Nasza publikacja dla Was

Zapraszamy do lektury naszej publiakcji podsumowującej program „Kultura polskich Romów. Poznajmy sie!”, dostepną w serwisie ISSUU , skad również mozna ją ściągnać i wydrukować. Można ją przeczytać TUTAJ.

Jak dużo wiesz o Romach?

Nasz program dobiegł juz końca. Nie jest to jednak koniec działań Centrum Edukacji Obywatelskiej, które propagują ideę tolerancji. Już niedługo – 30 kwietnia w godzinach 10-13 odbędzie się Wirtualny Festiwal Wielokulturowy w ramach naszego nowego projektu „Szkoła Tolerancji„. Podczas festiwalu uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wiadomości o mniejszosciach zamieszkujących Polskę, o ich wierzeniach i kulturze. czytaj dalej »

Spojrzenie romskie – o kobietach romskich inaczej…

Od 15 lutego do 9 marca Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na cykl działań, które prowadzą zaproszeni przez goście – przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz imigranci mieszkający w Warszawie. W niedzielę 9 marca w godz. 11:00-13:00 zapraszamy na „Spojrzenie romskie”, a w jego ramach na dyskusję „O kobietach romskich inaczej…”. „Kobieta gotowała, a czasami czytaj dalej »

Nauka języka polskiego poza klasą

Fundacja Autokreacja zaprasza wszystkich imigrantów spoza krajów Unii Europejskiej do udziału w projekcie bezpłatnej nauki języka polskiego. Pierwsze zajęcia językowe rozpoczną się już w marcu 2014 r. Projekt „Nauka języka polskiego poza klasą” jest skierowany do cudzoziemców spoza UE, którzy na co dzień mieszkają w Polsce i dotychczas opanowali znajomość j. polskiego na poziomie A2-B1. czytaj dalej »

Amnesty International o edukacji Romów

Zobaczmy jak inne organizacje w Polsce piszą o edukacji dzieci romskich. Polecamy artykuł zamieszczony na blogu Amnesty International zatytułowany „Promocja Róznorodności”. Weronika Rokicka, koordynatorka programu Amnesty, opisuje tam historię dzieci romskich oraz poleca projekty takie jak Colorful but Colorblind, gdzie zebrane są filmy ukazujące życie Romów, czy dobre praktyki w edukacji dzieci romskich. Polecamy artykuł, czytaj dalej »

Muzeum Historii Żydów Polskich po romsku

1 lutego 2014 będziemy mięli okazje zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich w języku romani. Zapraszamy więc wszystkich mówiących tym jezykiem i wszystkich Romów, czytajacych naszego bloga, aby wzięli udział w oprowadzaniu po budynku muzeum i po wystawie czasowej „Biografie rzeczy”. Wstęp wolny. Muzuem będzie mozna zwiedzać nie tylko po romsku, ale również w 11 innych czytaj dalej »

Relacja z warsztatów romskich w czterech szkołach (Łuków, Lublin, Warszawa, Poznań).

W ramach naszego kursu internetowego odbyło się kilka warsztatów stacjonarnych dla szkół biorących udział w projekcie „Poznajmy się – kultura polskich Romów”. Miałam przyjemność współprowadzić 4 warsztaty: 20.11.2013 r.:  I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, 21.11.2013 r.:  Gimnazjum nr 9  w Lublinie, 26.11.2013 r.:  Gimnazjum nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie, 11.12.2013 czytaj dalej »

W Woli Rzędzińskiej głośno o projekcie Mariusza Widawskiego i Agnieszki Grzegórzek – Zając

Nauczyciele biorący udział w naszym programie „Kultura polskich Romów. Poznajmy się!” potrafią zadbać o zainteresowanie mediów swoimi działaniami. Mariusz Widawski i Agnieszka Grzegórzek – Zając realizujacy w Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej projekt i szereg róznych działań związanych z edukacją o kulturze polskich Romów i edukacja filmową zostali ekspertami od działań edukacyjnych i poproszeni zostali czytaj dalej »

Relacja z warsztatów romskich w Woli Rzędzińskiej.

„Romowie – inni, ale czy obcy?” O warsztatowym spotkaniu w gimnazjum w Woli Rzędzińskiej 18 listopada, w poniedziałek w naszej szkole, czyli w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej, odbyły się warsztaty zaplanowane podczas realizacji projektu „Kultura polskich Romów”.  Zajęci prowadzone były przez panią Joannę Talewicz – Kwiatkowską – dr Antropologii Kulturowej. Obecnie pracuje czytaj dalej »

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ DLA PEDAGOGÓW I PRACOWNIKÓW PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNYCH – 28.11.2013, Warszawa

  PROGRAM KONFERENCJI DO POBRANIA Stowarzyszenie Romów w Polsce wraz z partnerem – Centrum Edukacji Obywatelskiej – ma zaszczyt zaprosic na konferencje dla pedagogów/pedagożek i pracowników/pracowniczek poradni psychologiczno-pedagogicznych, dofinansowana ze srodków Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Demokracja w Działaniu. Konferencja objeta została Honorowym Patronatem Osrodka Rozwoju Edukacji i ma na celu upowszechnienie wyników czytaj dalej »

css.php