cze 13

Nasze zajęcia na świeżym powietrzu.

Slajd1 Slajd2 Slajd3 Slajd4 Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8 Slajd9

cze 01

ZAJĘCIA NA LODOWISKU

         Zajęcia są realizowane w ramach lekcji wychowania fizycznego pod okiem opiekunów – nauczycieli wychowania fizycznego. Program obejmuje naukę jazdy na łyżwach oraz bezpieczne poruszanie się po tafli lodowiska. Z relacji wynika, że organizacja lekcji w takiej formie bardzo odpowiada zarówno uczniom jak i nauczycielom. Łyżwiarstwo pozytywnie wpływa na kondycję, rozwój sylwetki, sprzyja także integracji młodzieży i wspaniałej wspólnej zabawie.

maj 28

ZAJĘCIA NA SIŁOWNI

           W tym tygodniu na lekcjach wychowania fizycznego, dziewczęta z klas gimnazjalnych, korzystając z pięknej pogody, udały się na pobliską siłownię na otwartym powietrzu. Dziewczęta chętnie wykonywały ćwiczenia siłowe skierowane na różne grupy mięśniowe. Jest to bardzo atrakcyjna forma lekcji, która pozytywnie wpływa na  zdrowie i funkcjonowanie układu krążenia, a także daje możliwość cieszenia się lepszą kondycją i samopoczuciem.

1 2 3 4 5 6 7 8

maj 19

Wycieczka w góry – Beskid Śląski.

       9 maja 2014 roku 36 osobowa grupa z naszej szkoły, udała się wraz z opiekunami – nauczycielami wychowania fizycznego w Beskid Śląski na Równicę. Pogoda dopisała- nie było ani za gorąco, ani za zimno – jednym słowem optymalne warunki. Co prawda na początku wyprawy przywitał nas mały wiosenny deszczyk, ale to tylko dodało nam sił i oczyściło powietrze.  Równicę zdobyliśmy(choć nie szliśmy na wyścigi) w 1 godzinę, a nie jak wskazywał drogowskaz w Ustroniu Centrum, w 1 godzinę i 20 minut. Trzeba zauważyć, że młodzież wykazała się wspaniałą kondycją. Ze szczytu roztaczała się wspaniała panorama Beskidów. Dostrzegliśmy m.in.: Klimczok, Skrzyczne, Czantorię. Następnie udaliśmy się pod góralską strzechę na posiłek i uzupełnienie płynów. Po odpoczynku nadszedł czas powrotu. Wracaliśmy również czerwonym szlakiem, ale nie tą samą drogą. Po zejściu do Ustronia zabrał nas autokar, którym szczęśliwie wróciliśmy do Jastrzębia.

1 2 3 4 P3085135 P3085136 P3085152 P3085153 P3085156 P3085162 P3085177 P3085185 P3085189             P3085191

kwi 27

Spotkanie z dietetykiem.

      Dnia 8 kwietnia odbyło się spotkanie z dietetykiem p. Rafałem Czeszakiem. Celem spotkania było zwrócenie uwagi rodziców i młodzieży na prawidłowe nawyki żywieniowe, uświadomienie jakie błędy w odżywianiu najczęściej popełniają, jakie mogą być tego konsekwencje w przyszłości oraz w jaki sposób je zmienić. Coraz częściej i coraz więcej mówi się o negatywnych skutkach nadwagi. Są to problemy psychologiczne( niska samoocena, lęki depresja, gorsze wyniki w nauce, bulimia, anoreksja), problemy zdrowotne ( hormonalne, sercowo naczyniowe, płucne aparatu ruchu, żołądkowo jelitowe). Liczba osób zmagających się z tym problemem rośnie z roku na rok. Nadmiar kilogramów dotyka nie tylko dorosłych, ale też młodzież czy nawet małe dzieci. Około 80 % dzieci z nadwagą będzie w przyszłości otyłe. Otyłość została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych ostatnich lat. Ważną sprawą jaką poruszył pan dietetyk to regularność spożywania posiłków, co 3, 4 godziny. Najważniejszym posiłkiem dnia powinno być śniadanie. Drugie śniadanie dziecka powinno być przemyślane i powinno zawierać produkty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dziecka w szkole. Jeżeli dziecko nie dostanie posiłku do szkoły, możemy być pewni, że zakupi batona albo niezdrową przekąskę. Prowadzący zwrócił także uwagę na rosnącą liczbę zwalnianych dzieci z zajęć wychowania fizycznego na wyraźną prośbę dziecka oraz jakość spędzanego czasu wolnego. Systematyczna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na organizm, funkcjonowanie umysłu i jednocześnie zmniejsza ryzyko zapadalności na choroby przewlekłe.

 

kwi 15

Lokalna Akcja Sportowa

      W ramach Lokalnej Akcji Sportowej, w dniach 3-4 kwietnia odbyły się w naszej szkole Zmagania Gimnazjalne dla uczniów okolicznych szkół podstawowych. W tym roku były to już czwarte zmagania, w których uczniowie próbowali swoich sił w różnych zadaniach i robili wszystko, aby to ich szkoła okazała się najlepsza. Zawody te, jak co roku, oprócz rywalizacji sportowej, mają integrować młodzież, przeciwdziałać agresji, a także mają dać możliwość zapoznania się z różnymi formami pracy  z uczniem w naszej szkole. W tym roku w czasie dwudniowych rozgrywek brały udział cztery szkoły: SP 6, SP 9, SP 10 i SP 19. Ideą tej rywalizacji jest udział jak największej liczby uczniów. Jedni biorą udział w zawodach sportowych, drudzy realizują się wykonując prace plastyczne, a jeszcze inni rozwiązując testy na temat ważnych wydarzeń sportowych. Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach sportowych:

 • rzut do celu
 • uderzenie piłeczki rakietą tenisową do celu
 • skoki w dal z miejsca łączone
 • rzut piłką lekarską
 • rzuty do kosza w określonym czasie
 • przeciąganie liny

Jeżeli chodzi o konkurs plastyczny, to uczniowie mieli zareklamować Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii w formie plakatu. Wiedza jaką musieli wykazać się uczniowie dotyczyła tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Soczi oraz Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii. W naszej imprezie wzięło udział około 200 uczniów, którzy bardzo dobrze się bawili. Zwycięzcami tegorocznych zmagań zostali uczniowie SP 10. Jako organizatorzy składamy im, jak i wszystkim pozostałym uczestnikom gratulacje za wspaniałą zabawę i rywalizację w atmosferze fair-play. Podsumowanie imprezy uwieczniły pokazy artystyczne naszych uczniów m.in. występ koła tanecznego Step by Step w dwóch układach choreograficznych, występy wokalne oraz popis ucznia grającego na akordeonie.

DSC08503 DSC08529 DSC08534 DSC08545 DSC08551 DSC08557 DSC08561 DSC08567 DSC08580 DSC08583

kwi 14

BIEG PAPIESKI

Już po raz dziewiąty ulicami Jastrzębia biegli uczestnicy Biegu Papieskiego. Odbył się on, jak co roku, w rocznicę śmierci Wielkiego Polaka-Jana Pawła II t.j 2.04.2014r. Brali w nim udział uczniowie wszystkich typów szkół od podstawówek po szkoły ponadgimnazjalne. W sumie w biegu uczestniczyło ponad 500 uczniów. Do przebiegnięcia był dystans  od 500m (dla szkół podstawowych) 1000m (szkoły gimnazjalne) do 1500m (szkoły ponadgimnazjalne). Bardzo dobrze spisali się uczniowie naszej szkoły. Indywidualnie I miejsce zdobyła Magdalena Michalczyk, a w pierwszej dziesiątce znalazły się Anna Wróbel IV i Klaudia Sołtys VII. Reprezentacja szkoły zespołowo zajęła III miejsce!

kwi 12

ZAJĘCIA TANECZNE

W naszej szkole odbywają się zajęcia taneczne, które realizowane są w ramach lekcji wychowania oraz zajęć z koła tanecznego „Step by Step”. Młodzież poznaje różne muzyczne formy aktywności ruchowej, tj. elementy tańca nowoczesnego, tańca współczesnego, aerobik, step aerobik, różne formy wzmacniania oraz techniki relaksacji prowadzone przy muzyce.  Zajęcia pozwalają uczniom rozwijać zainteresowania, pożytecznie spędzać czas wolny, a jednocześnie dbać o zdrowie i rozwój fizyczny. Swoimi występami uświetniają uroczystości szkolne i środowiskowe. Poniżej prezentujemy namiastkę tego, co się dzieje na naszych zajęciach.

Slajd1 Slajd2 Slajd3 Slajd4 Slajd5 Slajd6 Slajd7 Slajd8 Slajd9 Slajd10 Slajd11 Slajd12 Slajd13 Slajd14 Slajd15 Slajd16 Slajd17 Slajd18

YouTube Preview Image

kwi 02

Debata Sportowego Okrągłego Stołu

W ramach programu „wf z klasą”, dnia 25 marca 2014r. odbyła się debata Sportowego Okrągłego Stołu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele klas gimnazjalnych oraz nauczyciele wychowania fizycznego, którzy prowadzili debatę. Zgromadzeni uczniowie zostali zapoznani z głównymi założeniami i celami programu. Przed tym wydarzeniem nauczyciele przeprowadzili ankiety, które zawierały pytania dotyczące aktywności fizycznej, zainteresowań sportowych, opuszczania i zwolnień z lekcji wychowania fizycznego oraz mocnych i słabych stron zajęć. W pierwszej części dyskusji zostały omówione wyniki ankiety. Uczniowie mieli okazje szczerze się wypowiedzieć na temat zajęć wychowania fizycznego, co lubią, co im przeszkadza i zniechęca do ćwiczeń. Przedstawiciele klas oraz sekretarz zapisywali wnioski i postanowienia.

Mocne strony:

Ciekawe zajęcia, dobra kondycja, gry zespołowe na lekcjach, dużo ruchu, można zdobyć dobre stopnie, można nauczyć się zasad każdego sportu, dobry nauczyciel, poprawa swoich umiejętności, ładna sylwetka.

Słabe strony:

Granie w to czego się nie lubi, mało godzin wychowania fizycznego, mała sala, zbyt intensywne ćwiczenia, brak boiska, długie rozgrzewki, wf na początku lekcji, małe szatnie.

Lista wniosków sformułowanych przez młodzież :

 • Zamontowanie pryszniców.
 • Zwiększenie liczby szatni (tłok w szatniach).
 • Poprawa komfortu w ubikacjach i przy umywalkach – montaż pojemników na papierowe ręczniki i papier toaletowy.
 • Zamontowanie lustra w szatni (szczególnie u dziewcząt).
 • Odnowienie istniejących szatni.
 • Budowa nowego boiska szkolnego(wniosek do rodziców, aby wspierali działania szkoły).
 • Mniej liczebne grupy na lekcjach wychowania fizycznego.
 • Jeżeli zajęcia z pływania są rano, to klasa po nich powinna mieć wychowanie fizyczne, aby nie spóźniać się na lekcje z innych przedmiotów.
 • Zwiększenie środków na sprzęt sportowy.
 • Znalezienie środków na siłownie w szkole.
 • Duża tablica ogłoszeń- czytelne informacje dla uczniów na temat imprez sportowych w szkole i zajęć pozalekcyjnych.
 • Więcej zajęć na lodowisku.
 • Codziennie lekcje wychowania fizycznego.
 • Ustawienie dystrybutora z wodą pitną.

 

Następnym punktem było określenie zadania dodatkowego. Postanowiliśmy, że będzie to wychowanie fizyczne poza szkołą. Planujemy nagranie video lekcji z tenisa i umieszczenie jej na blogu. 8 kwietnia 2014r. odbędzie się spotkanie z dietetykiem na temat zdrowego odżywiania – oferta skierowana jest dla młodzieży oraz rodziców.

Debatę można uznać za udaną, ponieważ wszyscy aktywnie w niej uczestniczyli wymieniając swoje poglądy, punkty widzenia na główny temat.

DSC_0029 image-2cab0599431cedc7d3584e2568da82045b55134672f493588f045b58caef2bdc-V image-08c5fec465e7a1878bf9f9b5e56df83abb6d0127eaf777483a9ba49c1d0640ca-V image-69f954eb657bdf08642005d6cd555fb997bae428c3d9124f268c9e77ffb5f92f-V image-ec5fe0de200454149c4d65721f62fec5e10701206cdc649f94f2e59322b0f217-V

mar 30

Sportowe przywitanie wiosny!

         Pierwszy dzień wiosny postanowiliśmy spędzić aktywnie. Klasy III gimnazjum brały udział w konkursie wiedzy o szkole – zwyciężyła klasa III b, również  mieli okazję zobaczyć pokazy z musztry oraz scenki z pierwszej pomocy, które przygotowały klasy policyjne. Klasy drugie brały udział w turnieju unihokeja – zwyciężyła klasa II c, natomiast klasy pierwsze rozegrały turniej „dwa ognie” – zwyciężyła klasa I d. Wiosenne spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze. Uczniowie świetnie się bawili, a rywalizacja odbyła się w duchu fair-play.

IMGP0938 IMGP0942 IMGP0956 IMGP0959 IMGP0962 IMGP0984 IMGP0999 IMGP1005 IMGP1017 2014-03-21_12-35-35_940 2014-03-21_12-42-39_286 2014-03-21_12-48-27_738

Starsze posty &laquo

css.php