Co dowiedziałam się o leczeniu naturalnym?

W dawnych czasach, kiedy to nie było tak rozpowszechnionego leczenia farmakologicznego ludzie radzili sobie sami w miarę własnych możliwości. Wykorzystywali do tego różnego rodzaju zioła, suszone owoce i soki, które były stosowane na różne dolegliwości. W rozmowie z moją babcią Leokadią dowiedziałam się, że z ziół produkowano w warunkach domowych różne mikstury, maści, syropy a także sporządzano napary. Wtedy bardzo dobrze wiedzieli, co, na jaką chorobę lub dolegliwość stosować. Babcia opowiadała, że przy różnych bólach wykorzystywano bardzo często pijawki, które wysysały w chorym miejscu krew, co ludziom pomagało i przynosiło ulgę. Stosowane było również na przeziębienie smarowanie klatki piersiowej tłuszczem i spirytusem i robiono kompresy. Bardzo rozpowszechnione było stawianie baniek, które pomagały w zwalczaniu chorób dróg oddechowych. Używano również kiszonej kapusty i soku gdyż kapusta zawiera dużo witaminy C. Babcia mówiła, że jedzono dużo cebuli, czosnku i miodu, który posiada właściwości bakteriobójcze jak dzisiaj antybiotyki. Stosowano także sok z malin. Często też babcia sporządzała mojej mamie sok z surowego buraka z cukrem, który dodawał sił. Na pewno było wiele innych sposobów na zapobieganie i leczenie różnych chorób, ale moja babcia opowiedziała o tych, które pamiętała i sama stosowała. Metody jakie przetrwały w naszym domu do dziś to stawianie baniek i sporządzanie przez moją mamę syropu z cebuli, czosnku i miodu, który jest bardzo dobry i skuteczny. Teraz mamy leczenie lekami i antybiotykami, ale czy dobrze wpływają na nasz organizm? Ludzie stają się mniej odporni na wszelkie wirusy i bakterie.

One thought on “Co dowiedziałam się o leczeniu naturalnym?

  1. Olu,

    Dzięki zdobytej od babci wiedzy napisałaś cenny artykuł – zawiera on informacje o zwyczajach, które nie są bardzo rozpowszechnione, np. picie soku z buraka. Sama dowiedziałam się dzięki Tobie kilku rzeczy. Poza tym tekst jest bardzo dobrze napisany i zawiera twoje komentarze. Czuję, że masz dziennikarską smykałkę :) Gratuluję Ci porządnie wykonanego zadania i właściwie nie mam nic do dodania – wszystko się tutaj znalazło!

    Pozdrawiam Cię serdecznie,
    Dorota Marszałek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge