Intrygujący początek i mocna puenta. Moduł 6

Tytuł i trzy krótkie zdania na temat ostatnio obejrzanego przeze mnie filmu Thor: Mroczny świat : )

Kulturowa profanacja nordyckich wierzeń wierzeń?
Radzę odłożyć wszystkie metalowe przedmioty, ponieważ mogą one wywołać spięcie w połączeniu z tytułowym bogiem piorunów. Ciekawa byłam efektu pomysłu Alana Taylor’a, który przetworzył dawną religię wikingów, przedstawiając ją w nowym świetle. Czy zmiana reżysera wyszła serii na dobre?

Wojna we mnie, czyli War Poets od the Fall

Zarówno teledysk i słowa piosenki stworzył fiński zespół Poets of the Fall. Powstał on w 2010 roku na potrzeby studia gier Remedy, jako promocja jednej z ich gier. Gracze, którzy grę znają zapewne, będą ją analizować wprost. Jednak można dopatrzeć się wielu symboli i na pewno jeszcze kilku innych interpretacji. W teledysk ukazuje między bohatera, starającego się uratować bliską mu osobę, chce ją uratować mimo kilku chwil zwątpienia. Przedstawiona jest także klasyczna walka dobra ze złem (światła i mroku). Mężczyźni, których widzimy w pierwszych chwilach, spotkają także naszego bohatera na końcu jego podróży :) Klimatu dodaje także muzyka z tekstem, który przynajmniej mnie łapie za serce :)

YouTube Preview Image

 

Top 10 reżyserów

Na początek chciałabym wam przedstawić Top 10 moich ulubionych reżyserów. Bez zbędnego owijania w bawełnę, przejdę do mojego skromnego rankingu :)

Luc Besson

10. Luc Besson.
Jeden z najpopularniejszych reżyserów francuskich, producent i scenarzysta. Zdobywca Cezara i nagrody BAFTA. Najbardziej znany z filmów Wielki błękit, czy Piąty element, który stał się jednym z najbardziej znanych europejskich filmów typu Sci-Fi. Moje uznanie zdobył dzięki filmowi Leon Zawodowiec. Jeden z moich ulubionych filmów, opowiadający historię płatnego mordercy i dziewczynki, której rodzina została zamordowana. Jeśli ktokolwiek jeszcze nie zdążył zobaczyć tego filmu, według mnie jest to   pozycja obowiązkowa :)

Stanley Kubrick I

9. Stanley Kubrick
Amerykański reżyser. Zekranizował powieść Anthony’ego Burgess’a pt. Mechaniczna pomarańcza. Film jest uważany za jeden z najlepszych dramatów science fiction. Kubrick wsławił się również adaptacją Lśnienia, książki Stephen’a King’a.

Jonathan Demme

8.Jonathan Demme
Kolejny reżyser zza oceanu. Dzięki niemu podziwiać możemy oscarowe dzieło lat 90 jakim jest Milczenie owiec. Po sukcesie odniesionym przez jego film, nakręcono całą serię filmów o Hannibalu Lecterze, jednak produkcja Jonathana jest moją ulubioną częścią cyklu.

Jim Jarmusch
7.Jim Jarmusch
Reżyser, scenarzysta,producent, aktor i muzyk w jednym. Pochodzi z Ameryki. Poznany przeze mnie dość niedawno, za sprawą jego ostatniego filmu Tylko kochankowie przeżyją. Film ujął mnie swoim specyficznym klimatem, perfekcyjnie dobraną ścieżką dźwiękową i problemami egzystencjalnymi jakie porusza, a wszystko to pod otoczką historii o wampirach, którą niestety zawiodą się fani typowych dla czasów współczesnych paranormalnych romansów.

Mike Newell I

6.Mike Newell.
Brytyjski reżyser filmowy, który zdobył moje uznanie po wyprodukowaniu filmu Harry Potter i Czara Ognia, która jest moją ulubioną częścią serii o młodym czarodzieju. Bardzo ciekawym filmem okazał się też Książę Persji: Piaski czasu. Film został nakręcony na podstawie serii gier komputerowych.

Alan Taylor I

5.Alan Taylor
Amerykański reżyser i producent telewizyjny.  Znany głównie z wyreżyserowania seriali. Ma na swoim koncie odcinki między innymi Gry o tron, Zagubionych i Rodziny Soprano. W 2013 roku odpowiedzialny był za film Thor:Mroczny świat, moją ulubioną produkcję Marvelowskiej wytwórni.

Jon Favreau

4. Jon Favreau
Urodzony i mieszkający w Nowym Jorku aktor i reżyser. Tak samo jak Alan Taylor, nawiązał współpracę z Marvelem. Tak powstał film Iron Man a dwa lata później jego kontynuacja. Dodatkowo był producentem i aktorem we wszystkich trzech częściach serii, ale niestety nie był realizatorem ostatniej.

James Foley I

3.James Foley
Kolejny amerykański reżyser. Najbardziej upodobał sobie thrillery, dramaty i horrory. Wyreżyserował filmy takie jak Strach lub Glengarry Glen Ross. Ja jednak cenię go bardziej za seriale, które stworzył. Miasteczko Twin Peaks to już klasyk, a mrożący krew w żyłach serial Hannibal zdobywa coraz większą liczbę fanów.

Steven Spielberg

2.Steven Spielberg
Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać tego Pana :) Jeden z najbardziej znanych i szanowanych reżyserów świata również pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Lista filmów, przy których pracował jest naprawdę imponująca. Jeśli miałabym wymienić kilka produkcji, które spodobały mi się najbardziej postawiłabym na Szeregowca Ryan’a, Czas Wojny, Park Jurajski i Poszukiwaczy Zaginionej Arki.

Joss Whedon

1.Joss Whedon
Amerykański reżyser, producent, pisarz i scenarzysta wielu seriali. Stworzył scenariusz i wyreżyserował film Avengers Marvela. Podczas oficjalnej premiery film zarobił na całym świecie 392,5 mln dolarów, co dało mu trzecią pozycję na liście najlepszych otwarć w historii kina. Pracował również nad scenariuszem do Toy Story.