Zwiedzamy Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu

Przed tradycyjnym  świętem górniczym  „Barbórką” nasza grupa zwiedziła Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, która uchodzi za jeden
z najciekawszych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Aby nasza wyprawa była atrakcyjna, pełna wyzwań i niespodzianek przenieśliśmy
się w świat węgla i podziemi zjeżdżając szolą na poziom 170.

Tam  poznaliśmy  historię cennego zabytku, uczestnicząc w lekcji tematycznej
„ Od roślin do węgla”, poprowadzonej w trakcie zwiedzania kopalni. Samodzielnie poszukiwaliśmy skamielin. A najciekawszym punktem naszej wycieczki było spotkanie z tajemniczym Skarbnikiem, który opowiedział nam  kilka bardzo ciekawych legend.

Dzień Śląski – nasze szkolne święto

Organizując w naszej szkole obchody Dnia Śląskiego nasza grupa uczestniczyła w Konkursie Piosenki Śląskiej „Karlik 2012”. Na tą uroczystość przygotowaliśmy kilka piosenek i tańców śląskich, które później zaprezentowaliśmy na apelu szkolnym.
Z naszym repertuarem zajęliśmy II miejsce , śpiewając piosenkę „Jo Ci powiadom”, „Dzióbka dej, moja roztomiło ” oraz tańcem „ Poszło dziewczę po ziele”.

Obchody 90 urodzin Zabrza

W dniach 29 września obchodziliśmy 90. rocznicę nadania praw miejskich Zabrzu.

Uczniowie naszej szkoły przy dźwiękach orkiestry górniczej przemaszerowali w sobotę 29 września przez centrum miasta. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu, goście z miast partnerskich a także uczniowie innych zabrzańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkolaki, oraz mieszkańcy Zabrza. Paradzie przewodził legendarny Skarbnik, którego kilkumetrowa postać została umieszczona na platformie. Przemarsz zakończył się w Parku im. Poległych Bohaterów w Zabrzu, gdzie na uczestników czekało mnóstwo atrakcji.

Witamy

Jesteśmy uczniami klasy II Szkoły Podstawowej nr 14
im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu.
Miasto w którym mieszkamy -   Zabrze , mieści się w województwie śląskim,
położone jest na Wyżynie Śląskiej nad rzekami Kłodnicą i Bytomką.
Zabrze jest bogate w historię, zabytki, krajobraz przemysłowy, tradycje i zwyczaje, instytucje i miejsca użyteczności publicznej. Chcemy lepiej poznać naszą historię,
kulturę i tradycje Śląska, oraz zachęcić nasze koleżanki i kolegów do kultywowania naszych tradycji.