Witajcie na blogu programu Solidarna Szkoła!

Solidarna, czyli jaka? Solidarność – czyli co?

Znaczenie pojęcia solidarność sprawdzamy każdego dnia. Od ponad tygodnia serwisy informacyjne rozpoczynają doniesienia od naszych sąsiadów Ukraińców, gdzie setki tysięcy zwykłych ludzi, w tym wielu uczniów, studentów, narażając się na represje systemu władzy, walczy o demokrację i prawo do wyrażania swoich poglądów, w tym marzeń o Ukrainie w zjednoczonej Europie. Czy to nas dotyczy? Czy nas to obchodzi? Jak możemy wyrazić właśnie solidarność z nimi?

Za pasem Święta Bożego Narodzenia, trwa wiele akcji charytatywnych, których zadaniem jest wspieranie słabszych, biedniejszych, po prostu potrzebujących pomocy i zainteresowania – gdzie w tym jesteśmy? Jak wyglądają nasze gesty solidarności właśnie? I czy nie są jak Gwiazdka – raz w roku?

Solidarność i solidarność – czym są dziś dla nas ta dużą literą i ta małą? Czy te zewsząd słyszane pojęcia w ogóle jeszcze dziś coś szczególnego znaczą? Wyświechtane, nadużywane politycznie– czy zdołały zachować swą moc jednoczącą ludzi, wspominaną i tak podkreślaną przez tych, którzy pamiętają przełomowe wydarzenia w Polsce przed ponad 30 laty? Czy w ogóle są żywe, czy to raczej mocno zakurzona historia i przebrzmiały slogan? Czy pamiętamy, o jakie wartości walczyła Solidarność, i czy są one obecne i ważne w wolnej Polsce? Czy wiemy i czujemy, jaki wpływ na to, jak wygląda nasze życie, miały wydarzenia z sierpnia 1980 roku i kolejnych lat do wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku?

Właśnie po to, by się z nimi skonfrontować dziś, ustawić je we współczesnym kontekście, pomyśleć o nich i działać z nimi w szkole roku 2013/14, powstał nasz program i blog, który właśnie czytacie.

Chcemy tu ożywić, przybliżyć, „uczłowieczyć” dla Was zamierzchłą, a dla wielu ludzi wokół Was całkiem niedawną historię niezwykłego i tak brzemiennego w skutki ruchu społecznego, jakim była „Solidarność” w Polsce lat 80. Będą nas w tym wspierać wyjątkowi goście tego blogu – działacze opozycji demokratycznej oraz badacze historii najnowszej.

Mamy nadzieję, że tu też, wspólnie z Wami, uda nam się dopisać dalszą historię solidarności – solidarności społecznej i współodpowiedzialności za wolności obywatelskie w naszym kraju, Europie, a nawet na drugim końcu świata. Wesprą nas w tym goszczący tu psychologowie społeczni i działacze organizacji pozarządowych.

Zaglądajcie tu regularnie, komentujcie, dajcie się zainspirować i inspirujcie.

Kasia Sołtan/Solidarna Szkoła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php