DZIAŁALNOŚĆ REKREACYJNA W OCZACH RODZICÓW

Realizując zadania związane ze sportem oraz aktywnością ruchową wśród dzieci, młodzieży oraz szerszej społeczności lokalnej, staraliśmy się wszystkim przedstawić pozytywne strony naszych działań. Jednymi z odbiorców naszych relacji byli rodzice uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Podczas spotkania, które odbyło się w lutym opiekunowie naszych dzieci mieli możliwość zapoznać się z ofertą realizowanych działań w zakresie sportu oraz kultury fizycznej w naszej placówce. W spotkaniu brało udział około 50 rodziców i opiekunów. Przygotowana została prezentacja multimedialna w której staraliśmy się  pokazać jak ich dzieci angażowane są w życie sportowe szkoły.

Przedstawione zostały wszystkie pozytywne aspekty naszych działań począwszy od  organizacji z którymi współpracujemy, programów w których uczestniczymy, a skończywszy  na krótkiej prezentacji najważniejszych osiągnięć  i sukcesów swoich dzieci. Ponadto rodzice mogli obejrzeć pokaz slajdów. Był to zbiór najciekawszych zdjęć z udziału uczniów w zawodach sportowych oraz wycieczkach  dalszych i bliższych, które były realizowane w pierwszym półroczu.

Rodzice byli  zadowoleni z tak dużej liczby atrakcji, jakie oferuje nasza placówka.  Chwalą podejmowane  działania zmierzające do usprawniania ruchowego i poszerzania wiedzy o otaczającym świecie. Szczególnie jest to ważne ze względu na uczniów, którzy uczęszczają do naszej szkoły: niepełnosprawność ruchowa, intelektualna, sprzężenia. Niektórzy nawet nie zdawali sobie sprawy, że dzieci niepełnosprawne mają takie możliwości realizowania swoich pasji oraz talentów. Część z nich zaoferowała swoją pomoc w podejmowanych działaniach na rzecz rozwoju psychofizycznego swoich dzieci. Ponieważ niektórych uczniów ciężko jest nakłonić  do udziału w imprezach sportowo – rekreacyjnych, opiekunowie zadeklarowali się, że będą prowadzili stosowne rozmowy z dziećmi celem nakłonienia ich do większego zaangażowania w życie szkoły, a tym samym we własny rozwój.

Liczymy, że założenia powiodą się i w następnym roku do naszej formy oddziaływań edukacyjnych i wychowawczych dołączą kolejni chętni.

Dziękujemy rodzicom za zainteresowanie tematem zdrowego sposobu spędzania wolnego czasu przez dzieci  i chęcią większego zaangażowania się w pomoc w realizacji osiągania wspólnych celów.

POZNAJEMY MIEJSCA REKREACYJNE W SKARŻYSKU

Przez cały rok szkolny nauczyciele zaangażowani w realizację program WF z klasą przy wsparciu innych współpracowników, intensywnie pracowali nad zwiększeniem atrakcyjności pobytu uczniów w placówce. Na wielu zajęciach przekazywali jak atrakcyjnie i zdrowo można spędzać czas wolny, z dala od komputera, telewizora bez używek. Uczniowie mogli się przekonać, że pomimo swojej niepełnosprawności mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym. To dzięki nim mogli poznać atrakcyjne miejsca turystyczne najbliższej okolicy jak i różne regiony kraju. Jednym z naszych założeń było zapoznanie uczniów z obiektami sportowymi w Skarżysku na których można atrakcyjnie i na sportowo spędzać czas. Przybliżyliśmy zasady funkcjonowania takich ośrodków jak: lodowisko, hala sportowa, basen, kręgielnia. Na wszystkich tych obiektach uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach organizowanych przez naszych nauczycieli. Na lodowisku poza sezonem zimowym mogli jeździć na rolkach. Jednak największą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość udziału w zajęciach na kręgielni. Jest to jedna z mniej dostępnych form spędzania czasu wolnego, ze względu na koszty jakie są potrzebne do wynajęcia sali. Nie jest to dyscyplina popularna wśród młodzieży ze skarżyskich szkół. Dlatego dzieci były bardzo zadowolone z możliwości udziału w takich zajęciach.

KRĘGIELNIA

KRĘGIELNIA

Podczas zorganizowanego spotkania z uczniami kolega Mariusz wieloletni trener drużyny piłkarskiej młodzików przybliżył historię powstania oraz działalność Klubu Piłkarskiego GRANAT ze Skarżyska Kamiennej. Uczniowie mieli również okazję poznać tajniki dyscypliny sportowej mniej popularnej wśród młodzieży – łucznictwa. Ponieważ jedną z naszych koleżanek pracujących w szkole jest wielokrotna medalistka zawodów krajowych jak i międzynarodowych, dlatego uczniowie mogli osobiście dotknąć sprzęt do uprawiania tego sportu oraz spróbować swoich sił w celnym strzelaniu do tarczy.

Podsumowaniem wszystkich działań w roku szkolnym 2015/2016 było zorganizowanie spotkania podczas którego wróciliśmy wspomnieniami do wszystkich realizowanych zadań. Wymieniliśmy się spostrzeżeniami , obejrzeliśmy zdjęcia. Uczniowie mieli możliwość ustosunkować się do swojego udziału w zawodach. Uznali, że pomimo wielu sukcesów jakie osiągnęli nadal muszą pracować nad poprawą swojej sprawności fizycznej, gdyż w niektórych dyscyplinach jeszcze mają dużo do zrobienia.

Bardzo byli zadowoleni z możliwości uczestniczenia w wycieczkach turystyczno – krajoznawczych. Sami stwierdzili, że być może nigdy by nie widzieli tak fajnych i atrakcyjnych miejsc, gdyby nie zaangażowanie wielu nauczycieli , którzy włożyli wiele wysiłku w ich organizację.

LAS – CZYLI FESTYN W ZPEW

W naszych planach na przeprowadzenie Lokalnej Akcji Sportowej było zorganizowanie X Integracyjnego Rajdu Rowerowego. Miał on być połączony ze zwiedzaniem okolic Skarżyska. Uczestnikami mieli być podopieczni z placówek specjalnych z terenu powiatu skarżyskiego. Niestety pogoda spłatała nam figla. Na dzień przed zaplanowanym Rajdem czyli pierwszym czerwca nad terenem miasta i okolic przeszła potężna nawałnica, która zamieniła wszystkie ulice w rwące potoki. Ze względów bezpieczeństwa musieliśmy niestety odwołać wyprawę. Oczywiście myśleliśmy o jej przesunięciu na inny termin w miesiącu czerwcu, jednak uzyskanie stosownych pozwoleń od zarządców dróg oraz z policji wymaga odpowiedniego okresu oczekiwania. Tego elementu organizacyjnego nie byliśmy w stanie już przeskoczyć. Mamy jednak nadzieję, że zaraz we wrześniu uda nam się doprowadzić do z finalizowania przedsięwzięcia.

Jednak nie pozwoliliśmy na to by Dzień Dziecka połączony z Dniem Sportu nie był atrakcyjny dla podopiecznych naszej placówki, jak również dla zaproszonych  dzieciaków ze szkół masowych ze Skarżyska.

FESTN W ZPEW

FESTN W ZPEW

1 czerwca od godziny 9:00 na placu szkolnym przy Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Skarżysku – Kamiennej odbył się Festyn z okazji Dnia Dziecka. Dzięki wielu atrakcjom to przedsięwzięcie stało się okazją do wspólnego świętowania nie tylko dla najmłodszych, ale i całych rodzin. Impreza zgromadziła prawie 300 osób. Dyrektor placówki pan Marcin Kruk powitał zaproszonych gości i podziękował za tak liczne przybycie. Złożył także życzenia dzieciom z okazji ich święta. Najważniejszymi osobami w tym dniu byli najmłodsi. Na tych wyjątkowych uczestników czekały liczne atrakcje, takie jak: gry, zabawy plastyczne i organizowane w ramach poszczególnych sekcji konkursy, konkurencje sportowe.
W pierwszej części uroczystości dzieci prezentowały swoje zdolności taneczne w rytm zumby – tańca zainspirowanego połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Mogliśmy obejrzeć pokazy Straży Pożarnej i Policji, a także korowód motocykli. Pozostałą część imprezy, do godziny 14:00 wypełniły liczne atrakcje. Poza przygotowanymi zabawami rekreacyjno-sportowymi na placu szkolnym pojawiły się postaci z bajek, z którymi każde dziecko mogło zrobić sobie pamiątkową fotografię. Dużą atrakcją była dmuchana zjeżdżalnia, loteria z nagrodami, malowanie twarzy, zabawy karaoke, ujeżdżanie byka oraz dojenie krowy. Można było też posilić się domowymi wypiekami i kiełbaskami z grilla.
Po uśmiechniętych buziach dzieci i rodziców widać, że tegoroczny festyn sprawił wszystkim wiele radości i stanowi motywację do organizacji kolejnego – już za rok!

WĄCHOCK STOLICĄ HUMORU I NIE TYLKO

Najcenniejszym i jedynym do dziś czynnym klasztorem Cystersów w regionie świętokrzyskim szczyci się Wąchock, gdzie opactwo założono w roku 1179. Wąchockie Opactwo jest miejscem modlitwy i pracy Cystersów, jest też wspaniałym pomnikiem kultury, historii i zabytkiem klasy europejskiej.

WĄCHOCK

WĄCHOCK

Do tego szczególnego miejsca wybrali się uczniowie ZPEW w Skarżysku-Kam. 07.06.2016 r Byli to uczniowie z różnych grup i klas z rodzicami (niektórzy z młodszym rodzeństwem), nauczycielami i opiekunami. Cała grupa uczestników liczyła 60 osób. Na początku naszego pobytu w klasztorze zostaliśmy bardzo serdecznie powitani w imieniu Ojca Opata i zaproszeni do nabożeństwa eucharystycznego w przepięknym kościele NMP i św. Floriana. W czasie tego nabożeństwa dziękowaliśmy za kończący się rok szkolny i prosiliśmy w akcie zawierzenia o nową moc ducha na dalszą drogę życia. To nabożeństwo zjednoczyło nas we wspólnotę ludzi serca, którzy umieją mierzyć człowieka miarą serca.Drugim punktem programu było zwiedzanie kompleksu klasztornego pod opieką przewodnika. Trasa zwiedzania obejmowała: wirydarz, krużganki, romański kościół, refektarz, fraternię, kapitularz i karcer. W krużgankach zatrzymaliśmy się przy grobie Jana Piwnika „Ponurego” – legendarnego dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich.
Kolejnym punktem było grillowanie w ogrodach klasztornych. Uczestnicy spotkania poczuli się jak w swoim domowym ogrodzie i zajęli wybrane przez siebie miejsca.Ogród pełen zieleni, rozświetlony czerwcowym słońcem był znakomitym miejscem na relaks, w oczekiwaniu na pieczoną kiełbaskę z klasztornego grilla. Klasztorna kawiarenka przygotowała nam dobrą herbatę. W czasie grillowania odwiedził nas pan dyrektor Marcin Kruk. Grillowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Wszystkim dopisywał humor i pogoda ducha. Spotkanie spełniło zamierzone cele, ubogaciło wszystkich wielowiekową historią tego uroczego zakątka naszego regionu, pozostawiło miłe wspomnienia i zapisało się głęboko w pamięci jej uczestników.

 

JAK ŻYJĄ BIZONY – CZYLI WYCIECZKA DO KUROZWĘK.

 

W dniu 6. 06 .2016 – uczniowie ZPEW odwiedzili bardzo malownicze miejsce w naszym województwie miejscowość Kurozwęki .Już Stefan Żeromski opisywał piękno tego miejsca w swoich ,,Dziennikach „.Podziwialiśmy piękno przyrody, kurozwęcki pałac pełen pamiątek.Ale największą atrakcją było Safari Bizon .

KUROZWĘKI

KUROZWĘKI

Podczas przejażdżki wozem safari ,który wjeżdża na łąki pomiędzy bizony ,poczuliśmy smak prawdziwej przygody .Oglądaliśmy te wspaniale zwierzęta z bliska .Widzieliśmy dorosłe osobniki jak też małe bizoniątka.Pani przewodniczka ciekawie opowiadała nam o życiu tych zwierząt.Zwiedziliśmy również Mini ZOO - oglądaliśmy lamy ,osiołki ,kucyki , świnki wietnamskie, króliki, strusie, różnego rodzaju ptactwo.Wiemy jak karmić i opiekować się zwierzętami żeby były zdrowe i szczęśliwe.
Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń.

MITYNG WROTKARSKI

W piątek 3 czerwca, na lodowisku miejskim im. M. Filipowskiego w Skarżysku – Kamiennej odbył się Świętokrzyski Mityng Wrotkarski Olimpiad Specjalnych.
W zawodach wzięło udział 40 zawodników. Celem imprezy była popularyzacja wrotkarstwa jako dyscypliny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Olimpiadach Specjalnych, podsumowanie efektów szkoleniowych w czasie treningów i zajęć oraz rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w regionie Świętokrzyskim i integracja z środowiskiem.

MITYNG WROTKARSKI

MITYNG WROTKARSKI

Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych reprezentował Tomasz Faliński wraz z trenerką Marzeną Grzelec.
Tomek ścigał się na dwóch dystansach:
- 100 m – I MIEJSCE – ZŁOTY MEDAL,
- 300 m – II MIEJSCE – SREBRNY MEDAL.
GRATULACJE!!!

ZWIEDZAMY BESKIDY

W dniach 10.05.2016 do 12.05 2016r. uczniowie  brali udział w wycieczce w Pasmo Beskidu Śląskiego. Wyprawę planowaliśmy od dwóch lat. To już nasz trzeci pobyt w Ośrodku Młodzieżowo-Rekolekcyjnym w Brennej. Miejsce to za każdym razem urzeka nas pięknem krajobrazu, ciszą i spokojem. Możemy tu nie tylko wypoczywać, ale także doskonalić swoje umiejętności w zakresie przysposobienia do pracy.

Pierwszego dnia po zjedzeniu smacznego obiadu zwiedziliśmy miasto Skoczów. Podziwialiśmy rynek, urokliwe miejskie kamieniczki, barokową z figurą Jonasza oraz późnobarokowy ratusz, który stanowi największą ozdobę rynek. Następnie udaliśmy do Ustronia, gdzie po pokonaniu strachu wjechaliśmy na Górę Czantorię. Zobaczyliśmy tam przepiękną panoramę Beskidu Śląskiego. Po zjechaniu na dół udaliśmy się do Ustronia. Podziwialiśmy uzdrowiska, kościół p.w. Św. Brata Alberta oraz 20 – metrowy pomnik, na którym stoi 10 – metrowa figura Chrystusa Króla Wszechświata z koroną i orłem na głowie. Pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę na miejsce noclegu. Po pokonaniu bardzo stromej drogi dotarliśmy do celu. Jak zawsze cały dom mieliśmy do dyspozycji. Wyposażenie kuchni pozwoliło nam na przygotowywanie gorących śniadań i kolacji. Mogliśmy korzystać z przydomowego terenu, huśtawek ogrodowych, boiska do piłki siatkowej. Mieliśmy możliwość spożywania posiłków w dużej jadalni lub na świeżym powietrzu.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Cieszyn Czeski i polski. Po przejściu mostu na Olzie byliśmy już w Czechach. W czeskim Cieszynie zobaczyliśmy piękny rynek z tryskającą fontanną na środku. Następnie udaliśmy się na polską stronę wchodząc na Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się romańska rotunda św. Mikołaja (tak, to ta sama, która widnieje na 20-złotowym banknocie), gotycka wieża zamkowa z XIV w. i pałac Habsburgów z XIX w. Po smacznym obiedzie w bardzo przytulnej jadłodajni „ Jak u mamy” udaliśmy się na rynek. Zobaczyliśmy tam barokową studnię i figurę św. Floriana, urokliwe budynki z tzw. arkadami oraz ratusz.
W trzecim dniu naszej wycieczki udaliśmy się do Wisły aby zobaczyć skocznię im. A. Małysza oraz Rezydencję Prezydenta RP. Rezydencję tworzy zespół budynków: historyczny Zamek Górny z drewnianą kaplicą i Zamek Dolny, których historię obrazowo przedstawił przewodnik. Aby dostać się na teren Rezydencji każdy z nas musiał okazać dowód tożsamości i przejść kontrolę jak na lotnisku, którą przeprowadzali żołnierze. Pierwszym prezydentem goszczącym w Rezydencji był Ignacy Mościcki, o którym obejrzeliśmy krótki film. W rezydencji zobaczyliśmy: hol główny, salon, jadalnię salę konferencyjną, salonik myśliwski, taras widokowy, gabinet prezydenta historyczny ( Prezydenta Mościckiego) i aktualny, pokój kąpielowy i kaplicę. Następnie wyruszyliśmy do centrum Wisły, gdzie zwiedziliśmy rynek i zakupiliśmy pamiątki. W drodze powrotnej do Skarżyska zjedliśmy obiad w Skoczowie, odpoczęliśmy i ruszyliśmy w dalszą drogę. Zmęczeni, ale pełni wrażeń szczęśliwie dojechaliśmy do Skarżyska.

DZIEŃ DZIECKA

W dniu  31 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w festynie z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym przez Fundację ,,Szlachetne Serce” w Skarżysku-Kamiennej.Wspaniała zabawa na placu połączona była z ogniskiem,poczęstunkiem a kulminacją naszego pobytu był strzał z prawdziwej armaty zaprezentowany przez uczestników grupy rekonstrukcyjnej działającej przy muzeum Orła Białego

ZŁOCI MEDLIŚCI OLIMPIAD SPECJALNYCH U WOJEWODY

W poniedziałek 30 maja przedstawiciele naszej placówki, członkowie Klubu OLIMP gościli w Urzędzie Wojewódzkim. Odbyło się tam spotkanie uczestników IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych z Kielecczyzny, którzy spotkali się z wojewodą Agatą Wojtyszek.

ZŁOCI MEDALIŚCI

ZŁOCI MEDALIŚCI

Na zawodach w Zakopanem i Białymstoku województwo świętokrzyskie z powodzeniem reprezentowało 54 sportowców. Rywalizowali między innymi w narciarstwie alpejskim, biegu na rakietach śnieżnych, łyżwiarstwie szybkim i hokeju. Wśród zawodników, którzy uczestniczyli w Igrzyskach byli nasi złoci medaliści Magda Łapka i Tomek Faliński oraz trenerka Marzena Grzelec.
„ Chcemy pokazać mieszkańcom regionu, jak dużo dobrego robią działacze i trenerzy, ile wysiłku wkładają zawodnicy, żeby wziąć udział w zawodach. Jak przełamują bariery związane ze swoją niepełnosprawnością. Dziękujemy Wam za to” – mówiła Agata Wojtyszek.
W czasie tej miłej uroczystości zostały również wręczone medale za zasługi na rzecz rozwoju ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce związane jest z XXX-leciem obecności tej wspaniałej idei w naszym kraju. Wśród odznaczonych była Małgorzata Niewęgłowska – Chała wieloletnia trenerka naszego klubu.

POZNAJEMY STOLICĘ POLSKI

We wtorek 17 maja 2016 uczniowie ZPEW w Skarżysku-Kam. wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią Warszawy i zwiedzanie najciekawszych zabytków stolicy.
Wycieczkę rozpoczęliśmy na Stadionie Narodowym, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów stolicy. Po wejściu bardzo stromymi schodami na najwyższy poziom trybun, obserwowaliśmy całe wnętrze stadionu. Z tego punktu widok był wspaniały i pozostawił niezapomniane wspomnienie.

WARSZAWA

WARSZAWA

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie najważniejszych zabytków. Na Stare Miasto weszliśmy przez bramę Barbakanu, który stanowi część murów obronnych. Na Rynku Starego Miasta zatrzymaliśmy się przy pomniku Syrenki – symbolu Warszawy. Idąc dalej ulicą Świętojańską odwiedziliśmy Kościół Matki Bożej Łaskawej – patronki stolicy i Bazylikę Archikatedralną Św. Jana Chrzciciela, która jest jedną z najstarszych świątyń Warszawy. Na Placu Zamkowym podziwialiśmy odbudowany Zamek Królewski i Kolumnę Króla Zygmunta III Wazy.
Przy Krakowskim Przedmieściu widzieliśmy pomnik Adama Mickiewicza i Pałac Prezydencki. Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przystanęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. A stamtąd przeszliśmy przez Ogród Saski do Pałacu Kultury i Nauki. Naszą wędrówkę zakończyliśmy na Placu Trzech Krzyży, skąd pojechaliśmy do Łazienek.
Łazienki Królewskie to rozległy park z malowniczymi alejkami, kanałami, oczkami wodnymi, przyozdobiony licznymi rzeźbami. Idąc wśród parkowych alei podziwialiśmy stare, ogromne drzewa i kwitnące krzewy. W tym pięknym parku zatrzymaliśmy się przy Pałacu na Wodzie i Amfiteatrze.
Wycieczka spełniła zamierzone cele, pozostawiła miłe wspomnienia i zapisała się na długo w pamięci uczniów