Miłośnicy historii jednoczmy się!

Jak co roku w naszej szkole prowadzimy projekt o nazwie „Opowiem Ci o Wolnej Polsce”, lecz w tym roku postanowiliśmy zrobić jeszcze jeden „Paczki Solidarności”.

Nasze pierwsze spotkanie odbyło się 19 października br. o godzinie 14.30 w „konspiracyjnym” pokoju samorządu. Była świetna atmosfera! Pani pedagog mile nas zaskoczyła, przychodząc do naszego pokoju z wielkim kabaczkiem, którego podarowała jednemu z naszych opiekunów. Na innych spotkaniach nie odwiedzali nas już inni nauczyciele, natomiast przychodzili absolwenci naszej szkoły, którzy czasami nam pomagali, ponieważ wcześniej to oni robili podobne projekty. Na pierwszych spotkaniach przygotowywaliśmy się do początkowych zadań i omawialiśmy ogólne sprawy związane z realizacją projektu. Naszym pierwszym zadaniem było ułożenie pytań do wywiadu. Uzyskaliśmy też sporo informacji o tamtych czasach. Staraliśmy się ze wszystkich sił, by ułożyć jak najwięcej pytań. Na ostatnim spotkaniu przed wywiadem otrzymaliśmy kamerę. Jeden z naszych kolegów nauczył się ją obsługiwać. Dopracowaliśmy ostatnie szczegóły, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy związanych z „Paczkami Solidarności”. Zadziwiające było to, że większość paczek przychodziła z Niemiec!

14 listopada br. w związku z naszym projektem przeprowadziliśmy wywiad na temat „solidarnościowych paczek”. Pomimo lekkiej tremy, jednego z rozmówców i gadatliwości drugiego, udało nam się przeprowadzić naprawdę owocny wywiad, który dostarczył nam wielu niezbędnych informacji, jak i nie małej liczby ciekawostek. Szczególnie, że naszymi świadkami byli nauczyciele naszego gimnazjum: Pani Gabriela Kuchta i Pan Artur Zaremski. Opiekunowie projektu na czas rozmowy opuścili nas, pozostawiając przy filiżankach herbaty i z miłymi rozmówcami wymienionymi powyżej. Nie była to codzienna sytuacja, kiedy nauczyciele wręcz zwierzali się swoim uczniom z własnej przeszłości, ale przecież to nie było przesłuchanie, więc bez żadnego strachu odkryli przed nami rąbek tajemnicy swojego życia i sprzedali nam swoje historie. Tak naprawdę, było to spotkanie dwóch pokoleń Polaków. Ta ustnie przekazana historia naszych gości, stanowi cząstkę historii naszego narodu. Wszystko rzetelnie udokumentowaliśmy i teraz pozostaje tylko skleić z tego naprawdę dobry film dokumentalny…