Największa kolekcja na świecie

Dział Archiwum Europejskiego Centrum Solidarności pełen pamiątek dotyczących „Solidarności” i  antykomunistycznej opozycji z lat 1970 – 1989. Archiwum nie tylko zbiera, ale również opisuje i udostępnia źródła historyczne różnego rodzaju.

Kiedy myślimy o archiwach, często wyobrażamy sobie długie półki zasuszonych dokumentów strzeżone przez kogoś podobnego do pani Pince, srogiej bibliotekarki z Hogwartu. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Dział Archiwum jest nowoczesnym i otwartym zbiorem czasopism, plakatów i ulotek, banknotów, kalendarzy – wszystkiego, czemu nadajemy wspólną nazwę „dokumentów życia społecznego”. W zasobie archiwalnym ECS znajdziemy też rzecz zupełnie niezwykłą: robione w tajemnicy znaczki pocztowe, koperty i karty okolicznościowe. W czasach, kiedy powstawały, nie mogły być oczywiście użyte do wysłania koleżance kartki z wakacji – były artystycznym wyrazem społecznego sprzeciwu wobec władzy komunistycznej. Znaczki, które zebraliśmy, pochodzą głównie z czasów stanu wojennego i zostały stworzone prostymi metodami przez internowanych opozycjonistów.

Kustosz Monika Krzencessa-Ropiak prezentuje plakat "Człowiek z żelaza", fot. J. Prugar (zbiory ECS)

Kustosz Monika Krzencessa-Ropiak prezentuje plakat „Człowiek z żelaza”, fot. J. Prugar, zbiory ECS

Wśród skarbów zgromadzonych w naszym archiwum jest też wielki zespół plakatów stworzonych przez min. najwybitniejszych polskich grafików. Rolą niektórych z nich było informowanie i upamiętnianie ważnych wydarzeń, inne miały upowszechniać ideę „Solidarności”, a część to plakaty z wyborów czerwcowych 1989 roku. W poszukiwaniu tych ostatnich wzięło udział ponad 200 instytucji kultury i prywatnych kolekcjonerów. Swoje plakaty wyborcze przekazało nam również trzydzieścioro parlamentarzystów. Dzięki ich wsparciu mamy w tej chwili największy zbiór tych plakatów, w którym brakuje tylko dwóch egzemplarzy – to nie tylko największa ich kolekcja na świecie, ale też pierwszy moment w historii, kiedy prawie wszystkie są przechowywane w jednym miejscu.

Archiwum zawiera niepowtarzalne, trudno dostępne i bardzo cenne materiały historyczne. Za pomoc w ich zebraniu jesteśmy bardzo wdzięczni wielu osobom, które zechciały przekazać do niego swoje pamiątki. Ich szczodrość sprawiła, że możemy udostępniać je z kolei badaczom historii, również tak młodym jak Wy!

Agnieszka Wichrowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php