Jak szybko i skutecznie się uczyć?

Materiały do projektu. :)

17 czerwca br. w CNK (Centrum Nauki Kopernik) w Warszawie odbyły się ogólnopolskie targi TIK-owych projektów. Na festiwalu nie zabrakło też przedstawicielek z naszej szkoły. Naszymi reprezentantkami były Gosia, Weronika i Sabrina. Ich opiekunem była Pani Danuta Chwastek. Na targi przybyli przedstawiciele z podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Mimo różnicy wieku atmosfera była wspaniała! Każdy zespół miał do dyspozycji stół do podzielenia z sąsiadującą grupą, dwa krzesła oraz stelaż na którym zawisły kolorowe plakaty, ulotki, zdjęcia i makiety. Gdy przybyły wszystkie szkoły i każdy miał już gotowe swoje stanowisko odbyło się uroczyste otwarcie, następnie grupy prezentowały swoją pracę ekspertom. Nasze stanowisko najpierw odwiedziła Pani Magda- opiekunka naszych blogów! Była zachwycona tym co stworzyłyśmy.

Nie zabrakło także Pani Anny Gilli. Poznałyśmy także Pana Lechosława Hojnackiego -współtwórcę portalu http://www.enauczanie.com/. Pan Hojnacki powiedział, że uwielbia nas za to, że zakładamy blogi na Bloggerze, a potem dodał, że kocha nas za to, że korzystamy z Prezi i potrafimy stworzyć fotocast.

Następnie nasze stanowisko odwiedził Pani Marcin Polak, redaktor naczelny portalu http://edunews.pl/ . Był zachwycony efektami naszej całorocznej pracy!

Zawitały do nas również  dwie panie tnz. pani Małgorzata Rostkowska oraz pani Ewa Kędracka z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Miałyśmy również okazję zobaczyć pana Tadka – jak go pani Magda nazwała, a dokładniej pana Tadeusza Teleżyńskiego,  opiekuna blogów.

Kolejnym gościem okazał się pan Piotr Pacewicz, jeden z założycieli Gazety Wyborczej, zastępca redaktora naczelnego. Wtedy udało się pokazać fotocast, który dotyczył pracy nad projektami i Festiwalu Nauki. Miejmy nadzieję, że się spodobał.

Na końcu odbyło się podsumowanie Festiwalu Projektów oraz rozdanie upominków i dyplomów dla grup uczniowskich. Następnie wszyscy udali się na lunch, a chętni zwiedzali Centrum Nauki Kopernik.

Miejmy nadzieję, że w oczach innych ten festiwal był równie udany jak w naszych!

Weronika

Jak zapewne wiecie z bloga mojej koleżanki Gosi, zajęłyśmy się tworzeniem fotocastu. Długo myślałyśmy nad koncepcją, zbierałyśmy zdjęcia i nagrywałyśmy wywiady z nauczycielami…ale w końcu się udało! Mimo problemów technicznych nasz fotocast powstał, a oto link do niego:

http://fotocasty.pl/2152/festiwal-2-zero/

Pozdrawiam i proszę o szczere komentarze!

Weronika

Zostały już ogłoszone wyniki plebiscytu! Z naszej szkoły jest baaardzo dużo osób laureatami oraz są również wyróżnienia! Nasza szkola zgarnęła chyba z połową nagród! My jesteśmy wyróżnione w dwóch kategoriach! Mamy I miejsce w kategorii Blog 2.0 i III w kategorii Najaktywniejszy komentatot. Jak się cieszymy! Na Gadu-Gadu jest tylko o tym temat… Dziękujemy za wyróżnienia naszych blogów i za docenienie naszej pracy. Gratulujemy również innym blogowiczom!

Nika i Gosia

Nasze koleżanki Ania i Klaudia zostały nominowane do nagrody publiczności, a dokładniej to ich blog http://blogiceo.nq.pl/jakrozwijamyswojeumiejtnociizainteresowania/ . Serdecznie zachęcamy Was do głosowania na ich właśnie blog,ponieważ:

- dziewczyny systematycznie dodawały wpisy na blog

- opisywały dokładnie widżety takie jak Karta projektu i Karta działania

- swoją pracę projektową dokumentowały bardzo bogato i ciekawie

- bardzo lubią to co robią, czyli prowadzić blog

Głosować możecie na stronie http://blogiceo.nq.pl/szkola2zero/ . Klikajcie na Jak rozwijamy swoje zainteresowania?!

Ich los leży w Waszych rękach! Głosujcie!

Nika i Jagoda :)

I udało się. Dzisiaj na głównej stronie programu pojawiła się informacja o szkołach zakwalifikowanych. I nam się poszczęściło! 17 czerwca w Warszawie zaprezentujemy nasze blogi i oczywiście nasz fotocast który tworzę razem z Gosią. Już nie mogę się doczekać tego wydarzenia… Jedziemy w takim składzie: Nika – Weronika (ja), Goha – Gosia, Sabi – Sabrina i oczywiście nasza Pani polonistka i zarówno koordynatorka programu w naszej szkole :)

Nika ;D

Pani polonistka dała nam za zadanie napisać reportaż z Festiwalu . O to mój reportaż. Przeczytajcie i oceńcie w komentarzu .

Festiwal Nauki 2.0

Jak co roku 1 czerwca w Szkole Podstawowej nr 6 w Inowrocławiu odbywa się Festiwal Nauki. Tego roku był on związany z programem Szkoła z klasą 2.0 do którego szkoła przystąpiła we wrześniu .

-Witam wszystkich na Festiwalu nauki . Nie tylko festiwal jest bardzo ważnym wydarzeniem dzisiejszego dnia, prawda ?? Jakie święto dzisiaj obchodzimy ?-tymi słowami przywitała uczniów Pani Dyrektor Małgorzata Bawolska .Uczniowie odpowiedzieli radośnie wykrzykując :- Dzień dziecka !

Potem głos zabrała Pani Danuta Chwastek- koordynatorka programu Szkoła z klasą 2.0 w tejże szkole, wręczała wraz z Haliną Petą – radnym miasta Inowrocław, dyplomy uczniom zaangażowanym w TIK – Technologie Informacyjno – Komunikacyjne.

- Festiwal Nauki 2.0 jest podsumowaniem całorocznej pracy związanej z przystąpieniem do programu Szkoła z klasą 2.0 . Projektowanie- są to zajęcia edukacyjne prowadzone przez trzech nauczycieli Panią Danutę Chwastek – nauczycielkę języka polskiego, Pana Mariusza Markiewicza – nauczyciela matematyki i Pana Mariusza Wojcińskiego – nauczyciela przyrody. Każda grupa projektu miała swojego opiekuna W pierwszym semestrze uczniowie szóstych klas przygotowywali się do sprawdzianu zewnętrznego rozwiązując testy z lat poprzednich. Za to w drugim semestrze wykonywali projekty badawcze. Akurat tego roku musiał być on powiązany z TIK iem – mówiła uczennica Małgorzata Lis . Następnie zabrała głos uczennica Sabrina Pińska, zachęcała ona do spaceru po trzecim piętrze .Tam bowiem w poszczególnych klasach prezentowano projekty. Z których dowiedzieć się można było jak szybko i skutecznie się uczyć, jak założyć bloga i jak rozwijać swoje zainteresowania. Szybie czytanie i techniki zapamiętywania na pewno wielu uczniom przydadzą się teraz, lub w dalszej edukacji , prezentowano szkolny kodeks 2.0 . Jak korzystać z wyszukiwarki Google i różnych komunikatorów takich jak Gadu – Gadu czy Skype ,jak przestrzegać praw autorskich , wirtualny spacer po szkole oraz dużo ciekawych informacji o Kujawach – naszym regionie. Wszystkim dzieciom życzono wszystkiego najlepszego w Dniu Dziecka.-

Od około godziny 9 30 klasy IV rozpoczęli spacer po klasach. W tym samym czasie klasy V miały Dzień sportu na boisku „ Orlik ”. Wszystkie prezentacje były ciekawe i zachwycające .

Takie podsumowanie całorocznej pracy było zdumiewające. To był mój „ ser ”. Ser znaczy cel do którego dążyłam i chciałam, żeby Festiwal wypadł jak najlepiej . Moim zdaniem wypadł bardzo dobrze- mówiła Danuta Chwastek- koordynatorka projektu .W bardzo śmieszny sposób określony zdobyty cel. Właśnie kilka dni wcześniej polonistka czytała uczniom  opowiadanie ,, Kto zabrał mój ser ” .

Całkowicie się z tymi słowami zgadzam. Połączenie zabawy i edukacji. Więcej takich pomysłów. Brawo !

Jagoda

Dzisiaj nasza Pani polonistka zadała nam pracę domową, naszym zadaniem jest napisanie sprawozdania – artykułu z Festiwalu Nauki w naszej szkole. A oto moja praca:

Festiwal Nauki moimi oczyma…

Wczoraj tzn. 1 czerwca w Szkole Podstawowej nr 6 w Inowrocławiu odbył się Festiwal Nauki połączony z Dniem Dziecka oraz Dniem Sportu. O godzinie 9:00 zebraliśmy się na boisku szkolnym. Najpierw głos zabrała Pani dyrektor, która ogłosiła oficjalne otwarcie i złożyła nam – uczniom życzenia z okazji Dnia Dziecka, potem Gosia, Sabrina oraz Mikołaj mówili o programie Szkoła z Klasą 2.0. Następnie głos zabrała Pani Danuta Chwastek- koordynator programu w naszej szkole. Wraz z naszym gościem Panią Haliną Petą rozdała dyplomy dzieciom bardzo zaangażowały się w TIKanie.

Po rozdaniu dyplomów wszyscy udali się do sal w których prezentowaliśmy swoje projekty. W sali 29 można było dowiedzieć się wiele na temat blogowania, uczenia się oraz nieco o tym czym interesują się szóstoklasiści z SP6. W innych salach odbywały się prezentacje na temat między innymi: “Co wiemy o prawie autorskim?”, “Jak skutecznie korzystać z wyszukiwarki Google?”. Był również projekt o Kujawach oraz Salon Gier w którym można było powymieniać się z rówieśnikami z klasy V swoimi przeżyciami dotyczącymi gier komputerowych oraz internetowych. Dla klas I-III klasa VI c przygotowała pogadanki w sali nr 17 na temat Internetu i bezpieczeństwa w sieci.  Na parterze odbył się konkurs plastyczny. W sali 28 uczniowie mogli wypowiadać się na temat naszego kodeksu, co pomoże nam w jego weryfikacji. W tamtej sali również był poruszany temat netykiety o której mówiła moja koleżanka Jagoda.

W czasie prezentowania naszych efektów przybył redaktor z miejskiego portalu ino-online oraz z portalu Inowrocław info. Oto link do artykułu, który ukazał się na jednym z portali: http://www.ino-online.pl/n.php?wiadomosc=13540&nr=1.

Cały Festiwal zakończył się około godz. 14:00, okazało się, że wszystko wyszło tak jak zaplanowaliśmy. Wszystko się udało w 100 %. Jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale pozostała satysfakcja w dobrze wykonanej pracy. Tak jak powiedziała nasza polonistka – Dostałam swój ser! Wiązało się to z pewnym opowiadaniem, które wcześniej nam czytała, a była w nim mowa o osiąganiu celu, a jej celem był Festiwal Nauki i dobrze zaprezentowane nasze projekty.

Teraz pozostało nam się jedynie cieszyć się i myśleć o Festiwalu Projektów CNK (jeśli się zakwalifikujemy) oraz o ocenach z Projektowania, które wiązało się z naszymi projektami i Szkołą z Klasą 2.0.

Mam wielką nadzieję, że w gimnazjum będziemy mieli szansę wykorzystywania wiedzy, którą pozyskaliśmy dzięki Szkole z Klasą 2.0.  :)

Zdjęcia oraz kolaż wykonała Danuta Chwastek

Weronika :)

Heej !

Wczoraj czyli 28 maja ja i Sabrina brałyśmy udział w Konkursie o złote pióro Prezydenta Miasta Inowrocławia. Najpierw pisaliśmy dyktando na sali gimnastycznej. Później udaliśmy się do świetlicy i czekaliśmy na ogłoszenie wyników, które miało odbyć się ok. godziny 13, czyli 2 h po zakończeniu pisania. Tuż przed ogłoszeniem wyników wystąpiło kółko wokalne, które wykonało piosenkę pt. ” Owocowy karnawał”, następnie do piosenki Michaela Jacksona zatańczył zespół Flash z SP6. No i wreszcie rozpoczęło się ogłoszenie wyników, niestety prezydent nie dotarł na miejsce, no ale cóż, jego strata. Z naszej szkoły 2 osoby zajęły jakieś miejsca, 1 miejsce zajęła Agata Muzioł z klasy VI b, a 2 Sabrina Pińska z klasy VI c. Obu dziewczynom serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów! Mi niestety nie udało się zająć żadnego miejsca, ale mam zamiar spróbować znów na rok.

Weronika

W piątek naszą szkołę odwiedziła nas Gazeta Wyborcza, gdy mieliśmy lekcję polskiego ktoś zapukał do drzwi. Była to Pani dyrektor wraz z dwoma panami.  Trafili w dziesiątkę, bo klasa VIa jest jedną z klas, które bierze aktywny udział w Szkole z Klasą 2.0. No więc przyjechali kilka minut po 12. Pan fotograf zaczął robić nam zdjęcia, a drugi Pan rozmawiał z naszą Panią polonistką- koordynatorem programu i notował coś w swoim kajecie…Później gdy zadzwonił dzwonek cała klasa wyszła z sali i zostało kilka osób w tym ja, Gosia, Jagoda, Konrad, Przemek, Paweł oraz Sabrina, która przyszła na naszą lekcję. Najpierw fotograf robił zdjęcia Sabrinie, a Pan redaktor rozmawiał z nią oraz z nami. Później fotografowano mnie i Jagodę. Wydaje nam się, że naszą szkołę opiszą w dobry sposób i, że fotki wyszły super. Prawdopodobnie odwiedzą nas jeszcze 1 czerwca w dniu szkolnego Festiwalu Nauki. :)

Weronika

Oto wszystkie moje umiejętności  które zdobyłam tego roku :

1. Umiejętności redakcyjne :

- redagowanie

- umiejętności  pisania wpisów na bloga

- sporządzenie artykułu

- korekta błędów

- umiejętność sporządzania bibliografii

- umiejętność opisywania źródeł internetowych

- edycja tekstu

2. Prowadzenie bloga :

- umiejętność założenia bloga

- dodawanie wpisów na bloga

- dodawanie widżetów

- umiejętność komentowania (szczera opinia )

3. Korzystanie ze źródeł :

- rozpoznawanie wiarygodnego źródła

- korzystanie z wielu źródeł do jednego artykułu

- korzystanie z nich samodzielnie i krytycznie

4. Umiejętność wykorzystywania narzędzi :

komputerowych :

-  Word – pisanie różnych tekstów

- Photo Scape  - obróbka zdjęć

- Power Paint – prezentacje multimedialne

- Excel – robienie wykresów

- Paint – rysowanie

Internetowe :

- Gagu – Gadu

- Skype

- Wikipedia

- Poznanie technik uczenia się

- Poznanie netykiety

- Przeglądarki internetowe

5. Umiejętności współpracy w grupie :

- systematyczność

- współdziałania

- komunikacja

Trudność współpracy w grupie :

- trudności w komunikowaniu się

- trudność w zgraniu się

Moje trudności  w robieniu projektu :

- sporządzenie całościowego artykułu

- zebranie wszystkich źródeł i ich opisanie

Myślę, że zdobyłam  bardzo dużo  umiejętności i bardzo się z tego cieszę.  Nie wiadomo czy miałabym tak dużo tych umiejętności gdyby nie Szkoła z Klasą 2.0                                                                                                                                                            Dziękuję !

Moim efektem końcowym jest po prostu  umieszczenie na blogu – poradniku, opracowanego przeze mnie tematu o stylach uczenia się .
Jagoda