Samookaleczanie – chwilowa ulga. Trudny nałóg

W tym poście chciałybyśmy poruszyć o problemie, którym jest samookaleczenie. Coraz więcej słyszymy, że młodzież z powodu np; zerwania z chłopakiem/dziewczyną, problemów rodzinnych, poniżania przez rówieśników, ma złe oceny lub samopoczucia etc. Często zdarza się, że popełniają ten błąd dla tak zwanego szpanu, aby w jakiś sposób zaimponować swojemu towarzystwu. Samookaleczanie jest zachowaniem występującym zazwyczaj wśród osób młodych, najczęściej nastoletnich dziewcząt, jako reakcja na stan przedłużającego się napięcia emocjonalnego, zaburzone relacje międzyludzkie, akty przemocy ze strony innych, niskie poczucie własnej wartości. Zjawisko to najczęściej dotyczy osób, które przeżyły ciężki uraz w dzieciństwie, były poddawane przemocy fizycznej, seksualnej lub psychicznej we wczesnych latach życia. Samookaleczenie towarzyszy depresji, chorobie dwubiegunowej, schizofrenii, nerwicy natręctw i innym jednostkom chorobowym. Ten sposób radzenia sobie z problemami to nie zazwyczaj akty naruszania ciągłości tkanek ale także nałogi, zaniedbania, szkodliwe nawyki żywieniowe, wybieranie partnerów nieosiągalnych emocjonalnie. U osób stosujących samookaleczenie, ryzyko popełnienia samobójstwa jest 50-ciokrotnie wyższe niż w grupie nie wykazującej takich zachowań, co można rozumieć z jednej strony jako wyraz desperacji osób sięgających po takie środki, a z drugiej jako dowód pewnych predyspozycji do czynienia sobie krzywdy; samobójstwo jest przecież najbardziej samoniszczącym jednostkę aktem. Dlatego osoby, które celowo zadają sobie ból powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub psychoterapeutą, ponieważ znajdują się w grupie znacznie podwyższonego ryzyka przypadkowego czy zamierzonego odebrania sobie życia. Samookaleczanie jest jednym z najsilniejszych czynników przepowiadających skuteczną próbę samobójczą.
ażda udana rozmowa na temat tego nałogu z kimś rozumiejącym osobę cierpiącą pozwala rozładować napięcie i stanowi krok na drodze wyzwolenia się z tego nałogu. Niestety czestą reakcją na informację o samookaleczaniu się bliskiej osoby jest złość, krytyka, oskarżanie i szantaż emocjonalny;

  • „Nie popadaj w złość – to może tylko pogorszyć sytuację. Spokojnie opowiedz osobie, która się kaleczy, jak bardzo Ci na niej zależy i jaki wpływ mają na Ciebie jej działania
  • Nie staraj się być terapeutą – wystarczy, że będziesz dobrym przyjacielem.
  • Nie spodziewaj się, że zmiana nastąpi z dnia na dzień – problem jest trudny i wymaga czasu.
  • Nie próbuj siłą powstrzymać osobę, która właśnie ma zamiar się okaleczyć – lepiej zaproponować rozmowę i odejść.
  • Nie wymuszaj na niej obietnicy, że nigdy więcej tego nie zrobi. Nie obiecuj swojej pomocy tylko pod warunkiem, że przestanie się kaleczyć.”

 

Dobre słowo mało kosztuje, a pomaga wiele.

Witajcie, w ubiegłym miesiącu w naszej szkole odbył się dzień życzliwości. Ideą akcji było propagowanie życzliwego zachowania się  wobec innych (uśmiech na ustach, ściskanie dłoni, zwroty grzecznościowe, ustępowanie pierwszeństwa innym, pomaganie starszym, przestrzeganie zasad savoir vivre). Przygotowano kilka scenek , angażując szkolną społeczność do głębszego zastanowienia się nad tym, jacy dla siebie jesteśmy w codziennym życiu. Dzień naszego święta poprzedziła kilkudniowa kampania reklamowa. Na drzwiach klasopracowni umieszczono hasła zawierające zasady właściwego zachowania oraz przeprowadzono plebiscyt na najsympatyczniejszych uczniów z poszczególnym klas. Na temat naszego bloga stworzyłyśmy plakat przedstawiający obraz myśli chłopca, w których panuje chaos stworzony przez rówieśników. Oto zdjęcie przedstawiające kampanię reklamową oraz plakat.

 

11124574_662921480502875_1846517391_n

Mity na temat przemocy

Oto one:

,, Przemoc w rodzinie to sprawa prywatna i nikt nie powinien się wtrącać” NIEPRAWDA!!!
,, Przemoc zdarza się tylko w rodzinach z marginesu społecznego” NIEPRAWDA!!!
,, Przemoc jest wtedy, gdy są widoczne ślady na ciele ofiar” NIEPRAWDA!!!
,, Jeśli ktoś jest bity to znaczy, że sobie na to zasłużył” NIEPRAWDA!!!
,, Policja nie powinna interweniować w sprawach rodzinnych” NIEPRAWDA!!!
,, Ofiary przemocy akceptują przemoc” NIEPRAWDA!!!
,, To był jednorazowy incydent, który się nie powtórzy” NIEPRAWDA!!!
,, Gdyby ofiara naprawdę cierpiała, odeszłaby od sprawcy” NIEPRAWDA!!!
,, Przyczyną przemocy w rodzinie jest alkohol” NIEPRAWDA!!!
,, Osoby stosujące przemoc muszą być chore psychicznie” NIEPRAWDA!!!
,, Nie można zmienić swojego losu” NIEPRAWDA!!!

Pamiętajmy, że każdy człowiek ma prawo żyć w szczęściu. Każdy jednorazowy incydent może się w każdej chwili powtórzyć, niekiedy ofiary są zastraszane przez sprawców i boją się wnieść sprawę do sądu lub na policję.Każda taka sytuacja odbija się na psychice ofiary, zdarza się też, że nie potrafi dalej funkcjonować, żyje w ciągłym strachu, że może się to powtórzyć.

,,Prze­moc wo­bec ciała za­bija też duszę”

Witamy wszystkich po dość długiej przerwie. W tym oto poście chciałybyśmy przedstawić formy przemocy, ponieważ może nie wszystkim są one znane. Samo pojęcie ,,przemoc” oznacza wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny ofiary mimo braku przyzwolenia na taki los.

Przemoc fizyczna- jest to wszelkiego rodzaju bezpośrednie działanie z użyciem siły, którego rezultatem jest nieprzypadkowe ranienie, np. popychanie, wymierzanie policzków, bicie, kopanie itd…

Przemoc psychiczna- jest to działanie prowadzące do zniszczenia pozytywnego obrazu własnej osoby, słowne lub niewerbalne groźby użycia przemocy wobec osoby lub tego, co do niej należy. Ten rodzaj przemocy przejawia się m.in. w zastraszaniu, poniżaniu, ubliżaniu, szantażowaniu, upokarzaniu, narzucaniu własnych poglądów, kontrolowaniu, ograniczaniu kontaktów.

Przemoc ekonomiczna- jest to odmawianie lub ograniczanie dostępu do wspólnych środków finansowych lub odbieranie zarabianych pieniędzy, uniemożliwianie bądź ograniczanie podjęcia pracy zarobkowej itp.

Zaniedbanie – ciągłe niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych np. brak opieki i uniemożliwianie zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych (związanych ze snem, jedzeniem, higieną).

Inny podział przemocy to:

Przemoc aktywna – na, którą składają się głównie nadużycia. Nadużycia to opisana wcześniej przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna.

Przemoc pasywna – rozumiana jako zaniedbanie, zaniechanie opieki.

Przemoc gorąca – u jej podstaw znajdujemy furię, czyli dynamiczne i naładowane gniewem zjawisko pękania tamy emocjonalnej, uruchamiające agresywne zachowanie. Furia najczęściej rozładowuje się w aktach bezpośredniej agresji fizycznej i psychicznej. Towarzyszy jej pragnienie wywołania cierpienia i spowodowanie jakichś szkód.

Przemoc chłodna – wydaje się znacznie spokojniejsza, choć czasem jest to spokój pozorny, skrywający silne emocje, ale skutecznie tłumione i kontrolowane. Sprawca sprawia wrażenie spokojnego, zrównoważonego, a w istocie realizuje pewien plan, dąży do osiągnięcia określonego celu. Jest nastawiony na wtargnięcie w psychikę ofiary.

Święta!

Nadszedł świąteczny czas i z tej okazji chciałybyśmy złożyć wam życzenia, aby ten nadchodzący rok przeżyć z uśmiechem na twarzy, wielu sukcesów oraz spełnienia swoich celów do których dążycie. Życzymy również szczęśliwych, kojących, przeżytych w zgodzie ze światem i sobą samym, pełnych życia i miłości, spędzonych w rodzinnym ciepłym gronie, świąt Bożego Narodzenia. 

Mikołajki.

Wielkimi krokami zbliżają się święta, a co za tym idzie mikołajkowe prezenty. Jak co roku losujemy, aby wzajemnie się obdarowywać. Niestety czasami bywają dziwne sytuacje- nie tylko w naszej klasie. Uczniowie wychodzą ,,na przekór losowi” . Nie podoba im się wybrana osoba i próbują zamienić losy (myślimy, że takim uczniom byłoby bardzo przykro, gdyby się o tym dowiedzieli). Stanowczo temu mówimy NIE!!! W naszej klasie udało nam się w porę zareagować. Mamy nadzieję, ze za rok taka sytuacja się już nie powtórzy. Czy u Was tez zdarzyło się coś podobnego?

 

bez tytułu

Cześć wszystkim!

18 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyła się debata na temat ,,cyberprzemocy”. Debata została zoorganizowana przez funkcjonariuszy Powiatowego Komisariatu w Pajęcznie oraz przez szkolną panią pedagog. Celem tej debaty było wypracowanie większej świadomości na temat walki z tego typu przemocą, konsekwencjami karnymi oraz podniesienie bezpieczeństwa w trakcie korzystania z internetu, telefonu, itd. Czy u was też odbyła się taka debata?

Witamy!

Z tej strony dziewczyny; Monika, Anita, Julia, Karolina i Patrycja. Zgłaszając się do tego projektu byłyśmy pewne obaw i wątpliwości, że nie podołamy zadaniu, lecz z czasem staję się to coraz łatwiejsze. Powolutku wczytujemy się w zasady konkursu Pomysły już się rodzą… Dużo dyskutujemy  na ten temat… Zapraszamy do czytania naszego bloga. :)

css.php