Ukraina dziś potrzebuje naszej solidarności!

Wstrząśnięci śledzimy przebieg wydarzeń na Ukrainie. Od listopada 2013 r. w pokojowych antyrządowych manifestacjach w Kijowie oraz w innych miastach Ukrainy brały udział setki tysięcy osób, w tym wielu młodych, walczących o swoją przyszłość.

Władza coraz brutalniej usiłowała tłumić wolny głos obywateli, a w ostatnich dniach milicja zaczęła strzelać do zebranych na Majdanie protestujących. Jest już ponad 70 zabitych, ponad 500 rannych, a liczba ofiar wciąż rośnie.

Oto fragment listu, jaki otrzymaliśmy dziś w CEO od szefowej bratniej organizacji ze Lwowa:

Dziękuję za wsparcie. Dzisiejszy ranek przyniósł nam kolejne ofiary – około 10 zastrzelonych aktywistów i wielu oczekujących na operacje. 2 osoby, które zostały przechwycone przez Berkut, przywieziono w nocy do szpitala. Jedna z nich miała usta zszyte szewskimi nićmi, a druga była torturowana przez wrzucenie na fajerwerki. Armia jest gotowa do pomocy policji. Jesteśmy zatem teraz w rękach przestępców.

Jak pomóc naszym sąsiadom „wyrwać się z rąk”, które do nich strzelają, by zamilkli? Jak można wyrazić solidarność z walczącymi o swoją godność i wolność Ukraińcami? Jak pokazać im, że nie są sami, że dla nas są częścią Europy? Co możemy zrobić dla narodu ukraińskiego w tak tragicznych dniach jego historii?

Siła w zwykłych – niezwykłych ludziach. Jak czytam w relacji kolegi z Kijowa na FB (internet jeszcze działa, ale podobno mają wkrótce odciąć wszystkie media), zwykłym ludziom, w tym osobom niepełnosprawnym (!), udało się zablokować pociąg z kilkuset żołnierzami wysłanymi z Dniepropietrowska do pacyfikacji demonstrantów w Kijowie.

Co możemy zrobić?

Organizujmy manifestacje poparcia dla walczących, podpisujmy wezwania do ukraińskich władz o zaniechanie przemocy, wpłyńmy na nasz rząd i decydentów Unii Europejskiej, by podjęli zdecydowane działania, m.in. przeciwko łamaniu podstawowych praw człowieka na Ukrainie, pokażmy moc, jaka tkwi w nas, polskich obywatelach, w nas, społeczności europejskiej.

Możemy się przyłączyć do już zainicjowanych akcji lub zorganizować własną. Trwają zbiórki leków i innych potrzebnych artykułów oraz pieniędzy.

  • Grupa przyjaciół postanowiła odpowiedzieć na dramatyczny apel młodej Ukrainki: I am a Ukrainian  i zmontować film z wyrazami wsparcia od Polaków. Ty też możesz nagrać i wysłać swój przekaz dla Ukraińców.
YouTube Preview Image

 

  • Polscy kibice apelują do Polskiego Komitetu Olimpijskiego, by wystąpił o zgodę na noszenie przez polskich sportowców czarnych opasek na olimpiadzie w Soczi. Możesz poprzeć i podpisać ich petycję.

Skorzystajcie z wolności, jaką mamy i działajcie na rzecz wolnej Ukrainy. I oczywiście piszcie do nas o waszych akcjach i inicjatywach.

Kasia Sołtan/Solidarna Szkoła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php