Co możemy dać (z siebie) na święta?

Przygotowanie do świątecznych uroczystości, zarówno w szkole, w rodzinie, jak i w innych społecznościach, w których żyjemy bywa wyjątkowo trudnym i gorącym okresem. Nie zawsze jednak pamiętamy o prawdziwym sensie świątecznych wysiłków – budowaniu wspólnoty, poczucia więzi z innymi, okazaniu życzliwości.

Czy przygotowujecie jasełka dla dzieci, Szlachetną Paczkę czy bierzecie udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy warto zastanowić się, dlaczego podejmujecie te działania i jaki cel sobie założyliście. Czy na jasełka zaprosicie seniorów z okolicy? Jak myślicie, czego potrzebują i jakie elementy programu odpowiadają ich potrzebom? Dlaczego zdecydowaliście się przygotować Szlachetną Paczkę? Co jest dla Was najważniejsze w działaniach, które podejmujecie? Czy trafiają one w potrzeby osób, dla których są podejmowane?

Po świętach, na naszym blogu i stronie znajdziecie krótkie ćwiczenie i materiały do podsumowania Waszych przedświątecznych aktywności.

Tymczasem poniżej znajdziecie przykłady dwóch ciekawych i różnych inicjatyw świątecznych, które opierają się po prostu na pamiętaniu i dzieleniu się z innymi. Pierwsza z nich to „Wigilia z ubogimi” organizowana przez warszawską wspólnotę św. Idziego dla osób bezdomnych z Dworca Centralnego i Kanału Żerańskiego oraz ubogich. Uroczystość to tylko kulminacja całorocznych, cotygodniowych spotkań podczas odwiedzin podopiecznych. Druga inicjatywa to akcja „Jest robótka” polegająca na przesłaniu kartki oraz drobnego upominku wybranej, konkretnej osobie z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie, gdzie mieszkają starsze dzieci niepełnosprawne intelektualnie.

Wigilia z ubogimi: http://www.wigilia.santegidio.pl/jak

Robótka: http://jestrobotka.blogspot.com/

Wigilia z ubogimi

Baner Wigilii z ubogimi Wspólnoty Sant’Egidio. Na zdjęciu jedna z organizatorek z gościem podczas przyjęcia wigilijnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php