Hej,

W związku z nieubłaganym zakończeniem naszego projektu zdobywamy już ostateczne i końcowe informacje o prywatyzacji na danych terenach (razem z Edytą dzwoniłam do urzędów danych gmin) oraz wysyłamy zaproszenia na pokaz projektu.

Pokaz odbędzie się w świetlicy szkolnej we wtorek (26.06) br. W formie pokazu slajdów będziemy pokazywać co i jak zrobiliśmy w ramach projektu.

Kasia :)

Spotkanie z Panią Ireną Plizgą

Cześć,

dzisiaj pokazujemy Wam notatkę stworzoną przez Adriana i Kamila :)

Dnia 12.06 br. Spotkaliśmy się z byłą pracownicą, prowadzącą gazetkę Fabryki Wódek „POLMOS ŁAŃCUT” SA – Panią Ireną Plizga. Spotkanie odbyło się niestety po lekcjach. Pani opowiadała nam bardzo ciekawie i potrafiła zainteresować tematem. Pani Irena wydawała miesięcznik pt.”Destylat Wiadomości Czyste i Gatunkowe”. Opowiadała nam o całym procesie prywatyzacji, który był bardzo skomplikowany. Pierwsze spółkę „POLMOS ŁAŃCUT” SA  kupił amerykański biznesman Martin Crowley, aby później sprzedać go francuskiej firmie „BELWEDER”.

Wizyta Pani Alicji Stolarskiej

Dzień Dobry!

W dzisiejszym wpisie chciałyśmy opowiedzieć Wam o wizycie Pani Alicji Stolarskiej- pracowniczki Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w naszej szkole. Pani Alicja przywitała nas mile i serdecznie, po czym zaczęła odpowiadać na pytania, które wcześniej zadała jej Pani Trawka. Z tego co wiemy zebranie tych informacji było bardzo trudne, ponieważ wszystkie dane zostały zebrane w latach ’90, po czym według dawnych procedur, po 5 latach zniszczone.

Pani Alicja musi wybaczyć zachowanie naszej klasy, ponieważ nie była ona wtajemniczona w trudny temat prywatyzacji. Jednak mimo wszystko było w miarę spokojnie :)

Gala w Warszawie

Hej, zamieszczamy Wam opis gali udokumentowany przez Adriana :)

28 maja o godzinie 12.00 rozpoczęła się gala podsumowująca pracę uczniów  w projekcie „Młodzi do akcji”. Spotkanie odbyło się na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych. O godzinie 13.15 zaprezentowany został film podsumowujący działania uczniów. Następnie odbyła się debata oxfordzka, w której wzięły udział szkoła LO im. M. Dąbrowskiej z Krakowa – oni bronili zdania, że prywatyzacja zwiększa efektywność przedsiębiorstw państwowych, a szkoła LO im. A. Fredry

Z Warszawy broniły tezy, że prywatyzacja nie zwiększa efektywności przedsiębiorstw państwowych.  Uczniowie zapytani o to co było dla nich najtrudniejszym zadaniem w pracy w grupie odpowiedzieli, że podzielenie zadań dla każdego członka grupy. Później obejrzeliśmy film przygotowany przez uczniów LO im. M. Dąbrowskiej w Krakowie, opowiadający o prywatyzacji  Huty Sędzimira w Nowej Hucie. W jury było trzech członków, którzy zadecydowali o remisie.

Myślę, że gala była ciekawa i dla wszystkich udana.

 

 

 

Z wizytą w Fabryce Wódek Polmos…

Hej!

Dzisiejszy wpis będzie nieco długi, ale mamy nadzieję, że zaciekawią Was informacje, które udało nam się zdobyć.
11 maja odbyliśmy kolejną wycieczkę do Łańcuta, a konkretnie do Fabryki Wódek
Polmos w Łańcucie. Pojechaliśmy rano ( zaraz po pierwszej lekcji, a wróciliśmy
na koniec ostatniej :D ) autobusem PKS ( niemiły kierowca oraz długa jazda po pobocznych uliczkach…), aż w końcu dotarliśmy na przystanek, gdzie czekała na nas Pani Trawka.  :)

W Polmosie rozmawialiśmy z pracownikami i uzyskaliśmy poniższe informacje:

Przed komercjalizacją fabryka nosiła nazwę Fabryki Wódek Polmos w Łańcucie. Sama komercjalizacja miała miejsce w 1998 roku. Następnym krokiem była zapisanie spółki
w KRS. Później odbywała się sprzedaż akcji. W przypadku Polmosu Łańcut inicjatywę prywatyzacyjną podjął Minister SP. Niezbędne przy prywatyzacji było dokonanie analiz, które dotyczyły kondycji przedsiębiorstwa, rynków zbytu, ochrony środowiska, mocy produkcyjnej, czyli tak jakby globalna analiza możliwości i sytuacji przedsiębiorstwa.
Ta analiza była udostępniana potencjalnym inwestorom, którzy szacowali swoje ryzyko inwestycyjne i proponowali cenę zakupu za przedsiębiorstwo czyli cenę jednostkową zakupu akcji. W wyniku negocjacji została wyłoniona do zakupu akcji Polmosu Łańcut spółka Calibrien Distillers z siedzibą w Anguilli i z tą spółką później zostały prowadzone już negocjacje dotyczące przejęcia pakietu większościowego, pakietu 85% akcji. Przy tym drugim kroku prywatyzacji , w przypadku sprzedaży akcji przez MSP pracownicy mieli zapewnione objęcie 15 % kapitału. Czyli jeśli minister sprzedaje akcje spółki, musiał bezpłatnie udostępnić 15 % dla pracowników. Wynagrodzenie poszczególnych pracowników zależało od stażu pracy. W Fabryce Wódek ustalenie puli zostało przyjęte proporcjonalnie, czyli zależnie od stażu pracy. Pracownik, który nie przepracował
w Polmosie przynajmniej 5 lat, nie dostawał nic.

W umowie prywatyzacyjnej Inwestor zobowiązał się do podniesienia kapitału , inwestowania w bank maszynowy i zwiększenie mocy produkcyjnych. Jednak po niecałym roku właściciel firmy – Martin Crowley w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł. Spadkobiercy, którzy przejęli firmę i nie byli zainteresowani Polmosem. Rozpoczęli więc rozmowy ze spółkami w Polsce, które zajmują się produkcją czy dystrybucją alkoholi, m.in. podjęto rozmowy z firmą Sobieski, a już w latach 2003 – 2004 sfinalizowano rozmowy z tą spółką (Sobieski Dystrybucja z o.o.). Firma Caribbean sprzedała wszystkie akcje, które posiadała na rzeczowej firmy . W związku z tym, już w roku 2004 Polmos posiadał następnego, nowego inwestora.

Chcąc wykonać dalszy krok w kierunku przekształceń własnościowych, Sobieski złożył 600 pracownikom ofertę wykupu ich akcji pracowniczych. Do rąk firmy Sobieski dostały się one w latach 2005-2006. Akcje zostały wykupione w 98% z ilości, którą mieli pracownicy. Pozostałe 2%, z różnych przyczyn losowych nadal pozostało w Fabryce Wódek. Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych, w przypadku gdy jest tak duży % akcji objęty przez inwestora strategicznego może on podjąć na walnym zgromadzeniu uchwalę o tzw. przymusowym wykupie. I tak się stało w tym przypadku .

Sobieski, odkupując 85 % akcji od Caribbean przejął zobowiązania z umowy prywatyzacyjnej . Jednak zgodę na zakup musiał wyrazić najpierw Minister Skarbu Państwa. W 2004 roku, pomiędzy Spółką Sobieski, a Ministrem Skarbu spisane zostało porozumienie, na podstawie którego Sobieski przejął zobowiązania z umowy prywatyzacyjnej. W następnych latach spółka Sobieski dokonała inwestycji w linie produkcyjne i dzięki temu trzykrotnie podniosła kapitał .

Obecnie Spółka Sobieski posiada 100 % akcji Polmos Łańcut.

Pozdrawiamy gorąco ;)

Wyniki pytania czwartego

Cześć ,

Dzisiaj obiecane wyniki z pytania czwartego.  Dużo osób podawało nam wyczerpujące odpowiedzi, aczkolwiek niektórzy nie wiedzieli co odpowiedzieć .

Wady:  wyprzedawanie majątków narodowych,  ludzie tracą pracę oraz jej warunki są złe,  mniejsze wpływy do budżetu państwa,  brak ubezpieczenia i świadczeń socjalnych, nie wszystkie prawa są przestrzegane.

Zalety: modernizacja, wyższa jakość usług,  większy nakład pieniężny, szybsze przystosowanie do rynku , konkurencyjność.

Pozdrowienia :)

Wyniki ankiet

Witamy!

W poprzednim wpisie przybliżyliśmy Wam naszą wyprawę do Łańcuta, której celem było przeprowadzenie ankiet w liczbie pięćdziesięciu Teraz chcemy przedstawić Wam wyniki ankiet. Zadawaliśmy cztery pytania:

1. Czy pan/ pani wie co to jest prywatyzacja?

Większość z ankietowanych (42 os.) wiedziała co to jest prywatyzacja. Zdażyła nam się jedna osoba, która dokładnie zdefiniowała ten termin: „sprzedawanie” państwowych instytucji ( firm) prywatnym odbiorcom, klientom. Zaś dziewięć osób zadeklarowało nam, że nie wiedzą co to jest prywatyzacja.

2.Czy pan/ pani obawia się prywatyzacji.

I tu zaczynają się schody! Odpowiedzi padały różne od „tak”(16 os.) do „nie”(26 os.) przez „wszelakie”(8 os.), itp. :)

3.Co zostało sprywatyzowane w Łańcucie i okolicy?

Aż dziewiętnaście ankietowanych nie wiedziało co zostało sprywatyzowane, niektórzy podawali ogólne informacje typu „sklepy” lub „szpital”- co nie jest prawdą. Najwięcej „głosów” miał Polmos (17 os.), potem Śrubex ( obecna nazwa to Koelner) – 8 os. i Browar Łańcut- 7 osób. Oprócz tych placówek padło jeszcze osiem innych nazw.

4. Jakie są wady i zalety prywatyzacji?

W następnym wpisie napiszemy odpowiedzi do pytania czwartego, w tej chwili jesteśmy na etapie opracowywania wyników.

                                    Pozdrowienia,

Kasia i Edyta :)

 

Ankieta

Gallery

This gallery contains 4 photos.

Nasi koledzy z trzeciej klasy pisali egzaminy, a my w tym czasie przeprowadzaliśmy ankiety. Ankiety owe dotyczyły prywatyzacji. Niektórzy ( jak na przykład szanowna pani w czerwonym płaszczyku) „nie mieli myśli” lub stawiali na sławną metodę „brak czasu”. lecz my … Continue reading

Nowe wydarzenia

Już zaczyna się coś dziać w naszym projekcie! Za tydzień razem z Edytą wyruszymy na ulice Łańcuta i przeprowadzimy ankietę (jeśli nam się uda to wrzucimy jakieś nagranie), a Pani Trawka wysłała już nasz plan działania. Więcej w kolejnym wpisie.

Miłego dnia!

Kasia ;)