. Generator
6. Część niskoprężna turbiny
7. Pompa wody zasilającej
8. Skraplacz
9. Część średnioprężna turbiny
10. Schładzacz pary
11. Część wysokoprężna turbiny
12. Odgazowywacz
13. Podgrzewacz
14. Podajnik węgla
15. Zbiornik węgla
16. Młyn
17. Walczak
18. Zbiornik popiołu
19. Przegrzewacz pary
20. Wentylator powietrza
21. Międzystopniowy przegrzewacz pary
22. Czerpnia powietrza
23. Podgrzewacz wody
24. Podgrzewacz powietrza
25. Filtr spalin
26. Wentylator spalin
27. Komin

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_w%C4%99glowa

http://eco-zone.pl/wegiel/

http://zadane.pl/zadanie/3194951

Brak tagów

maj/12

8

Oszczędzanie energii

Aby funkcjonował współczesny świat, by mogły pracować wszystkie maszyny, fabryki i człowiek mógł wygodnie i spokojnie żyć, potrzeba ogromnych ilości energii. Większość tej energii dostarczają surowce energetyczne: ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel.
Wykorzystanie paliw kopalnianych do produkcji energii elektrycznej niesie za sobą wiele zanieczyszczeń i niebezpieczeństw dla człowieka i jego środowiska. Dlatego człowiek powinien wykorzystać w pełni inne, przyjazne dla środowiska naturalnego źródła energii, których nie brakuje na naszej planecie. Są nimi miedzy innymi: słońce, wiatr, woda, a nawet niektóre rosliny.

WODA
Woda posiada olbrzymie zasoby energii. Dziś w elektrowniach wodnych przetwarza się energię mechaniczną wody na energię elektryczną, którą przesyła się poprzez sieć energetyczną. Ponad 6% energii potrzebnej ludzkości jest produkowane w ten sposób. Wodzie nie grozi wyczerpanie się, jak paliwom kopalnym.

WIATR
Obecnie prowadzone sa badania nad wykorzystaniem (glównie na obszarach nadmorskich, gdzie ciągle wieje wiatr) energii wiatru jako źródła energii niezanieczyszczającego środowiska. Wspólczesne elektrownie wiatrowe służą do produkcji energii elektrycznej. Podstawową rolę w tych elektrowniach pełnią najrozmaitszych kształtów gigantyczne wiatraki z łopatkami o szerokości dochodzącej do 100m.

SLONCE
Energia słoneczna także może być bezpośrednim źródłem energii dzięki zastosowaniu ogniw solarnych. Padające na nią promienie słoneczne powodują powstanie prądu elektrycznego przesyłanego do obwodów elektrycznych lub akumulatorów.

ENERGIA GEOTERMICZNA
Wnętrze Ziemi jest bardzo gorące. W niektórych miejscach na Ziemi, zwłaszcza w pobliżu uskoków geologicznych wrząca woda lub para wodna wytryskuje na powierzchnię jako gejzery, które przez różnicę temperatur wytwarzają prąd.

Coraz więcej odbiorników energii elektrycznej w naszym otoczeniu przyczynia się do większego jej zużycia. Przy znacznym wykorzystaniu elektrowni konwencjonalnych w Polsce oraz dominujących elektrowni jądrowych w Europie większe zapotrzebowanie na energię elektryczną oznacza większe zanieczyszczenie środowiska. Przedstawione poniżej wskazówki zapewne dla nas – jako jednostek – pozwolą zmniejszyć koszty bezpośrednio związane z użyciem urządzeń elektrycznych:

ARTYKUŁY GOSPODARSTWA DOMOWEGO
Należy jak najkrócej zostawiać drzwi lodówki otwartymi. Na puste półki w lodówce warto nakłaść ugniecione gazety. W szczelinach i komorach między poszczególnymi kawałkami papieru zgromadzi się chłodne powietrze. Dzięki temu, przy otwieraniu lodówki chłodne powietrze w lodówce nie wymiesza się z ciepłym powietrzem z zewnątrz ? termostat będzie rzadziej włączał sprężarkę.

URZĄDZENIA ELEKRYCZNE
Unikaj pracy przy monitorze pracującym w trybie z przeplotem , gdyż znacznie szybciej męczy to twój wzrok.
Jeśli nie używasz odbiornika TV przez dłuższy czas (np. gdy śpisz, albo wychodzisz z domu), to nie pozostawiaj go w stanie czuwania. Świecąca dioda wygląda niewinnie, lecz utrzymanie w gotowości całej elektroniki telewizora zużywa nieco prądu.
?Wyłączając komputer! Pamiętaj o wyłączeniu głośników komputerowych, monitora i drukarki.

OŚWIETLENIE
Klasyczna żarówka tylko niewielką część dostarczanej energii przetwarza na światło – ponad 90% to ciepło. Żarówki energooszczędne zużywają nawet 5 razy mniej energii elektrycznej w porównaniu z żarówką klasyczną, choć świecą tak samo jasno. Żarówka jest tym wydajniejsza, im większą ma moc, czyli lepiej mieć jedną 120 W, niż dwie 60 W.

OGRZEWANIE
Gumowe lub gąbkowe uszczelki na oknach i drzwiach zewnętrznych wpływają na lepszą izolację termiczną pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Jeśli zamierzasz przewietrzyć pomieszczenie otwierając okno, zakręć odpowiednio wcześniej zawór przy kaloryferze a unikniesz strat energii cieplnej. Lepiej jest wietrzyć przeciągami – w szybkim tempie wymieniając powietrze w pomieszczeniu nie dopuszcza się do wychłodzenia przedmiotów w nim się znajdujących.

Adam Kucharski

Brak tagów

maj/12

8

Oszczędzanie energii

Przeciętny dom w Polsce marnuje energię w kwocie ponad 1000zł rocznie w wyniku braku sprawnego systemu jej oszczędzania. Izolacja i oszklenie są kluczowymi miejscami strat ciepła: prawie 50% ciepła tracone jest w domu przez nieszczelne poddasze i ściany, źle zaizolowane ramy okienne czy pojedyncze szyby w oknach. Także ok. 20% ciepła tracone jest przez otwory wentylacyjne i przeciągi.
Oszczędzanie energii jest ważne, ponieważ zapasy węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego nie są wieczne. Stale słyszymy, że pokłady tego lub innego złoża kończą się. Drugim poważnym problemem jest to że niszczymy środowisko naturalne. Wielkie fabryki, koncerny, a nawet pojedynczy środek lokomocji produkują wielkie ilości trucizn, które niszczą glebę, wodę i powietrze, a co za tym idzie skracają życie ludzi, zwierząt i roślin. Oczywiście wstrzymanie przemysłu i przeprowadzenie się do jaskiń to nie jest rozwiązanie, ponieważ postępu i tak nie można powstrzymać. W takiej sytuacji jest tylko jedno rozwiązanie- powinniśmy wszyscy oszczędzać energię.
A energię możemy oszczędzać poprzez codzienne czynności np.
Przy gotowaniu:
- Stosujmy odpowiednio dopasowane pokrywki do patelni i garnków.
- Pamiętajmy by podczas gotowania na gazie płomienie z palnika nie wychodziły poza obrys garnka czy patelni.
- Używajmy wody od razu po zagotowaniu. Ponadto jeśli przed chwilą nasz czajnik elektryczny zagotował wodę, to jeszcze przez kilka (kilkanaście) minut będzie miała odpowiednią temperaturę do zalania herbaty czy kawy. Czajnik elektryczny najwięcej energii zużywa na podgrzanie wody w temperaturze wrzenia.
Przy lodówkach i zamrażarkach:
- Stawiajmy lodówkę jak najdalej od okien kuchennych i piekarników.
- Regularnie odmrażajmy lodówkę i zamrażarkę. Gruba warstwa lodu jest dodatkową izolacją, a urządzenie by utrzymać wymaganą temperaturę będzie zużywać więcej energii.
- Optymalną temperaturą w lodówce jest od 2 do 3oC(stopni Celsjusza) a w zamrażarce -15oC.
Przy oszczędzaniu wody:
- Naprawmy cieknące krany.
- Używajmy prysznica zamiast brać kąpiel w wannie.
- Podczas mycia zębów zakręcajmy wodę.
- Zamiast zmywać naczynia ręcznie warto jest zrobić to w zmywarce.
Przy oświetleniu:
- Wyłączać światło w pokojach w których nas nie ma.
- Używać żarówek energooszczędnych, ponieważ możemy obniżyć zużycie energii za oświetlenie nawet o 3/4.

Dlatego oszczędzajmy energię, by żyło się lepiej.
Źródła:
http://eco-zone.pl/oszczedzanie-energii/ ,

Brak tagów

kwi/12

16

Wynalazki XIX wieku

Brak tagów

mar/12

30

Fundusze unijne

Prezentacja na temat wykorzystania funduszy unijnych w Sosnowcu
YouTube Preview Image

Brak tagów

Co to w ogóle jest ?
Otóż elektrownia jądrowa jest to obiekt przemysłowo-energetyczny, wytwarzający energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej uranu (uranu naturalnego lub nieco wzbogaconego w izotop 235U), w której ciepło konieczne do uzyskania pary wodnej, jest otrzymywane z reaktora jądrowego.
Jak działa ?
Głównym elementem elektrowni atomowej jest reaktor jądrowy, w którym zachodzą skomplikowane procesy chemiczne, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie energii. Wytworzone w reaktorach ciepło powoduje wytworzenie się pary wodnej, która z kolei napędza turbiny parowe. Te są połączone z generatorami prądu. Wszystkie obiegi w elektrowniach są oddzielone, dzięki czemu uzyskuje się większe bezpieczeństwo w przypadku wycieku pary z turbiny.
Historia:
Pierwsza elektrownia jądrowa, o mocy 5 MW powstała w 1954 r. w Obnińsku (ZSRR). Produkcja prądu nie była jednak w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych głównym zadaniem elektrowni jądrowych. Pierwszoplanowym celem ich budowy była produkcja wzbogaconego materiału rozszczepialnego do produkcji broni atomowej. W latach siedemdziesiątych zaczęło gwałtownie przybywać bloków energetycznych z reaktorami atomowymi. Na świecie uruchamiano kilkanaście reaktorów rocznie (dla porównania w latach 1980-1989 średnio 22, a 1990-2004 – 5). Obecnie przeciętne elektrownie mają moc ok. 1000-2000 MW.
Kryteria klasyfikacji reaktórów:
Ze względu na zróżnicowanie cech charakteryzujących różnego rodzaju reaktory jądrowe, opartych na odmiennych koncepcjach fizykalnych konieczne jest wprowadzenie pewnej systematyki w ich podziale. Kryteriów klasyfikacji reaktorów jądrowych może być bardzo wiele.
Do najważniejszych kryteriów należą:
A. Przeznaczenie
B. Rodzaj dominującej grupy neutronów powodujących rozszczepienie
C. Konstrukcja
D. Eksploatacja
E. Właściwości paliwa
F. Rodzaj moderatora i chłodziwa
G. System odprowadzania ciepła
Informacje dodatkowe:
W żadnym z pracujących obecnie różnych typów reaktorów energetycznych nie wykorzystuje się więcej niż 2-3% uranu, a w najbardziej aktualnie rozpowszechnionych reaktorach lekkowodnych wykorzystanie uranu sięga ok. 1%. W reaktorze prędkim może być efektywnie wykorzystane 60-70% uranu (w zależności od wielkości strat przy przerobie paliwa wypalonego i wytwarzaniu elementów paliwowych). Wprowadzenie reaktorów prędkich, powielających może przedłużyć więc czas wykorzystywania zasobów uranu o wiele setek lat.

Agata

Źródła:
www.sciaga.pl
www.wikipedia.pl
www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mfj/zal03/sobolewski/praca1.htm
www.energiajadrowa.taniepapugi.pl/Elektrownia-jadrowa.html

Brak tagów

Wiatr jako nośnik energii wykorzystywano już w starożytności. Około 1800 lat temu w krajach śródziemnomorskich i w Chinach pojawiły się pierwsze silniki wiatrowe. W Babilonii wykorzystywano je do osuszania mokradeł, a w innych krajach do nawadniania pól (napęd pomp wodnych w systemach irygacyjnych). W VIII wieku w Europie pojawiły się duże wiatraki 4-skrzydłowe, w których budowie wyspecjalizowali się Holendrzy. We wczesnym średniowieczu silnik wiatrowy znalazł zastosowanie w młynach prochowych. Jednocześnie w niektórych krajach na terenach polderowych stosowano wiatraki przepompowujące wodę w celu osuszenia terenu uprawy. Największą rolę energia wiatru odgrywała w XVI wieku, a w 1850 roku, ogólna moc młynów napędzanych wiatrem wynosiła 1 TW. W końcu XIX wieku siłownie wiatrowe przestały już być doskonalone, a jednocześnie w Danii funkcjonowało ponad 30 000 takich młynów i mniej więcej tyle samo wiatraków było w Holandii i w innych krajach.
Elektrownia wiatrowa to zespół urządzeń (wiatraków), których celem jest dostarczenie energii elektrycznej. Jest to jeden z wielu dostępnych sposobów na otrzymywanie prawie darmowej energii elektrycznej nie niszcząc środowiska naturalnego. Do produkcji takiej energii nie jest wymagane żadne paliwo kopalniane. Jest to w 100% ekologiczny sposób pozyskiwania energii nie tylko elektrycznej (popularne wiatraki często były wykorzystywane na farmach rolniczych do pompowania wody albo zasilania innych urządzeń tam wykorzystywanych). Przy tzw. farmach wiatrowych, które są coraz częściej spotykane także w Polsce, można spotkać małe przydomowe elektrownie wiatrowe. Są to wiatraki o poziomej lub pionowej osi obrotu i mocy do 10kW (niektórzy producenci oferują nawet 20kW). Przydomowe elektrownie wiatrowe to nie tylko sposób, na otrzymanie darmowej i czystej energii ale również sposób na zarabianie pieniędzy – nadwyżki energii można sprzedawać. Elektrownie wiatrowe małych mocy (MEW – Małe Elektrownie Wiatrowe) idealnie sprawują się przy zasilaniu:
• domków letniskowych
• przyczep kempingowych
• pól namiotowych
• jachtów
• domów położonych w miejscach trudnodostępnych
• biwaków
oraz wszędzie tam, gdzie nie można lub nie opłaca się podłączać do sieci energetycznej. Instalacja małej elektrowni wiatrowej to uniezależnienie się od zakładów energetycznych. MEW można, a nawet należy łączyć z innymi ekologicznymi źródłami energii tj. fotoogniwa – ładowanie akumulatorów odbywa się wtedy z dwóch niezależnych źródeł. Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się od początku lat 90. XX wieku. Pierwszy wiatrak w Polsce postawiono w 1991 przy wcześniej już istniejącej Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Obecnie w miejscu tym znajduje się farma wiatrowa Lisewo. Pierwszą przemysłową farmą wiatrową w Polsce była farma wiatrowa Barzowice, założona przez Wojciecha Romaniszyna, leżąca w województwie zachodniopomorskim, uruchomiona w kwietniu 2001. Składała się ona z sześciu siłowni o łącznej mocy 5 MW.
W pierwszych latach XXI wieku nastąpił dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Moc zainstalowana wzrosła od 83,3 MW w 2005 roku do 1095 MW pod koniec września 2010 roku. W 2009 roku wiatraki wyprodukowały w Polsce 1029 GWh energii, czyli 0,69% całkowitej energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju. W 2009 roku Polska znajdowała się na 13. miejscu spośród państw Unii Europejskiej pod względem mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w połowie czerwca 2011 roku w Polce znajdowały się 472 instalacje wiatrowe (zarówno pojedyncze turbiny, jak i duże farmy) o łącznej mocy 1389 MW. Według rządowych planów w 2020 ich moc ma wynosić 6650 MW.
Najlepsze warunki wiatrowe dla rozwoju farm wiatrowych występują na północy Polski.
Elektrownia wiatrowa jest bardzo przyjazna dla środowiska i może być rozwiązaniem na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Przeciwnicy takich form twierdzą jednak, że jest to bardzo niestabilna forma pozyskiwania energii, która jest możliwa jedynie podczas określonych warunków pogodowych. Oczywiście jest to prawda, ale elektrownie wiatrowe w połączeniu ze zwykłymi elektrowniami mogą znacznie poprawić panującą sytuację. Wiatraki energetyczne nie wpływają niekorzystnie na klimat, ani na pogodę. Skutkiem ich działania może być jedynie zmniejszenie wiatru na określonym obszarze. Na szczęście coraz więcej takich rozwiązań stosuje się również w naszym kraju.

Źródła:
wikipedia.pl
enargiazwiatru.w.interia.pl
elektrownie wiatrowe.org.pl
chomikuj.pl
elektrownie-wiatrowe.blogi.pl
grun-tech.pl

Karolina Szczepańska

Brak tagów

Elektrownia wodna – zakład przemysłowy zamieniający energię potencjalną wody na elektryczną. Energetyka wodna opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu energii wód śródlądowych (rzadziej mórz w elektrowniach pływowych) o dużym natężeniu przepływu i dużym spadzie mierzonym różnicą poziomów wody górnej i dolnej z uwzględnieniem strat przepływu. Wykorzystanie w elektrowniach energii wód śródlądowych oraz pływów wód mor. polega na zredukowaniu w granicach pewnego obszaru (odcinek strumienia, rzeki, część zatoki) naturalnych strat energii wody i uzyskaniu jej spiętrzenia względem poziomu odpływu. Poza energetycznym, elektrownie wodne zbiornikowe mogą spełniać jednocześnie inne zadania, jak zabezpieczenie przeciwpowodziowe, regulacja przepływu ze względu na żeglugę. Ostatnio coraz większą uwagę poświęca się energ. wykorzystaniu niewielkich cieków wodnych przez budowę tzw. małych elektrowni wodnych; w pierwszej kolejności dotyczy to tych cieków, na których istnieją już urządzenia piętrzące wykorzystywane do innych celów. Za rozwojem hydroenergetyki przemawia fakt, że koszt energii elektr. produkowanej w elektrowni wodnej jest niższy niż energii elektr. produkowanej w elektrowni cieplnej.
Elektrownie wodne można podzielić na dwie kategorie:
Elektrownie z naturalnym dopływem wody:
-elektrownie regulacyjne – inaczej zbiornikowe, tzn. , że przed elektrownią znajduje się zbiornik wodny,
który wyrównuje sezonowe różnice w ilości płynącej wody;
- elektrownie przepływowe, które nie posiadają zbiornika, więc ilość wyprodukowanej energii zależy
od ilości wody płynącej w rzece w danym momencie.
Elektrownie szczytowo – pompowe,
które znajdują się pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi – tzn. górny i dolnym. Te elektrownie umożliwiają kumulację energii w okresie małego zapotrzebowania na nią przez pompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego. Natomiast w okresie większego zapotrzebowania energia wyzwalana jest przez spuszczane wody ze zbiornika górnego do dolnego za pomocą turbin wodnych.
Inny podział elektrowni, tym razem ze względu na wielkość to:
- elektrownie duże o mocy zainstalowanej 10 MW i więcej
- elektrownie małe o mocy w przedziale 200 kW – 10 MW
- mikroelektrownie wodne poniżej 200 kW mocy.
ELEKTROWNIE WODNE W POLSCE:
W porównaniu z innymi krajami, w Polsce potencjał jest niewielki. Razem z elektrowniami szczytowo – pompowymi stanowią tylko 2,7 % ogólnej energii elektrycznej. Największą w Polsce elektrownią wodną jest ta znajdująca się na Wiśle we Włocławku (160 MW). W skali światowej jest to niewielki obiekt. Ponieważ np. w Rosji na Jeniseju moc elektrowni przewyższa 30-krotnie moc elektrowni włocławskiej.
PRZYKŁADY ELEKTROWNI WODNYCH W POLSCE:
SOLINA
CZORSZTYN-NIEDZICA

WYKORZYSTANIE ENERGII MORZA:
Wykorzystuje się energię pływów morza, fal morskich, energię cieplną mórz oraz energię prądów oceanicznych.
1. Wykorzystanie energii pływów morskich.
W korzystnych warunkach topograficznych możliwe jest wykorzystanie pływów morza. Ujście rzeki wpływającej do morza i wysokie jej brzegi umożliwiają budowę zapory, pozwalającej na wpłynięcie wód morskich w dolinę rzeki podczas przypływu i wypuszczeniu ich poprzez turbiny wodne podczas odpływu, pokazaliśmy to na rysunku.
Największa na świecie taka elektrownia znajduje się we Francji. Ma ona 24 turbiny wodne rewersyjne o mocy po 10MW, a więc cała elektrownia ma moc 240MW. Pracuje od 1967 roku.
WKORZYSTANIE ENERGII RZEK:
1. Zasady przetwarzania energii wody:
Energię wód można ogólnie podzielić na energię wód śródlądowych oraz energię mórz. Powstanie energii wód śródlądowych jest związane z cyklem krążenia wody w przyrodzie. Źródłem tej energii jest w istocie energia słoneczna.
Z równania Bernoulliego można wyznaczyć teoretyczną ilość energii zawartej w płynącej wodzie między dwoma punktami A i B rozpatrywanego odcinka rzek, potoku, kanału itp. (ogólnie zwanych ciekami).Podstawową rolę w przemianie energii wody śródlądowej (w elektrowni wodnej) w energię elektryczną odgrywa energia potencjalna. W turbinach wodnych następuje zamiana energii potencjalnej na energię kinetyczną, a ta następnie w prądnicach elektrycznych (hydrogeneratorach) jest zamieniana na energię elektryczną. Moc P (W)
elektrowni wodnej wykorzystującej rozpatrywany odcinek cieku wodnego. Warunkiem otrzymania dużej mocy jest koncentracja w możliwie ograniczonym obszarze dużej różnicy poziomów oraz dużego przepływu masowego wody. Z uwagi na brak naturalnej koncentracje spadu (wysokogórskich jezior o dużych zasobach wody dla elektrowni wodnych stwarza się sztuczne spady poprze:
– spiętrzenie górnego poziomu wody GW ;
– obniżenie dolnego poziomu DW lub budowę elektrowni podziemnej;
– budowę kanału skracającego, dzięki czemu zmniejsza się straty przepływowe (znacznie krótsza droga przepływu).

Źródła:
http://wyooo.republika.pl/pliki/woda.htm 25.11.04 r.
http://studium.pb.bialystok.pl/prace/2002-2003/Energetyka/17/Strony%20%20www/woda.htm 25.11.04
http://prace.sciaga.pl/7638.html 25.11.04
http://studium.pb.bialystok.pl/prace/2002-2003/Energetyka/17/Strony%20%20www/Elektrownia%20p%B3ywu.htm 25.11.04
http://darmowaenergia.republika.pl/Elektrownie%20wodne_pliki/Rola%20elektrowni%20wodnych%20w%20systemie%20energetycznym.htm 25.11.04
http://gimnazjum.nape.pl/energia/wytwarzanie/polozenie.gif25.11.04 http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_wodna

Marta Staroń

Brak tagów

Older posts >>

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL
css.php