Wprowadzenie do projektu

Zanim uczniowie przystąpią do realizacji projektu, nauczyciel określa jego zakres tematyczny i przedstawia go uczniom, nawiązując do posiadanej już przez nich wiedzy i umiejętności oraz powołując się na ich własne doświadczenia. Musisz zainteresować grupę uczniów wybraną przez siebie tematyką na tyle, by chcieli pogłębiać samodzielnie – właśnie za pomocą metody projektu – swoją wiedzę, rozwijać zainteresowania, zdobywać i doskonalić umiejętności. Nauczyciel wyjaśnia (lub przypomina) uczniom, na czym polega praca metodą projektu. Pomaga w organizacji zespołów oraz w ustalaniu zasad współpracy w grupie (należy zwrócić uwagę uczniów na jedną lub dwie przykładowe umiejętności, jak: uważne słuchanie każdej osoby, uprzejme wyrażanie niezgody, dbanie o równy podział zadań w grupie i dobre samopoczucie wszystkich jej członków itp.).

Dzięki wprowadzeniu można sprawdzić, jakie zagadnienia będą dla uczniów najbardziej interesujące.

Ważne jest, by we wprowadzeniu wykorzystać atrakcyjne narzędzia, ćwiczenia, tematy do dyskusji, a także, jak wspomniano, nawiązywać do wiedzy i umiejętności, które uczniowie już posiadają.

Polecamy scenariusz spotkania wprowadzającego do projektów dla uczniów:

JAK ZORGANIZOWAĆ SPOTKANIE WPROWADZAJĄCE DO PROJEKTU – PROPOZYCJA DLA UCZNIÓW

 

 Pomysły na ćwiczenia wprowadzające

Jeśli planujecie tematykę projektu nawiązującą do historii lokalnej bądź zakładający pracę ze społecznością lokalną czy szkolną warto rozpocząć wprowadzenie od krótkiego badania. Możesz np. poprosić uczniów by zapytali rodziców o „Solidarność” działającą w latach 80-tych w okolicy lub pozbierali wycinki z lokalnych gazet dotyczące wspólnego działania mieszkańców na rzecz dobra wspólnego.

Jeśli planujecie rozpocząć projekt związany z solidarnością społeczną warto zacząć od krótkiej ewaluacji akcji prowadzonych dotąd w szkole. Oto dwa scenariusze ćwiczeń:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php