IX Igrzyska Powiatowe – nasz LAS i 2ZDW

‘IX IGRZYSKA POWIATOWE nasz LAS w regionie’

 

W dniu 28 maja 2015 r. na obiektach sportowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu odbyły się IX Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Jest to cykliczna impreza sportowa skierowana do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu szydłowieckiego, organizowana przez Starostwo Powiatowe w Szydłowcu Panią Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia Kultury i Sportu mgr Joannę Strzelecką. Koordynatorami igrzysk każdego roku są: Powiatowy Koordynator ds. Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki mgr Andrzej Koniarczyk i Inspektor z Wydziału Edukacji, Zdrowia Kultury i Sportu mgr Agnieszka Niziołek, gospodarz obiektu Dyrektor ZSO im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu mgr Karol Kopycki i nauczyciele wychowania fizycznego mgr Janina Mamla, mgr Małgorzata Przybycień i mgr Paweł Bloch.

Po raz kolejny skorzystaliśmy z uprzejmości Pani Naczelnik, jak również Starostwa Powiatowego, które zapewniło nam dowóz uczniów ze wszystkich szkół regionu i świetną imprezę promującą zdrowy tryb życia. Przy okazji mogliśmy promować naszą szkołę realizując poza projektem WF z klasą i Lokalną Akcją Sportową projekt międzynarodowy ERASMUS+. Igrzyska, których własnymi środkami finansowymi nie bylibyśmy w stanie ogarnąć, wspieramy zdolnościami organizacyjnymi, na terenie obiektów sportowych ‘Sienkiewicza’ trzeci rok z rzędu. Tekst opisujący zmagania uczniów jest zamieszczony na stronie internetowej powiatu pod linkiem:

www.szydlowiecpowiat.pl/wydarzenia.php?news_id=2660

Realizując projekt międzynarodowy ERASMUS+ mieliśmy za zadanie zorganizować czas (między 9:00 a 11:00) naszym zaproszonym gościom z Litwy, Bułgarii, Włoch i Słowacji. Zaplanowane były podobne konkurencje do tych, które miały miejsce na właściwych Igrzyskach. Całe szczęście, że poza planem ‘A’ zwykle mamy pomysł alternatywny. Przy pomocy naszych uczniów postanowiliśmy przetłumaczyć gościom zasady nasze rywalizacji w ‘Igrzyskach ERASMUS+’. Podzieliliśmy ze względu na różnice w wieku i zdolnościach motorycznych uczniów z krajów UE na cztery drużyny. W skład każdej z nich wchodził reprezentant z jednego kraju. W wyniku poszczególnych wyborów składy drużyn prezentowały się następująco:

TEAM A – Tsetso/Agostino/Rugile/Karolina

TEAM B – Daka/Victor/Akvile/Justina

TEAM C – Claudio/Daniel/Ilaria/Danni

TEAM D – Miroslav/Mario/Roxy/Gabija

Wszyscy zawodnicy mieli do wykonania po jednej próbie z każdej dyscypliny wybranej przez naszych uczniów, a były to: pchnięcie kulą (4kg suma odległości), Wyścigi w workach (sztafeta 3x10m), Przeciąganie liny.

L.P. NAZWA DRUŻYNY Pchnięcie kulą Wyścigi w workach Przeciąganie liny Ranking
1. TEAM A 16,35 m/ 4 4 1 6pkt
2. TEAM B 20,10 m/ 2 2 2 9pkt
3. TEAM C 24,80 m/ 1 1 3 10pkt
4. TEAM D 16,50 m/ 3 3 4 5pkt

 

W pchnięciu kulą zsumowaliśmy liczbę poszczególnych prób w cm, w przypadku pozostałych dyscyplin rozegraliśmy półfinały i mały oraz duży finał, w wyniku czego mieliśmy jasność która drużyna jest najlepsza. Ostatecznie kolejność zajętych pozycji przedstawia się następująco:

1m – TEAM C

2m – TEAM B

3m – TEAM A

4m – TEAM D

Na koniec był akcent siłowy w wykonaniu naszej reprezentacji ‘Sienkiewicza’ i wszystkich najmocniejszych chłopców z zawodników zagranicznych. Rozegraliśmy przeciąganie liny, które wygrali chłopcy z ‘Sienkiewicza’, dokonując tej samej sztuki we właściwych Igrzyskach. Po raz pierwszy zostali Mistrzami w tej dyscyplinie sportu i mam nadzieję, że nie ostatni. Akcent sportowy mieliśmy przygotowany dla zainteresowanych grę w kule (boulles) ale zabrakło zainteresowanych tą dyscypliną sportu. Wszyscy koledzy i koleżanki zagraniczni goście mieli ochotę na sali gimnastycznej pograć w siatkówkę, więc zorganizowaliśmy mieszane damsko-męskie zespoły i wszyscy dobrze się bawili podczas gry.

Oczywiście do pomocy przy organizacji przedsięwzięcia i do tłumaczenia głównie w języku angielskim potrzebowaliśmy naszych uczniów, u których gościli ich zagraniczni koledzy i koleżanki. Sami również nieco doszlifowaliśmy umiejętności językowe, więc korzyści były obopólne.

W trakcie Igrzysk uczniowie reprezentujący ‘Sienkiewicza’ to:

Piłka nożna 5-osobowa

1/Szyszka Jonasz, 2/Piszczek Dominik, 3/Januszek Michał, 4/Gula Jacek, 5/Głuch Daniel, 6/Stępień Jakub, 7/Nowak Adrian, 8/Grzybowski Michał, 9/Kryczka Karol, 10/Szymczak Piotr.

Żonglerka

1/Piszczek Dominik, 2/Nowak Adrian          1/Sandra Zbroszczyk, 2/Karina Janczyk

Konkurs rzutów osobistych

1/Olszewski Jakub, 2/Kryczka Karol            1/Aleksandra Grzduk, 2/Monika Defińska

Przeciąganie liny

1/Szymczak Piotr, 2/Hyb Mateusz, 3/Szewczyk Dawid, 4/Szparaga Jarosław, 5/Walasik Tomasz, 6/Olszewski Jakub

Pchnięcie kulą

1/Walasik Tomasz, 2/Szymczak Piotr            1/Aleksandra Bączek, 2/Dominka Magierowska

Siatkówka plażowa dziewcząt

1/Rejczak Monika, 2/Bączek Aleksandra , sędziowali absolwenci Ewelina i Arkadiusz Sasalowie rodzeństwo siatkarskie (zawodniczka III Ligowej Drużyny RASzóstka Szydłowiec, w której szumnie brzmi moja funkcja 2-trenera)

Osoby zaangażowane w oba projekty: Gozdek Krzysztof foto/video, Wojcieszak Przemysław, Bednarczyk Paweł, Marcin Sawczuk i wiele innych.

Opiekunowie reprezentacji damskiej i męskiej ‘Sienkiewicza’:

Mgr Janina Mamla, mgr Małgorzata Przybycień, mgr Paweł Bloch

Podsumowując. Ze względu na to, że w trakcie powiatowej imprezy mieliśmy rozegrane wszystkie wymieniane przez uczniów naszej szkoły wymarzone imprezy sportowe, należy uznać, że poza LAS zrealizowaliśmy także 2ZDW. Poza tym w organizację igrzysk i działań projektowych ERASMUS+ GAMES zaangażowaliśmy bardzo dużą liczbę naszych podopiecznych. Jedynie otwarta pozostaje kwestia Rajdu Rowerowego i planowanego użycia IT na lekcji wf, kiedy będziemy nagrywali film instruktażowy dotyczący gry ‚tchoukball’. Chłopcy już ustalają trasę i scenariusz krótkiego filmu o ‚czukbolu’. Miejmy nadzieję, że wyrobią się do 15.06.

PS.: Uczniowie klas pierwszych w liczbie 18 biorą udział w trwającym 1,5 roku badaniu zdolności motorycznych ‚Score Sheets’ w ramach projektu ERASMUS+ GAMES. Dodatkowo dwie grupy po 10 zawodników i zawodniczek głównie z klas pierwszych również bierze udział w szkoleniu siatkarskim w ramach działań Animatora Sportu Dzieci i Młodzieży i badaniu zleconym dla tego programu przez AWF w Warszawie i Narodowe Centrum Badania Kondycji Fizycznej. Poza tym w następnym tygodniu wszyscy już będą po badaniu kondycji fizycznej za pomocą testu Cooper’a. Niestety wszystkiego nie da się zrobić na raz, stąd czasem opóźnienia w realizacji zaplanowanych działań.

III Turniej Ogólnopolski w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn

   III OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ KOBIET I MĘŻCZYZN O PUCHAR BURMISTRZA SZYDŁOWCA

Podczas turnieju oprócz osoby odpowiedzialnej za współorganizację z UKS OLIMP, będącą członkiem Komitetu Organizacyjnego i przedstawicielem Rodzinnej Akademii Sportu, dzięki której ten Turniej przybrał tak znaczne rozmiary, na hali przebywali również ratownicy medyczni przeszkoleni przez opiekuna grupy Prof Dariusza Piaseckiego. Uczniowie ZSO im. H. Sienkiewicza dbali o zawodników i zawodniczki turnieju i przychodzili im z pomocą w każdej sytuacji. Zmagania sportowe trwały w sobotę od godziny 9:00-20:00. Paramedycy z ‚Sienkiewicza’ podzieleni na dwie grupy sprawowali opiekę nad siatkarzami i siatkarkami w dwóch grupach:

 

9:00-13:00 GRUPA 1

1. Mamla Wioleta 2. Nikodem Patrycja 3. Rzeźnik Krystian

13:00-20:00 GRUPA 2 1. Banaszczyk Mikołaj 2. Majka Zawisza 3. Kucfir Adrianna 4. Cender Maciej 14:00-20:00

Niedziela 9:00-15:00 1. Banaszczyk Mikołaj 2. Mamla Wioleta

Ze swojej strony szczególnie dziękuję za pomoc, gdyż pomoc medyczna to najwrażliwszy punkt każdej imprezy sportowej. Szczególnie ze względu na to, że jest wyjątkowo droga, pomoc ratowników medycznych całe szczęście nie była potrzebna zbyt często, a urazy zawodników nie były poważne. Prof. Dariusz Piasecki odpowiednio przeszkolił naszych paramedyków i nie mieliśmy zastrzeżeń zawodników co do obsługi podczas zawodów. Świetne przeszkolenie, szybkie reakcje na sytuacje problemowe i załatwianie spraw z empatią i zaangażowaniem zjednały sobie młodzież wśród braci siatkarskiej z całej Polski.

Dziękujemy i w imieniu Rodzinnej Akademii Sportu zapraszamy do współdziałania już na najbliższej siatkarskiej imprezie w Szydłowcu, jaką będą zawody chłopców i dziewcząt szkół podstawowych w Regionalnym Turnieju o Puchar Dyrekcji ZS im. Jana Pawła II, w którym wezmą udział dzieci z Iłży, Wolanowa, Wierzbicy, Przysuchy, Skrzyńska, Zwolenia. Turniej potrwa tym razem tylko od godz. 9 – 16, więc kanapki na drugie śniadanie wystarczą.

Link do galerii zdjęć i pełnego tekstu o zawodach:

http://www.liceum.webd.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=785:ogolnopolski-turniej-piki-siatkowej-zdjcia&catid=41:galeria-zdj&Itemid=62

http://ras.org.pl/siatkowka/ogolnopolski-turniej-siatkowki/

http://ras.org.pl/category/siatkowka/page/2/

have a nice view

ERASMUS + powitanie

Jeszcze niedawno gościli w murach ‚Sienkiewicza’ młodzi uczniowie z Włoch, Bułgarii, Litwy i Słowacji w ramach mobliności przy projekcie międzynarodowym ERASMUS+ GAMES (Games Always Make Everyone Supportive). Więcej informacji o tym oraz galerie zdjęć z tego wydarzenia znajdują się pod tym linkiem:

http://www.liceum.webd.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=859:erasmus-mobilno-maj-2015&catid=96:erasmus-aktualnoci&Itemid=217

dodać należy, że jest to świetne podsumowanie 1 ZDW z programu WF z klasą, czyli nauki Poloneza w naszej placówce.

 

‚DZIEŃ OTWARTY’ Z MAŁYM AKCENTEM TANECZNYM

25 kwietnia 2015r. w naszej szkole odbył się  Dzień Otwarty dla gimnazjalistów. Nasze Liceum odwiedzili uczniowie z Szydłowca, Jastrzębia, Orońska, Chlewisk, Majdowa i Mirowa. W tym czasie zaplanowano szereg ciekawych pokazów m.in. z fizyki, chemii, czy warsztaty artystyczne i psycho-pedagogiczne. Uczniowie  mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka szkoły oraz ocenić czy warto do niej uczęszczać. Pan Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie postarali się, aby każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Dla ciekawych świata przyrodniczego przygotowano salę, prezentację oraz możliwość zobaczenia jak wygląda typowa lekcja z prof. M. Dygas. Dla wszystkich przygotowane były  pokazy z ratownictwa przedmedycznego pod okiem prof. D. Piaseckiego. Można było również obejrzeć kilka układów tanecznych przygotowanych przez uczennice klasy ICE. Ponadto mieliśmy możliwość przedstawić projekt „Erasmus+”, do którego dołączyliśmy w tym roku. Nie zabrakło też przewodników, którzy opowiadali o innych atrakcjach naszego Liceum oraz oprowadzali przybyłych po szkole. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się równie interesujący i pełen wrażeń Dzień Otwarty, a we wrześniu przybędzie do nas rzesza nowych uczniów.

Układ taneczny został opracowany przez dziewczęta z klasy pierwszej natomiast Pani mgr Janina Mamla zapewniła uczennicom wszelką możliwą pomoc w funkcjonowaniu grupy, co zaowocowało świetnymi pokazami nie tylko na Dniu Otwartym ale także na IX Igrzyskach Powiatowych organizowanych w naszej szkole. O tym fakcie wspomnimy w następnym wpisie dotyczącym LAS i 2 ZDW.

Wow WF z klasą

Kochani jesteśmy po raz kolejny w programie ‚Wf z klasą’, tym razem w jego drugiej edycji. Mamy nadzieję, że tym razem również nam się uda wszystko zorganizować w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie zrealizować nasze wspólne pomysły na prawidłowe lekcje i zajęcia pozalekcyjne w szydłowieckim ‚Sienkiewiczu’.

Mieszkańców naszego miasta już wstępnie zapraszamy do korzystania z naszego boiska wielofunkcyjnego: koszykówka, tenis ziemny i 5 piłkarskie to coś co możemy zaoferować teraz, zanim spadnie śnieg. Miejmy nadzieję, że on nie pokrzyżuje nam planów i zamierzeń. Na razie wrzesień i październik stoi pod znakiem siatkówki w wydaniu halowym i tchoukballa, którym zakończymy nasze działania oferowane młodzieży. Wszystko za sprawą pozytywnego rozpatrzenia naszych wniosków w Gminie Szydłowiec (GKRPAiN) oraz Starostwie Powiatowym (Zarząd Powiatu) i dofinansowaniu zakupu sprzętu sportowego przez UKS OLIMP na sumę 6500pln. W wakacje skorzystało z niego wiele osób, w tym uczestniczki obozu sportowego w Góżnie (17-23.08.2014r.)

Już w październiku startujemy wspólnie z Rodzinną Akademią Sportu z Szydłowiecką Amatorską Ligą Piłki Siatkowej Kobiet (Szydłowiec, Radom, Skarżysko-Kamienna, Przysucha, Wolanów i Iłża). Grają w niej starsze dziewczęta. W listopadzie zrealizujemy jedną z edycji Regionalnej Ligi Piłki Siatkowej Dziewcząt dla szkół podstawowych i gimnazjów. Duża impreza pod patronatem Starosty Radomskiego, w naszym przypadku patronatem obejmie te rozgrywki Burmistrz Szydłowca (jest patronem wszystkich siatkarskich działań Rodzinnej Akademii Sportu). W tym turnieju udział biorą już od kilku lat Wolanów, Iłża, Wierzbica, Parzenice, Kowala i po raz drugi Szydłowiec.

Kolejne działania w programie i nie tylko, będziemy opisywać lub podawać odpowiednie linki, tuż po ich realizacji. Plany na ten rok mamy niezmiernie bogate. Tym bardziej, że przypada 65 rocznica powstania w Liceum Ogólnokształcącym Szkolnego Koła Sportowego, właśnie w listopadzie. Będziemy zatem przypominać o sobie przez cały rok szkolny 2014/15.

Koordynator programu w ZSO im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu

Paweł Bloch

TCHOUKBALL = FAIR PLAY, INNOWACJE PEDAGOGICZNE W SIENKIEWICZU

Poniżej krótka prezentacja gry ze strony www.tchoukball.pl

Tchoukball to gra zespołowa rozgrywana przy użyciu piłki oraz specjalnych bramek. W odróżnieniu od większości sportów drużynowych, tchoukball jest grą bezkontaktową: przechwytywanie podań, blokowanie rzutów czy ograniczanie toru ruchu innego             zawodnika jest zabronione. Przed każdą z bramek znajduje się półkole o promieniu 3 metrów, stanowiące pole bramkowe. Aby zdobyć punkt, należy odbić piłkę od bramki w taki sposób, aby upadła ona na boisko (pole gry), poza polem bramkowym. Zadaniem drużyny broniącej jest złapać piłkę, zanim dotknie ona nawierzchni boiska.
Pomimo braku kontaktu między zawodnikami, tchoukball jest grą niezwykle dynamiczną i efektowną. Połowy boiska nie są przypisane do żadnej z drużyn, tak więc można atakować na dowolną bramkę. Przed oddaniem rzutu na bramkę można wykonać co najwyżej 3 podania. Zawodnik będący w posiadaniu piłki może przetrzymywać ją nie dłużej niż 3 sekundy i wykonać maksymalnie 3 kroki przed wykonaniem podania lub oddaniem strzału na bramkę.
W odróżnieniu od innych sportów zespołowych, w tchoukballu nie traci się energii na przeszkadzanie przeciwnikowi w grze, gdyż głównym sposobem na przejęcie piłki jest skuteczna obrona. Zawodnicy skupiają się na doskonaleniu własnej gry oraz             umiejętności drużynowych, związanych z ustawieniem na boisku i obserwacją ruchów przeciwnika. Dzięki temu tchoukball, zgodnie z założeniami jego twórcy, dr. Hermanna Brandta, zachęca do budowania więzi społecznych poprzez wspólną aktywność sportową.
Graliśmy już z gimnazjalistami podczas Dnia Otwartego w Sienkiewiczu. Wyjątkowo się im podobała, na tyle, że ostatnie grupy zwiedzające nasze Liceum dały się namówić na krótki mecz z nami. My gramy podczas zajęć wychowania fizycznego. Uczniowie już powoli prezentują się coraz lepiej. We wrześniu i październiku sprawdzimy się w Mistrzostwach ZSO im. H. Sienkiewicza dziewcząt i chłopców.
Link do fajnego filmiku z podstaw dyscypliny:
a tutaj znajdziecie wersję plażową festiwalu tchoukballowego:
have a nice view
P.B.

Zadania do wyboru i LAS w Sienkiewiczu!!!

Witam serdecznie wszystkich odwiedzających, jednocześnie zapraszam do zapoznania się z naszymi działaniami. Nie bez kozery piszę naszymi, gdyż w realizację zadań do wyboru zaangażowany był nie tylko szkolny koordynator projektu ‚WF-z klasą’ ale także większość społeczności szkolnej, Komisja Rekrutacji i Promocji Szkoły a także dyrekcja Sienkiewicza.

Zadanie do wyboru, które mieliśmy zorganizować polegało na tym, że uczniowie wybrani podczas SOS – do komitetu organizacyjnego do realizacji tych zajęć stwierdziło po jakimś czasie, że skoro mamy problem z mobilizacją uczniów do tej idei, możemy wykorzystać nadarzającą się okazję, w postaci turnieju piłkarskiego rozgrywanego przy okazji VIII Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Tak też poczyniliśmy i będąc współorganizatorami tej imprezy o zasięgu dość szerokim, w której brały udział wszystkie placówki gimnazjalne z Powiatu Szydłowieckiego. Korzystając z takiej okazji mieliśmy pełne zaangażowanie naszej rodzimej reprezentacji, w której nota bene znalazły się osoby z komitetu. Chłopcy reprezentujący ZSO im.H. Sienkiewicza zajęli 3 miejsce, zaraz za uczniami PG Orońsko (finalista wojewódzki IV miejsce w Turnieju Coca Cola Cup) i odwiecznymi rywalami z ZS im.KOP, czyli sąsiedniej szkoły średniej. Opis tego turnieju i wszelkich innych konkurencji jest pod linkiem http://szydlowiecpowiat.pl/wydarzenia.php?news_id=2183&news_page=2

Panie niestety nie dały rady zorganizować turnieju piłkarskiego w piłce nożnej, natomiast skorzystały z pomocy koordynatora i po raz pierwszy w naszej szkole zrobiliśmy ‚masę krytyczną’ z ZUMBy, w której udział wzięli wszyscy obecni w tym dniu uczniowie i nauczyciele placówki. Sienkiewicz tańczył przez 10 minut w rytmach latynoskich co zostało uwiecznione i zamieszczone na w/w stronie i stronie LO. Para tancerzy, która miała największy wkład w organizację tej akcji to Napora Karolina i Matysiak Jakub. Akcję powtórzyliśmy dokładnie w ten piątek (13.06.2014) ale już dowolnie, każdy kto miał ochotę mógł przyjść na salę gimnastyczną i potańczyć w czasie najdłuższej przerwy między lekcjami. Niestety okres poprawek nie sprzyjał, dzień ‚trzynastego’ i to jeszcze w piątek nie pomógł i potańczyliśmy w wąskim gronie trzech osób.

LAS – czyli Lokalna Akcja Sportowa to miał być nasz akces do promocji szkoły, poprzez organizację turnieju koszykarskiego, jednakże nie spotkał się ten pomysł z jakimkolwiek zainteresowaniem nauczycieli, czy też uczniów lokalnych placówek. Stąd też zwrot w kierunku wykorzystania okazji w postaci Igrzysk na szczeblu powiatowym, które zagwarantowały nam udział wszystkich placówek oświatowych na poziomie gimnazjum. Poza tym odbył się turniej dziewcząt w siatkówce plażowej, który osobiście sędziowałem i dziewczęta z Sienkiewicza zajęły w nim pierwsze miejsce. Prowadzone przez koleżankę mgr Janinę Mamlę. Nadmienić chciałem również o innowacji, którą wraz z uczniami klas pierwszych (wyselekcjonowanych w grach wewnętrznych), wprowadziliśmy podczas Dni Otwartych LO dla gimnazjalistów. Zaproponowaliśmy im do obejrzenia poza deklaracjami wyjazdów na narty i opisem działań sportowych w szkole, grę tchoukball. Służą do tego celu dwie ramy wolnostojące, będące jednocześnie trenażerem dla dzieci uczących się gry w siatkówkę w Akademii Siatkarskiej RAS, którą prowadzę jako trener dziewcząt (2001-2004) w Sienkiewiczu. Poniżej krótka prezentacja gry ze strony www.tchoukball.pl

Tchoukball to gra zespołowa rozgrywana przy użyciu piłki oraz specjalnych bramek. W odróżnieniu od większości sportów drużynowych, tchoukball jest grą bezkontaktową: przechwytywanie podań, blokowanie rzutów czy ograniczanie toru ruchu innego             zawodnika jest zabronione. Przed każdą z bramek znajduje się półkole o promieniu 3 metrów, stanowiące pole bramkowe. Aby zdobyć punkt, należy odbić piłkę od bramki w taki sposób, aby upadła ona na boisko (pole gry), poza polem bramkowym. Zadaniem drużyny broniącej jest złapać piłkę, zanim dotknie ona nawierzchni boiska.
Pomimo braku kontaktu między zawodnikami, tchoukball jest grą niezwykle dynamiczną i efektowną. Połowy boiska nie są przypisane do żadnej z drużyn, tak więc można atakować na dowolną bramkę. Przed oddaniem rzutu na bramkę można wykonać co najwyżej 3 podania. Zawodnik będący w posiadaniu piłki może przetrzymywać ją nie dłużej niż 3 sekundy i wykonać maksymalnie 3 kroki przed wykonaniem podania lub oddaniem strzału na bramkę.
W odróżnieniu od innych sportów zespołowych, w tchoukballu nie traci się energii na przeszkadzanie przeciwnikowi w grze, gdyż głównym sposobem na przejęcie piłki jest skuteczna obrona. Zawodnicy skupiają się na doskonaleniu własnej gry oraz             umiejętności drużynowych, związanych z ustawieniem na boisku i obserwacją ruchów przeciwnika. Dzięki temu tchoukball, zgodnie z założeniami jego twórcy, dr. Hermanna Brandta, zachęca do budowania więzi społecznych poprzez wspólną aktywność sportową.
Gra gimnazjalistom wyjątkowo się podobała, na tyle, że ostatnie grupy zwiedzające nasze Liceum dały się namówić na krótki mecz z nami.
We wszystkie działania zaangażowani byli przedstawiciele młodzieży, w realizację, w opiekę nad sprzętem, nagłośnieniem i wprowadzeniem dobrej atmosfery zajęć.
W wakacje być może uda nam się zrealizować pierwsze zadanie polegające na nauce gry w tenisa ziemnego dzieci do lat 7. To zadanie jest dofinansowane przez Gminę Szydłowiec wraz z siatkówką plażową dzieci (2001-2004). Poprzez akcję Kocham sport w Sienkiewiczu i program działań UKS OLIMP chcemy uaktywnić Sienkiewiczowskie boisko wielofunkcyjne i boisko do siatkówki plażowej. (za nami II Turniej Mężczyzn o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu 14.06.2014). Poza tym działania w promocji koszykówki, również na naszym gruncie. Szydłowiecki Nurt Basketu Amatorskiego dla gimnazjalistów i młodzieży licealnej obojga płci w wakacje. Siatkówka halowa i Tchoukball w miesiącach wrzesień-październik dla dziewcząt i chłopców z LO Sienkiewicza dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Powiatu (plus koszykówka).
Podsumowując zadania do wyboru, mamy szeroki wachlarz działań w szkole. LAS skorygowaliśmy możliwości finansowe placówki, pomoc Starostwa Powiatowego w Szydłowcu i również impreza sportowa o szerokim zasięgu (poza naszymi możliwościami finansowymi), współorganizowana z sukcesem frekwencyjnym, za co szczególne podziękowania należą się pracownikom Starostwa, Pani Naczelnik Joannie Strzeleckiej, koordynatorowi powiatowego sportu Andrzejowi Koniarczykowi i Dyrekcji LO im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu Karolowi Kopyckiemu. Za dobre słowo za wspólne działanie i wspieranie wszelkich inicjatyw oddolnych dziękujemy. Koordynator i uczniowie.

ZUMBA DLA WSZYSTKICH

W ramach programu ‚WF z klasą’ w szydłowieckim Sienkiewiczu została zorganizowana akcja ‚Zumba dla wszystkich’. Inicjatorem tej akcji był mgr Paweł Bloch szkolny koordynator programu. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli wypełniona po brzegi sala gimnastyczna rozbrzmiewala rytmami ‚latino’. Wsród naszych uczniów znajdują się bardzo dobrzy tancerze, w związku z czym dwoje z nich: Karolina Napora i Jakub Matysiak podjęli sie zadania rozruszania całej szkoły. Ustawieni w piękne, równe rzędy koledzy i koleżanki mieli okazję spróbować swoich sił w tańcu. Ja osobiście wspaniale się bawiłem, szkoda tylko, że tak krótko. Wszyscy stwierdzili, że musimy sie jeszcze spotkać, koniecznie na dłużej. Pierwsza okazja będzie za tydzień. Podczas Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej, tańczyć bedą rownież zaproszeni gimnazjaliści. Wszyscy uczniowie LO oczywiście miłe widziani bedą, o godzinie 10:30, na naszym boisku wielofunkcyjnym. Ze swojej strony dziękuję Karolinie i Jakubowi, bez których zaangażowania ta ‚masa krytyczna’ nie powiodła by sie. Dodatkowo podziękowania dla kadry i przełożonych za wyrozumiałość, a dla Jurka Wiernickiego i Anny Iwaniuk za sprzęt grający. Przy okazji miło było popatrzeć na nauczycieli w niecodziennej sytuacji tańczących na sali gimnastycznej – i to nie była studniówka. Coś niesamowitego!!!
Szkolny koordynator ‚WF-u z klasą’ P.B.
PS.: Przerwy śródlekcyjne możemy zawsze spędzać tańcząc,  z pożytkiem dla zmęczonych siedzeniem w ławkach mięśni. „Galeria” zdjęć z akcji na stronie szkolnej www.liceum.webd.pl

KOCHAMY SPORT W SIENKIEWICZU

Z informacji pochodzących ze strony BiP Starostwa Powiatowego w Szydłowcu wynika, że w konkursie ofert na realizację zadań publicznych z zakresu szkolenia dzieci i młodzieży w tym niepełnosprawnej z terenu Powiatu Szydłowieckiego z zakresu sportu szkolnego uzyskaliśmy wsparcie w kwocie 3500zł na realizację zadania p.t. jak w tytule Kochamy Sport w Sienkiewiczu, na który składają się zadania z siatkówki, koszykówki i  tchoukballa. Ta ostatnia dyscyplina jest w naszym mieście dosyć innowacyjna, w związku z tym do wakacji musimy popracować z młodzieżą, żeby wszystkie niuanse tej gry poznali. Przyjdą wakacje a my mamy plan we współpracy OLIMP i RAS zorganizować z tej dyscypliny gry pokazowe na boisku wielofunkcyjnym LO, ul. Zamkowa 1, 26-500 Szydłowiec. Szczegóły wkrótce…..