Indywidualiści, co się w was pali?

Była iskra „Solidarności”, ale zgasła. Został strach i skromność. Szanujmy to, co mamy, bo może być jeszcze gorzej, możemy to stracić. – tak w jednym z wywiadów podsumował postawę pokolenia swoich rodziców, uczestników i świadków wydarzeń lat 80., Mateusz Kościukiewicz, charyzmatyczny aktor uznawany za głos młodego pokolenia.

A wy – rozmawiacie z rodzicami i dziadkami o tamtych czasach? Jednoczący miliony Polaków ruch społeczny „Solidarność” to historia sprzed 30 lat. Dawno to czy niedawno? Czy w ogóle wiemy, o co wówczas chodziło protestującym? Czy stan wojenny po kilkunastu miesiącach wolności, a może bolesne dla wielu skutki transformacji po 1989 roku stały się traumą, która skutecznie zniszczyła nadzieję na solidarność społeczną w Polsce?

I dalej idol młodzieży: (Dziś) każdy chce pokazać, że jest inny. Robić swoje rzeczy: swoją kolekcję ubrań, swoje doniczki, i pokazać światu. Nikt nie zajmuje się agresywnym dyskursem politycznym, konsekwencjami Okrągłego Stołu.

Te obserwacje potwierdza raport „Diagnoza społeczna 2013. Warunki i jakość życia Polaków” (szczegóły dotyczące tego badania tutaj). Wyłania się z niego obraz współczesnych Polaków jako społeczeństwa rozczarowanego polityką i sytuacją w kraju po transformacji 1989 roku, a równocześnie zaradnego w codziennej walce o poprawę własnego bytu „bez oglądania się na innych i niezależnie od stanu wspólnoty”. Trwa kryzys relacji państwo – obywatel. Nasze zadowolenie z życia coraz mniej zależy od sytuacji w kraju – podsumowują badacze. Więcej – z badań wynika, że Polacy są indywidualistami, którzy nie potrafią dobrze funkcjonować we wspólnocie. Spadły i tak jedne z najniższych w Europie wskaźniki aktywności obywatelskiej, pracy na rzecz społeczności lokalnych i skłonności do zrzeszania się.

Czy tak sami siebie widzicie? Czy aktywność społeczna kojarzy wam się ze sposobem na karierę, a nie realizacją ideałów? Czy indywidualizm, chęć samorealizacji, rozwijania swoich pasji utrudnia lub wyklucza współpracę w imię wspólnych idei?

Czekamy na wasze obserwacje i głosy.

Kasia Sołtan

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php