Pierwszy wywiad!

18 maj 2011 Kategoria: Szkoła z klasą 2.0

Rozmowa z Panem Andrzejem absolwentem Szkoły Podstawowej nr 3 w Piastowie

-          W jakich latach był Pan uczniem tej szkoły?

Jestem piastowianinem od 1953 roku, czyli od urodzenia. Po zaliczeniu przedszkola tzw. kolejowego rozpocząłem edukację w podstawówce w 1960 roku a zakończyłem w 1968 roku, bo w międzyczasie nauka na tym poziomie została przedłużona o 1 rok, z siedmioklasowej na ośmioklasową.

-          Jakie były i są Pana kontakty ze sportem?

W młodości uczestniczyłem we wszystkich edycjach zapomnianego już dziś Teleturnieju 5 Milionów, reprezentując Szkołę Podstawową nr 3, która dwukrotnie awansowała do finału tej imprezy. Później zająłem się lekkoatletyką, głównie trenując biegi średnie i skok w dal. Obecnie gram, jedynie dla przyjemności, w tenisa i bocce, pełniąc jednocześnie funkcję Prezesa Piastowskiego Towarzystwa Tenisowego i Bocce.

-          Jaki był wygląd szkoły, czy był czynny dziedziniec?

Wygląd szkoły od tamtego czasu niewiele się zmienił, trochę się postarzał. Dziedziniec był otwarty i większość dzieci bardzo lubiła spędzać tam przerwy, urządzając wyścigi i różne gry. Było to również miejsce wszelkich uroczystości szkolnych, występów artystycznych i imprez okolicznościowych.

-          Ilu uczniów liczyła klasa i jakie były kontakty między nimi?

Klasy były bardzo duże, bo liczyły ok. 40 uczniów, ale atmosfera i wzajemne kontakty wspaniałe. Oczywiście klasa miała swoje grupy, ale nie rywalizowały one między sobą. Ja należałem do grupy prymusów. Powszechnie stosowaną praktyką było usadawianie w jednej ławce największego łobuza z najlepszym uczniem.

-          Czy przeżywał Pan pierwszą miłość szkolną?

Oczywiście, pamiętam ją doskonale, blondynka z niebieskimi oczami – miała na imię Danusia.

-          Jaki był Pana ulubiony przedmiot a jaki niezbyt lubiany?

Generalnie to żaden przedmiot nie sprawiał mi kłopotów, ale piątki z plusem (tak, tak były i takie oceny) otrzymywałem z matematyki i języka polskiego.

-          Czy brał Pan udział w konkursach a jeśli to w jakich?

Oczywiście startowałem niemal w każdym konkursie, ale do finałów dochodziłem głównie w konkursach recytatorskich i matematyczno-fizycznych (dwukrotnie).

-          Czy chętnie wstawał Pan do szkoły?

Ogólnie jestem tzw. rannym ptaszkiem i z wczesnym wstawaniem nie mam kłopotu. Ponadto do szkoły miałem bardzo blisko, tylko przez ulicę i przejście zabierało mi      3 minuty.

-          Jak Pan wspomina te lata i co najbardziej utkwiło w pamięci?

To były naprawdę piękne lata – udział, z dobrym skutkiem, w sportowej rywalizacji, zero kłopotów z nauką i żadnych problemów życiowych.

-          Czy był regulamin szkolny, czy na lekcjach było spokojnie, czy potrzebne były interwencje nauczycieli?

Szkoła bez regulaminu, to nie szkoła. Myślę, że niewiele on się zmienił od tamtego czasu w sensie obowiązków – większe w zakresie praw uczniowskich.

Młodzież na przerwach ganiała po korytarzach lub dziedzińcu albo paliła papierosy, często skręty z trawy, w toalecie a nauczyciele próbowali temu zapobiegać … z miernym skutkiem.

-          Może kilka zdań nt. Pana życia prywatnego…

Mam 58 lat. Jestem żonaty – dwoje dzieci: Maciej – absolwent SGGW (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) Wydziału Budownictwa (wcześniej oczywiście SP nr 3 i LO im. A. Mickiewicza w Piastowie) oraz Magda – także uczennica SP nr 3 a później Gimnazjum nr 2 w Piastowie, obecnie studentka V roku Uniwersytetu Warszawskiego Wydział Italianistyki. 

Żona – Agata pracuje w PSK nr 3 w Warszawie.

W 1980 roku ukończyłem na Politechnice Warszawskiej Wydział Elektryczny i rozpocząłem pracę jako konstruktor w FO Mechanicy. Potem byłem kierownikiem produkcji w PZ Miko-Electron, dyrektorem w Meritum S.A., dyrektorem naczelnym Fabryki Podzespołów Radiowych Elwa, pełnomocnikiem zarządcy komisarycznego w PMB Zremb i syndyka w WHS w Ożarowie Maz.

Od 2001 roku jestem wiceprezesem w HSK sp. z o.o.

Już drugą kadencję pełnię funkcję ławnika w Sądzie Pracy.

Swoje wykształcenie dodatkowo wzbogaciłem o dyplomy: Francuskiego Instytutu Zarządzania, Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Zarządzania oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

  • Komentowanie nie jest możliwe

Pierwsza relacja

4 maj 2011 Kategoria: Szkoła z klasą 2.0

Hej! Razem z dziewczynami z mojej grupy przeprowadziłyśmy już 3 wywiady. Pierwsza rozmowa była prowadzona z moją ciocią nauczycielką j.polskiego jeszcze w SP3 (dzisiejsze gimnazjum nr. 2). Zadawałyśmy pytania głównie o wygląd szkoły, o uczycia związane z pracą w szkole, o momenty które najbardziej utkwiły jej w pamięci itp. Rozmowa był niezwykle interesująca. Niestety najdłużej zajmuje nam złożenie tego wywiadu w całość, ale mam nadzieję że dodam go jak najszybciej. Przeprowadziłyśmy jeszcze 2 wywiady z absolwentami naszej szkoły i już w kolejnym wpisie dodam jeden z nich. Przed nami jeszcze ok. 2 wywiady do zrealizowania. Mam nadzieję że zainteresowało was to co robimy. :)

Czekajcie na kolejne wpisy! Pozdrawiam Monika

  • Komentowanie nie jest możliwe

„G2 od podszewki”

4 maj 2011 Kategoria: Szkoła z klasą 2.0

Siemanko! :) Przepraszam że tak długo mnie nie było ale niestety brakuje mi czasu. Zaczynamy teraz pracę nad 2 częścią projektu. Temat to „G2 od podszewki”. Razem z klasą podzieliliśmy się na 3 grupy z czego każda ma inne zadanie w projekcie. Moja grupa składa się z 6 os. Żaneta, Aneta, Iza, Ania, Dominika i oczywiście ja. Naszym zadaniem jest przeprowadzenie wywiadów z dawnymi nauczycielami i absolwentami oraz zebranie w ten sposób informacji jak kiedyś było w naszej szkole. Wszystkie wywiady będą opublikowane na naszych blogach. Mamy nadzieję na pozytywną ocenę z tego projektu.

Pozdrawiam Monika :*

  • Komentowanie nie jest możliwe

Zakończyliśmy pracę nad kodeksem!

9 sty 2011 Kategoria: Szkoła z klasą 2.0

Czesć! Zakończyliśmy już pracę nad naszym kodeksem 2.0. Na kilku lekcjach całą klasą wraz z paniami rozpatrzyliśmy 7 problemów. Przewodnicząca naszej klasy zapisywała wspólnie ułożone punkty kodeksu, a zawiera on ich 12. Takim sposobem nasza praca nad kodeksem 2.0. dobiegła konca.

Lekcja z TIK

3 sty 2011 Kategoria: Szkoła z klasą 2.0

Cześć to znowu ja! Na tej lekcji rozmawialiśmy na temat nauki dorosłych obsługi komputera, netykiecie oraz bezpieczeństwie w sieci. Zapisaliśmy również następne punkty do naszego kodeksu 2.0. W naszej pracy pomagają nam dwie panie, a w tym nasza wychowawczyni. Ale to jeszcze nie koniec, a przed nami jeszcze sporo pracy.

  • Komentowanie nie jest możliwe

Zaczynamy pracę!

30 lis 2010 Kategoria: Szkoła z klasą 2.0

Cześć! Nazywam się Monika. Wraz z moją klasą od października zaczęłam pracę nad projektem ” Szkoła z klasą 2.0″. Do projektu włączyła nas nasza wychowawczyni. Nasze godziny wychowawcze poświęcamy na rozmowę o idei programu oraz sporządzaniu kodeksu 2.0. Pozostało nam jeszcze wiele do zrobienia.

  • Komentowanie nie jest możliwe

Szkoła

  • Gimnazjum nr 2, Piastów
  • Uczeń

Odwiedziny

  • Stronę odwiedzono: 0 razy

Lista blogów użytkownika

Komentarze

Informuj o wpisach


O tym blogu

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Quisque sed felis. Aliquam sit amet felis. Mauris semper, velit semper laoreet dictum, quam diam dictum urna, nec placerat elit nisl in quam. Etiam augue pede, molestie eget, rhoncus at, convallis ut, eros. Aliquam pharetra. Nulla in tellus eget odio sagittis blandit. Maecenas at nisl. Nullam lorem mi, eleifend a, fringilla vel, semper at, ligula. Mauris eu wisi.


Sponsorzy