Rachunki, rachunki, rachunki!

a)Koszty stałe :

 • Abonamenty telefoniczne – ok.360 zł/mies.
 • Abonament za internet – ok.60 zł/mies.
 • ZUS dla nas – 465,28*6=2791,68 zł/mies.
 • Czynsz -ok. 1300 zł/mies.
 • Wynagrodzenie – ok.9000 zł/mies. (1500*6)

b)Koszty zmienne :

 • Prąd -ok.750 zł/mies.
 • Woda – ok. 200 zł/mies.
 • Gaz – ok.500 zł/mies.
 • Reklamy, ulotki – ok. 200 zł/mies.
 • Paliwo do samochodu – 1000 zł/mies.
 • Zakup produktów do wykonywania zamówień – od 5 000 zł do 15 000 zł/mies.
 • Opakowania do produktów – 1000-2000 zł/mies.

Gdyby nam brakowało funduszy, to…

Gotówkę na założenie firmy zdobędziemy z dofinansowania przez Krajowy Fundusz Usług Dla Małych I Średnich Przedsiębiorstw oraz z lokaty jaką założyliśmy kilka miesięcy wcześniej i wspólnie odkładaliśmy na niej pieniądze na biznes. Z Funduszu otrzymamy około 25 tysięcy na dobry start dla naszej firmy. Posiadamy też inne zasoby potrzebne do założenia firmy. Wydatki zmniejszają się też ponieważ mamy własny lokal który dostaliśmy w spadku po krewnym więc nie wydamy już pieniędzy na wykup lub wynajem pomieszczenia. Ponadto dwoje z nas ma wykształcenie związane z żywieniem co też zmniejsza koszty.

Jeżeli każdy z nas dostałby maksymalną dotację z Powiatowego Urzędu Pracy (można składać wniosek o 22 tysiące zł, ale realna możliwość otrzymania dotacji to około 14 tysięcy, przy czym każdy z nas po zarejestrowaniu może się starać indywidualnie o dofinansowanie, a po otrzymaniu łączymy siły i wspólnie tworzymy firmę – szczegóły:http://www.pup.powiatrawicki.pl/Dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/Finansowe-formy-wsparcia-dla-bezrobotnych-i-poszuk/Jednorazowe-srodki-na-podjecie-dzia-alnosci-gospod), to wspólnie nasz budżet uzyskany z dotacji wynosiłby 70 tys. zł.

Dodatkowe możliwości:

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności firmy na rok 2015

Z programu POKL „Program Operacyjny Kapitał Ludzki” możemy otrzymać bezzwrotną dotację 25-40 tys. zł

Wsparcie finansowe na rozwój przedsiębiorczości  może być wykorzystane na:

 sfinansowanie wydatków, w stosunku do których wcześniej nie została udzielona pomoc publiczna lub które wcześniej nie były objęte wsparciem ze środków Wspólnoty Europejskiej

 • zakup środków transportu w przypadku gdy wydatek ten jest niezbędny w podejmowanej działalności
 • 10% dotacji inwestycyjnej można przeznaczyć na promocję i reklamę działalności

Mamy już…

Posiadamy własny lokal, rodzina zafunduje nam garnki itp. Lokal w rewelacyjnym stanie. Posiadamy również sprzęt biurowy (kasę fiskalną) i 4 rowery do rozwozów mniejszych zamówień. Mamy także: księgową oraz kierowcę do rozwożenia kanapek.

Pieniądze z książeczek oszczędnościowych, funduszach inwestycyjnych oraz lokatach, które założyli nam rodzice – po 10 000 zł, czyli łącznie z sześcioosobowej ekipy:  60 000 zł

Kasa na start!

Koszty jakie związane są z rozpoczęciem działalności naszej firmy to przede wszystkim koszty remontu i wyposażenia naszego lokalu, który dostaliśmy w spadku. Czeka nas gruntowny remont pomieszczenia, bo przecież musi być ono przytulne oraz schludne, aby przyciągało jak najwięcej klientów oraz aby nam się miło pracowało. Remont obejmował będzie przede wszystkim:

podzielenia pomieszczenia na przestrzeń do robienia naszych pysznych dań śniadaniowych, miejsce w którym klienci będą mogli poczekać na swoje zamówienie, jeśli zechcą je odebrać osobiście lub gdzie będą mogli je zjeść i pomieszczenia gospodarcze oraz toaletę. Podczas remontu ściany zostaną pomalowane na żywe kolory co pomoże rozbudzić nasze szare komórki rano, a przy tym nadadzą miły nastrój, na podłodze zostaną położone płytki, koszt jaki wyniosą te działania to ok. 5 tysięcy złoty, a na tym jeszcze nie koniec bo lokal pozostaje nadal pusty.

Musimy pamiętać też o wyposażeniu niezbędnym do pracy, wiąże się z tym zakup komputera, kasy fiskalnej, garnków, noży i innych tego typu rzeczy.

Pamiętajmy także o drobnostkach takich jak reklamówki, papier śniadaniowy, pudełka do pakowania przyrządzonego jedzenia oraz o reklamie naszej firmy w radiu, prasie, internecie to kolejny wydatek ale ważny na co będziemy musieli poświęcić ok. 3 tysięcy. Do wydatków musimy dodać jeszcze zakup towaru do przygotowania posiłków a także na rachunki jakie musieli będziemy opłacić.

Umeblowanie i sprzęt:

Stół do pracy z półką – 100×70 cm (x2) 500,00zł x 2= 1000 zł

Stół – szafka drzwi otwierane 100×70 cm (x3) 300,00zł x 3 = 900 zł

Stół – szafka drzwi uchylne ze zlewem 100×70 cm (x2) 300,00 zł x 2 = 600 zł

Szafa magazynowa/przelotowa 40x50x180 cm (x2) 1 000,00 zł x 2 =2000 zł

Wózek transportowy 2-półkowy 80×50 cm (x1) 700,00zł x1 = 700 zł

Piec konwekcyjno-parowy (x1) 10000,00 zł

Kuchnia indukcyjna płaska 2 strefy grzewcze (x2) 2500,00 zł x 2 = 5000 zł

Kuchnia gazowa z piekarnikiem gazowym (x1) 1200,00 zł

Stół chłodniczy 2-komorowy z agregatem u dołu s.60 cm(x1) 3000,00 zł x 1 = 3000 zł

Zmywarka uniwersalna (x2) 2000,00 zł x 2= 4000 zł

Krajalnica z nożem gładkim (x2) 250,00 zł x 2 = 500 zł

Szatkownica do warzyw (x4) 100,00zł x 4 = 400 zł

Mikser uniwersalny (x2) 100,00zł x 2 =200 zł

Wyciskarka owoców (x4) 100,00zł x 4 = 400 zł

Worki do pakowarki próżniowej 54,00zł = 54zł

Pojemnik 15cm gł. (x4) 15,00zł x 4 = 60 zł

Pojemnik 20cm gł. (x6) 12,00zł x 6 = 72 zł

Szafa biurowa z drzwiami uchylnymi (x1) 400 zł x 1 = 400 zł

Krzesła (x6) 100,00zł x 6 = 600 zł

Razem wyposażenie: 31086 zł

Remont: 5000 zł

Drobne zakupy: 3000 zł
Reklama: 1000,00

Samochód: 20000,00

Rowery: 800 x 3 szt = 2400 zł

RAZEM: 62 486 zł

Reklamujemy się w firmach:)

Do różnych firm musielibyśmy dostarczyć nasze bogate menu. I powinno ono mieć interesującą formę, w ładnej oprawie. Nie myśleliśmy jeszcze nad oprawą, ale wnętrze mogłoby wyglądać mniej-więcej tak:

menu01 — kopia menu02 — kopia menu03 — kopia menu04 — kopia menu05 — kopia menu06 — kopia

Mamy też inną koncepcję, ale zajmie dużo miejsca: można obok każdej pozycji menu umieścić zdjęcie gotowego produktu. Jak myślicie? Dobry pomysł?

Grunt to dobry PR!

W tej sferze postanowiliśmy pokazać, że dbamy nawet o naszych najmniejszych klientów! Działalność gospodarczą można połączyć z działalnością społeczną – my postawiliśmy na kampanię promującą zdrowe odżywianie. A kiedy najlepiej zacząć uświadamiać? Od przedszkola!!! :)

Mamy swoje zaprzyjaźnione przedszkole w Rawiczu, nazywa się ślicznie „Chatka Wesołego Skrzatka”. Przekonaliśmy się dzisiaj, że chatka rzeczywiście jest wesoła i pełna roześmianych dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Otwarte, miłe, kochane – tuliły się do nas od samego naszego wejścia.

Na początek przygotowaliśmy dla nich labirynt – bo wszystkie dzieci kochają labirynty:) W nim dzieci musiały znaleźć drogę do marchewki dla królika Bugsa:) Poszło im świetnie – nawet pokolorowały królika i marchewkę;) Co prawda były marchewki i szare, i fioletowe, i wszelkich innych kolorów – ale widać dzięki temu, jak wielką wyobraźnię mają przedszkolaki!

01_przedszkole 02_przedszkole

Później zadawałyśmy im zagadki. Wszystkie dotyczyły owoców i warzyw, a były fajnymi, zabawnymi rymowankami. Z większością z nich dzieci poradziły sobie znakomicie! Potrafiły także bezbłędnie wykonać trzecie zadanie – musiały narysować w koszyczku owoce, które wpadły do fartuszka w znanym, dziecięcym wierszyku „Wpadła gruszka do fartuszka”. Tutaj ich wyobraźnia również nie zawiodła! A my w międzyczasie opowiedziałyśmy im o witaminach, do czego one są potrzebne oraz w których owocach i warzywach najwięcej się ich znajduje.

03_przedszkole 04_przedszkole

Dzieci opowiadały nam, które warzywa i owoce lubią i dlaczego. W ogóle dzieci dużo mówiły i każde z nich chciało nam coś opowiedzieć:)

05_przedszkole 06_przedszkole

Później miałyśmy dla dzieci kolejne zadanie – dostały wydruki różnych produktów i miały pokolorować tylko owoce i warzywa. Większości to się udało, ale niektóre przedszkolaki pokolorowały również pieczonego kurczaczka czy ser;)

07_przedszkole 08_przedszkole

Na zakończenie zostawiliśmy dla dzieci zdrowy i słodki prezent – pełną torbę owoców, a wśród nich banany, jabłka, gruszki, kiwi i mandarynki. A żeby im osłodzić dzień, każdy przedszkolak dostał też cukierka – krówkę:)

09_przedszkole 10_przedszkole

Resztę przygotowanych o witaminach i zdrowym odżywianiu materiałów zostawiliśmy paniom przedszkolankom, by mogły również z nich korzystać. Na zakończenie znów było mnóstwo tulenia i czułe pożegnanie. I obietnice, że jeszcze tam wrócimy!

11_przedszkole 12_przedszkole

DZIĘKUJEMY wspaniałym paniom przedszkolankom, że pozwoliły nam spędzić miło czas z maluszkami:)

DZIĘKUJEMY dzieciom za ich uśmiechy, aktywność i ciepłe przyjęcie.

Było cudownie!

Dystrybucja naszego jedzonka…

Na podstawie ankiet, które przeprowadziliśmy w poprzednim module, okazało się, że firma taka jest bardzo potrzebna i klienci są zainteresowani dowiezieniem im drugiego zdrowego śniadania. Potrzeby klientów zależne są od ich miejsca pracy i stanowiska – inne wymagania mają osoby pracujące umysłowo, inne fizycznie. Nasza oferta uwzględnia dostosowanie każdego elementu do klienta.

Oferowane przez nas produkty dowozić będziemy do firm oraz osób prywatnych, jak również do szkół czy przedszkoli. Będziemy również dostępni na większych imprezach w mieście, imprezach firmowych, w szkołach i przedszkolach. Dla przedszkolaków będziemy proponować kanapki w śmiesznych kształtach.

Docelowo możemy także nawiązać współpracę ze szkolnymi sklepikami, które mogą sprzedawać nasze kanapki, sałatki, koktajle – przykładowo w naszej szkole zdrowe kanapki czy owoce z jogurtem i musli cieszą się ogromną popularnością, więc zapewne i w innych szkołach sytuacja wygląda podobnie. Możemy także sprawdzić, czy w lokalnych dużych firmach są stołówki czy sklepiki, w których mogłyby być oferowane nasze dania.