Z życia ropuchy szarej…

Przeglądając zasoby Youtube, trafiłam na niezwykle ciekawy film edukacyjny. Jego autorem jest p. Antoni Bednarczyk. Utwór opublikowany jest na licencji CC – uznanie autorstwa, co oznacza, że autor filmu daje całej społeczności YouTube prawo do jego edytowania i ponownego wykorzystywania. Więcej na temat praw autorskich na Youtube 
Jak sprawdzić licencję wybranego przez nas filmu? Wystarczy kliknąć w zakładkę Informacje. Najczęściej pojawia się tekst Standardowa Licencja Youtube, ale niektórzy autorzy, tak jak w tym przypadku, publikują swoje filmy na CC.
A oto co napisał autor filmu na temat ropuchy szarej? 

„Ropucha szara jest największym, obok żaby śmieszki, płazem Polski. Samce osiągają 9 cm a samice 15 cm długości. Młode osobniki aktywne są w ciągu całej doby, starsze głównie w nocy. W okresie godowym, po przybyciu do zbiornika wodnego (koniec marca – początek kwietnia), samce przywołują samice wydając głos przypominający głuche, jękliwe i przerywane turkotanie. Są wtedy wyjątkowo aktywne, atakują każdego płaza, który znajdzie się w ich zasięgu. Jednorazowo samica składa kilka tysięcy jaj ułożonych w sznurze w 2 lub 4 rzędy, długości 2,5 – 6,0 m.

Po odbyciu godów ropuchy opuszczają zbiornik wodny i aż do następnych godów prowadzą lądowy tryb życia. Ropucha szara wykazuje duże przywiązanie do miejsca, które obrała sobie za kryjówkę i wraca do niego nawet z dalekich wędrówek. Tam też zimuje od listopada do marca. Jest zwierzęciem długowiecznym, dożywa wieku ponad 30 lat.”

Zapraszam na film →

YouTube Preview Image

autor filmu: A. Bednarczyk, Youtube, CC BY

One comment

  1. Witam Panią. Wiem, że jest Pani na blogu My Korczakowcy i na tym. Niektóre moje komentarze są nieprzyjemne. Nie każdy wpis mi się podoba, więc komentuje go negatywnie.
    Ale ten wpis zrobił na mnie wrażenie. Filmik jest bardzo ciekawy.
    Czekam na kolejne super wpisy. Pozdrawiam, Mariola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

CommentLuv badge
css.php