Zadanie dla chętnych ,,Agenda programu telewizyjnego”

  • Na początku zostają umieszczone mało istotne informacje, nie pobudzające zarówno złych jak i dobrych emocji.

1. W Tatrach wieje halny. Osiąga 90 km/h

2. Serbska dziennikarka z zakazem zbliżania się do boiska. Rozprasza zawodników.

  • W środku ramówki wiadomości umieściliśmy bardzo ważne  informację, które mają znaczenie dla Polski oraz dla świata.

3. Prezydent RP zatwierdził dziś nową strategię bezpieczeństwa narodowego.

4. Sikorski nadal marszałkiem. Sejm odrzucił wniosek PiS o jego odwołanie.

5. Władymir Putin na spotkaniu z nauczycielami historii i naukowcami uznał, że we wrześniu 39 roku Polska dostała to, na co zasłużyła.

6. Żołnierz, który zabił bin Ladena ujawnił swą tożsamość.

  • Na końcu mamy informacje, które nie mają większego znaczenia dla ludzkości, czy kraju, ale są bardzo emocjonalne danego dnia.

7. Dobre informacje dla kierowców. Ceny paliw najniższe od 3 lat!

8. 1,5 roczna Magda, ma już za sobą 6 operacji serca. Cały czas potrzebuje specjalistycznej opieki.

Zadanie dla chętnych „Przenikanie mediów”

Każde z wymienionych elementów, czyli książka, film, strona internetowa, seria zabawek, przedmioty codziennego użytku, albumy fotograficzne, gry komputerowe, specjalne zestawy w restauracjach sieciowych, muzyka na płytach CD/mp3 po części jest związany z serią przygód Harrego Pottera. Zaczęło się oczywiście od książek J.K. Rowling, potem je zekranizowano i film ten zyskał ogromną popularność, co za tym idzie zaczęto produkować zabawki, gry komputerowe, strony internetowe itp. inspirowane serią o Harrym Potterze. Myślimy, że nie wszystkie elementy umożliwiają ten sam typ kontaktu z bohaterami cyklu. Książka pobudza wyobraźnię i wciąga do innego świata bohaterów, sprawia, że przeżywamy razem z nimi przygody, z filmem jest podobnie, lecz nie oddziałuję on tak bardzo na wyobraźnię. Uważamy, że poprzez zabawki, przedmioty codziennego użytku, albumy fotograficzne, gry komputerowe, zestawy w restauracjach czy muzykę kontakt z bohaterami jest trochę ograniczony. Inaczej zabawkę czy gadżet z tej serii odbierać będzie osoba, która zagłębiła się w lekturę Harrego Pottera, a inaczej podchodzić do niej będzie osoba, która  historię zna tylko z plakatów czy reklam. Zabawki i gadżety mogą też pozytywnie wpływać na dzieci i wzbudzić w nich chęć przeczytania książki.

Facebook

Chcielibyśmy przedstawić nasze spostrzeżenia odnośnie korzystania z Facebooka :)tutaj co nieco o nas :)

Opisujemy błędy, jakie według nas popełnili bohaterowie artykułów:

>Korzystasz z Facebooka? Uważaj, bo wylecisz z pracy!

-Opisywana w tym artykule nauczycielka Joanna, popełniła podstawowy błąd. Nie zadbała o odpowiednie ustawienia prywatności na Facebooku. Swoje prywatne zdjęcia powinna udostępniać tylko rodzinie i przyjaciołom. Nie powinna również zamieszczać postów, które w jakikolwiek sposób obrażają innych.

>Uważaj co robisz w sieci

-Opisany w tym artykule strażnik więzienny Nathan Singh nie przewidział jakie mogą być skutki posiadania wielu znajomych na portalach społecznościowych. Ze względu na swój zawód nie powinien utrzymywać kontaktów z kryminalistami. Wymieniony również pracownik firmy Apple nie powinien zamieszczać na Facebooku artykułów, które mogą mu zaszkodzić.

>Kontrola non stop

-Musimy pamiętać, że nie wszyscy powinni oglądać nasze prywatne zdjęcia, wpisy czy komentarze. Zrozumiały tylko przez nas i naszych najbliższych post może być źle odebrany przez obce nam osoby. Jak widać zdjęcie z piwem, czy nawet nasza nieprzychylna opinia na jakikolwiek temat na portalu społecznościowym z możliwością zobaczenia jej przez wszystkich może pozbawić nas świetnej pracy.

Przeanalizowaliśmy pytania umieszczone na posterze:

*Czy wszystkie zdjęcia na moim Facebooku mogą oglądać obcy ludzie?

-Uważamy, że nie powinni. W sieci czają się różni ludzie. Dlaczego mają oglądać nasze prywatne zdjęcia? Dlatego powinniśmy pomyśleć o  odpowiednich ustawieniach na portalach społecznościowych, w tym przypadku na Facebooku. Możemy zdecydować, które zdjęcia chcemy pokazać szerszej publiczności, a które chcemy zachować tylko dla rodziny i przyjaciół.

*Czy mój adres mailowy jest odpowiedni, aby podać  go nauczycielowi przy całej klasie?

-Jeśli używamy silnego, unikalnego hasła i mamy pewność, że nikt na dane konto się nam nie włamie nie powinniśmy się niczego obawiać. Nasze hasła powinny składać się z kombinacji liter, cyfr i symboli, nie powinno być również związane z  naszymi danymi oni zawierać popularnych, prostych słów. Nie ustawiaj również jednego hasła do różnych kont, bo jest to po prostu niebezpieczne.

*Czy warto publikować w sieci informacje z telefonu komórkowego o tym, gdzie jesteśmy?

-Gdy chcemy poinformować swoich przyjaciół, czy rodzinę o tym gdzie się w danym momencie znajdujemy, myślmy, że tak. Ale czy powinny mieć taką wiedzę obce nam osoby? Raczej nie. Możemy tym prowokować ludzi do podjęcia jakichś działań, niekoniecznie dla nas korzystnych. Na przykład złodziej może dowiedzieć się, że w danej chwili nie ma nas w domu i zrobić swoje.

*Czy wszyscy mogą czytać mojego bloga, wiedząc kim jestem?

-Myślimy, że gdy wszyscy nasi znajomi znają adres naszego bloga, nie powinniśmy umieszczać na nim różnych szczegółów naszego życia, prywatnych informacji, ponieważ mogą one być wykorzystane przeciwko nam. Jeśli prowadzimy internetowy pamiętnik, musimy liczyć się z tym, że podając swój adres (na przykład na Facebooku) o opisywanych tam zdarzeniach dowiedzą się ludzie z naszego otoczenia i zastanowić się, czy naprawdę tego chcemy.