Jeszcze o palmach

Wszyscy wiemy, że symbolem Niedzieli Palmowej jest palma wielkanocna na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu święcimy palmy. Palmy wielkanocne wykonywane są z gałązek wierzby i oznaczają zmartwychwstanie duszy i jej nieśmiertelność. W różnych regionach Polski palmy wykonywane są z różnych materiałów i różnie są zdobione. Wykorzystywane są gałązki np. malin, porzeczek. Dołączane są gałązki bukszpanu, barwinka, widłaka, cisa lub borówki. Poświęcona palma ma taką moc, że chroni ludzi, zwierzęta, pola przed ogniem i złymi mocami. Palmą, która jest poświęcona można pokropić najbliższych i w ten sposób uchronić ich przed głodem albo chorobą. Niektórzy wierzą, że wystarczy zjeść poświęcone bazie, żeby nie bolało gardło i głowa. Zmielone bazie można dodawać do innych ziół. Palma może też przydać się podczas burzy, bo ochroni dom przed nieszczęściem. Święcenie palmy jest bardzo powszechną tradycją.

Grupa naszych kolegów ze szkoły uczestniczyła w warsztatach robienia tradycyjnej radomskiej  palmy w Muzeum Wsi Radomskiej. Zawieźli również naszą palmę na konkurs ogłoszony przez Muzeum Wsi Radomskiej dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Przedstawię wam kilka fotek z wystawy pokonkursowej, którą można było zwiedzać w Niedzielę Palmową. Nie dostaliśmy żadnej nagrody, ale cieszymy się, że wzięliśmy udział w tym konkursie. Naprawdę jury miało w czym wybierać. Palm  na konkurs było bardzo dużo i wszystkie bardzo piękne.

  To jest tradycyjna palma z regionu radomskiego.

A to fotki z wystawy pokonkursowej.

Poznajecie nasza palmę? Z tych wysokich druga z prawej strony. Sznureczki z różowej bibułki na górze, pomarańczowe, różowe  i białe kwiaty z niebieskimi środkami.

Ale przyjrzyjcie się innym palmom. Cudne! Prawda?

Podczas spaceru niedzielnego po muzeum można było również kupić palmy. Na przykład takie.

Koniecznie zajrzyjcie www.muzeum-radom.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge