Recenzje filmów

Usłyszeć mój krzyk (1991)

reżyseria: Maciej Drygas
scenariusz: Maciej Drygas
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Polska
premiera: maj 1991 (świat)

Film przedstawia historię Ryszarda Siwca, urzędnika z Przemyśla. We wrześniu 1968r. zdecydował się na prostest podczas dożynek na stadionie X-lecia w Warszawie.Przyczyną samopodpaleniu na oczach stu tysięcy ludzi był protestu przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Film składa się głównie z relacji rodziny oraz świadków zdarzenia. Siwiec dwa dni przed śmiercią nagrał testament, mówi tam o tym co zamierza zrobić, co przekazuje swojej żonie i dzieciom. Pod koniec filmu znajduję się 7 sekundowe ujęcie płonącego Ryszarda Siwca.

 

Jak być kochaną (1962)

Kiedy ujrzałam tak obszerną listę obcych mi filmów, które mam do wyboru byłam trochę przestraszona.  Jednak po dłuższej analizie zdecydowałam się na film  w reżyserii  Wojciecha Hasa „Jak być kochaną”.

Został on stworzony na podstawie opowiadania Kazimierza Brandysa o tym samym tytule.  Jest to  polski melodramat, choć dość już wiekowy, gdyż swoją premierę miał 11 stycznia 1963 roku. Główną rolę Felicji przyznano Barbarze Krafftównie. Co przyczyniło się do uzyskania przez reżysera  Złotej Kaczki za najlepszy film w roku 1964.

W filmiewidzimy młodą kobietę, lecącąsamolotem do Paryża, przeżywa rozterki życiowe oraz podczas podróży nostalgicznie przywołuje swoje  życie sprzed lat.  Historia początkującej aktorki Felicji, która urzeka widza swoją osobowością  już od pierwszych minut filmu, zakochuje się nieszczęśliwie w swoim koledze po fachu Wiktorze.  Spotyka go po raz pierwszy w kawiarni, której pracuje.  Mężczyzna ma dość egoistyczne podejście do świata, jednak mimo to, gdy nadarza się okazja, aby pomóc mu w ukryciu się przed  gestapo  robi to bez chwili namysłu. Jego bezpieczeństwo niestety przypłaca gwałtem przez niemieckich żołnierzy.  Wstępuję również do niemieckiego teatru, jednak daje to więcej problemów niż korzyści.  Otrzymuje pięcioletni  zakaz gry w teatrze.  Wiktor opuszcza ją i popada w alkoholizm. Felicja nie poddaje się i popularność jej przynosi audycja radiowa „Obiady u Państwa Konopków”. Po wojnie Kobieta odnajduje swoją dawną miłość jednak słaby charakter mężczyzny  powoduje jego samobójstwo przez co aktorka znów musi odnaleźć swoje miejsce na świecie.

Gra aktorska Barbary Krafftówny oraz innych postaci drugoplanowych takich jak  Jadwigi Krawczyk, czy Wieńczysława Glińskiego  bardzo różni się od gry dzisiejszych aktorów. Można nawet powiedzieć, że charyzmy tych aktorów  może pozazdrościć nie jedna gwiazda XXI wieku.

Filmu „Jak być kochaną” zaskakuje, wzrusza i czasem nawet  bawi. Mimo, że jest to film czarno-biały chętnie nie raz jeszcze do niego wrócę i polecę innym. Jest to dzieło kultury warte uwagi, posiadające własny  urok.

Męska sprawa (2001)

,,Męska sprawa’’ jest to film krótkometrażowy reżyserii Sławomira Fabickiego. Powstał w 2001 roku. Film przedstawia historię 13-letniego Bartka który jest terroryzowany przez ojca oraz trenera, jego jedynym przyjacielem jest pies. W rolę głównego aktora wcielił się Bartosz Idczak, rolę trenera przyjął Mariusz Jakus, ojciec Bartka to Marek Bielecki, matkę zagrała Katarzyna Bargiełowska, Drugoplanowym aktorem jest brat naszego bohatera w którego rolę wcielił się Tomasz Roliński. Występują takie osoby jak szef schroniska, katechetka, koledzy Bartka oraz dyrektor szkoły. ,,Męska sprawa’’ to 26-minutowa etiuda poruszająca problem przemocy dorosłych wobec dzieci. Film został nominowany do Oskara jako „Najlepszy krótkometrażowy film fabularny”.

13-letni Bartek mieszka w obskurnej dzielnicy Łodzi. Jego rodzina jest na utrzymaniu matki która składa plastikowe lalki. Ojciec Bartka nie pracuje, wyładowuje swoje frustracje na synu bijąc go z byle jakiego powodu. Chłopiec należy do drużyny piłkarskiej której trener jest z zapalonym piłkarzem, trener nie ma za grosz szacunku dla chłopców, traktuje ich jak ostanie śmieci. Bartek rezygnuje z gry w piłkę ponieważ nie chce się rozbierać przy trenerze, aby ten poznał prawdę że ojciec go bije. Bohater zostaje przyłapany na paleniu papierosa w szkole, dyrektor chce go wyrzucić jednak trenerowi udaje się mu przekonać aby tego nie robił, że Bartek to wartościowy chłopak. Trener pomaga chłopcu ponieważ ten chce aby grał w jego drużynie ponieważ jest jednym z najlepszych piłkarzy. Bartek ma jednego przyjaciela, jest nim pies Bukiet ze schroniska. Schorowana psina wkrótce umrze, nie ma już nawet siły jeść kanapek, które Bartek wykrada w szatni kolegom i przynosi codziennie zwierzakowi. Kierownik przepełnionego schroniska nie mając pieniędzy na leczenie Bukieta, chce go uśpić. Bartka bardziej niż los zawodów obchodzi los ukochanego psa. Gdy nauczyciel dowiaduje się przez ściągnięcie siłą koszulki z Bartka ze ten jest bity, rusza w poszukiwaniu chłopca i znajduje go w schronisku zamkniętego w klatce razem z Bukietem.

Film daje nam wiele do myślenia.W krótkiej opowieści twórcy pomieścili przemoc, biedę, upokorzenie, ból, pojawia się nawet cień śmierci. Ten krótki obraz ma uświadomić nam ogrom cierpienia jakie dotyka dzieci. ,,Męska Sprawa’’ to film który trzeba zobaczyć. Zawarte w nim są takie tematy o których teraz się nie mówi. Każdy kto chodź raz obejrzał ten film zapamięta go na długi czas ponieważ tak dramatyczna historia musi zostawić trwały ślad w pamięci i psychice człowieka. Być może film ten skłoni ludzi do większego zainteresowania tym co się dzieje za ścianą obok. Może akurat dzięki temu ktoś zostanie uratowany.

 

Siedem kobiet w różnym wieku (1978)

Film Krzysztofa Kieślowskiego „siedem kobiet w różnym wieku” powstał w Polsce w 1978 roku. Został on przedstawiony w ciągu 7 dni. Dał wyobrażenie jak tancerki pracują nad tym żeby dojść do perfekcji, która jest ich marzeniem, a co wiadomo żeby spełnić marzenia to potrzeba dużo pracy. Kieślowski ukazał w filmie najmłodsze uczennice jak i starsze które są doświadczone.

Na początku oglądamy dziewczynkę, która wykonuje dokładnie polecenia mentorki, jest skupiona na swoim zadaniu, wkłada całe serce w to co robi, to że występuje przed nauczycielką to jest już coś wielkiego dla niej. Następna bohaterka ukazuje się w piątek, to nastolatka która ma bardziej cięższe ćwiczenia. W sobotę tancerka jest juz dojrzalsza i jej występ ogląda większy występ co już motywuje ja do dalszego realizowania celu. W niedziele to już występ, a poniedziałek dyszy z wysiłku, widać że jest już zmęczona ale i tak próbuje dalej. W wtorek juz nie ma siły, jest zniechęcona i nie interesuje ją to co nauczycielka mówi. W środę widzimy juz starszą kobietę która uczy młodsze dziewczynki, jest ona zaawansowana w to co robi. W tym krótkometrażowym filmie ukazane ze z krótkich ujęć można stworzyć super film.

Film poucza nas ze warto dążyć do realizowania marzeń. Mimo że czasem mamy juz dosyć, tak jak bohaterka z niedzieli, ale postanawia się nie poddawać bo osiągnie ty o co postanowiła.

 

Popiół i diament (1958)

Film pt. ” Popiół i diament”  reżyseri Andrzeja Wajdy, jest adaptacją książki Jerzego Andrzejewskiego. Opowiada ona o losach młodych akowców po zakończeniu wojny. Maciek (Zbigniewa Cybulski) i Andrzej (Adam Pawlikowski) walczyli razem podczas okupacji w partyzantce, lecz ich przygoda sie na tym nie kończyła. Walczyli oni z komunistami, chcieli śmierci Sekretarza Szczuki. Sprwawa komplikuje, się gdy zabijąją dwóch robotników. Maciek Chełmicki  chłopak, który bez skrupułów wykonuje rozkazy przełożonych i staję on przed wielkim dylematem. Czy zaufać sobie i nie robić tego? Czy może pozwolić sobą manipulować…

Gra aktorów  jest ciekawa i urzekająca ponieważ ukazuje emocje jakie im towarzyszą, jest naturalna, dzięki czemu mozemy przeżyć z nimi  co  czują.  Scenariusz jest napisay na podstawie książki, który nieco  różni się od niej. Scenografia nawiązuje do tamtych czasów, stroje i zachowanie idealnie odzwierdziedlają okres okupacji .

Uważam, że film jest godny obejrzenia, powinien go obejrzeć każdy wielbiciel filmów wojennych.  Daje on do zrozumienia, że w owych czasach było bardzo ciężko i należało do końca walczyć o swoje i swój naród.  Film daje dużo do zrozumienia i skłania do przemyśleń.

Moduł 1 : Drabina

10006056_840762736000628_7481235029412074532_oDrabina symbolizuje drogę jaka musi pokonać każdy człowiek chcący spełnić swoje marzenia. Można przypuszczać ze na samej górze czeka nagroda, a osiągnie ja ten kto stopniowo będzie robić małe kroczki. Każdy z nich będzie przybliżać do celu. Symbol drabiny pokazuje że nic nie przychodzi łatwo, ale trzeba być cierpliwym i uparcie dążyć do spełnienia marzeń..

Teledysk, który nas inspiruje

YouTube Preview Image

Anna Iwanek, Pati Sokół feat. Piotr Cugowski: „Miasto”

- piosenka do filmu MIASTO 44

 

Sam teledysk piosenki „Miasto” jest sklejką fragmentów filmu Jan Komasa „Miasto 44″. Przedstawia skróconą wersje filmu, który pokazuje Powstanie Warszawskie oraz losy osób brających w nim udział.

Po samym obiejrzeniu teledysku można wywnioskować, że byli to młodzi ludzie, większości nastolatkowie.Ale czy w naszych czasach większość młodzieży kocha swoją ojczyzne i czy są patriotami ?

Żyjemy w czasach kiedy obraz, ilustracje wpływają na nasz tok myślenia bardziej niż opowiadane historię. Wolimy coś zobaczyć niż o tym przeczytać. W „Miasto 44″ możemy zobaczyć urywki prawdziwej historii powstania warszawskiego – głód, ból, ogrom zniszczeń. Kiedy to każda sekunda może być tą ostatnią i najważniejszą.

Polscy reżyserowie

Top 10 wg nas najlepszych Polskich reżyserów

  1. Agnieszka Holland
  2.  Jerzy Hoffman
  3. Juliusz Machulski
  4. Andrzej Wajda
  5. Sylwester Chęciński
  6. Marek Koterski
  7. Władysław Pasikowski
  8.  Jan Komasa
  9. Olaf Lubaszenko
  10. Paweł Pawlikowski

Dlaczego właśnie oni? Sądzimy, że ich filmy są godne poświęcenia czasu i obejrzenia ich nie tylko raz.  Produkcje są dopracowane w każdym szczególe mimo nie zawsze dużego budżetu, lecz radzą sobie świetnie. Wyróżniają się profesjonalną obsadą jak i młodymi debiutującymi (świetnymi) aktorami.

 

Współczesne polskie produkcje filmowe są czasami dobre czasami całkiem bez sensu. Wszystko zależy od fabuły filmu, reżysera, aktorów. Polskie filmy są coraz lepsze chociaż niekiedy te stare filmy są bardziej godne uwagi. Warto jednak oglądać polskie filmy i wyrażać swoją opinię, aby w przyszłości były one jeszcze ciekawsze.

Witajcie!

Image

Ten blog powstał na potrzeby kursu Filmoteka Szkolna. Jesteśmy uczennicami drugiej klasy technikum o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych.

Każda z nas jest inna, lecz łączy nas pasja do gotowania, dobrych filmów oraz wielu dyscyplin sportowych tj. koszykówka, siatkówka i różnego rodzaju tańców. Ambitne,inteligentne i bardzo kreatywne :D

skala