Człowiek solidarności, czyli kto?

W ramach obchodów 25 -lecia polskiej wolności, czyli rocznicy pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku, polski MSZ ustanowił i po raz pierwszy wręczył Nagrodę Solidarności, przyznawaną za „działania na rzecz promocji i ochrony demokracji oraz wolności obywatelskich” (więcej o nagrodzie tutaj, niestety nie została upubliczniona lista osób nominowanych przez kapitułę).

25_lat_czerwony-01-1024x645

Pierwszym laureatem został Mustafa Dżemilew, przywódca i wielki autorytet społeczności Tatarów krymskich, który od lat pokojowo walczy o prawa człowieka i powrót Tatarów na Krym, z którego zostali wypędzeni z rozkazu Stalina w latach 40. XX wieku (biogram Dżemilewa w Wikipedii, krótkie filmowe przedstawienie sylwetki laureata tutaj).

Na pewno dotąd niewystarczająco znane życiorys i postać Dżemilewa mogą być świetnym przyczynkiem do rozważań, jaką postawę we współczesnym świecie powinien reprezentować człowiek kierujący się ideą solidarności.

Czy możecie wskazać inne postacie z życia publicznego, które waszym zdaniem zasługiwałyby na uhonorowanie taką nagrodą?

Wobec wydarzeń ostatnich miesięcy na Ukrainie nagroda właśnie dla Dżemilewa stała się zarazem szczególnym symbolem solidarności europejskiej. Laureat podkreślił, że stanowi ona dla niego wielkie moralne wsparcie: „Takiego wsparcia moja społeczność potrzebuje jak nigdy dotąd. (…) W tej trudnej sytuacji dla naszego państwa ukraińskiego jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim krajom oraz politykom wielu państw, którzy (…) wyrazili swoją solidarność z nami, potępili agresję, nie przyznali legalności pseudoreferendum zorganizowanemu przez okupantów na Krymie oraz udzielają praktycznej pomocy w celu zachowania nienaruszalności terytorium naszego kraju”.

ks

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php