Jak razem wpaść na świetny pomysł? – Burza mózgów!

CZYM CHCECIE SIĘ ZAJMOWAĆ BURZA MÓZGÓW

Zaproponuj uczniom burzę mózgów. Zadaj im pytania: Czym chcą się zajmować w ramach projektu? Co ich interesuje? Odpowiedzi wpisuj w schemat narysowany na tablicy lub flipcharcie. Następnie poproś, by każdy uczeń postawił kropkę przy temacie, którym chciałby się zajmować. Zsumuj liczbę kropek przy poszczególnych pomysłach. Zapisz trzy najpopularniejsze tematy na trzech osobnych kartach papieru. Do każdego z tematów dopisz wraz z uczniami wszystkie konkretne wątki, które was interesują. Wybierając ostateczny temat uczniowie powinni określić, który jest według nich: najbardziej interesujący (zawsze chcieli się dowiedzieć czegoś na ten temat), im najbliższy (dotyczy tego, co jest dla nich ważne); realny (grupie uda się go zrealizować).

Strony od prezydencja_publikacja-druk

METODY MOTYWUJĄCE I AKTYWIZUJĄCE UCZNIÓW

 Ożywić dyskusję

 Opis: Nauczyciel kończy dyskusję, zanim uwaga uczniów zacznie się rozpraszać.

Cel: Zaangażowanie w dyskusję całego zespołu.

Prowadzenie dyskusji ma sens, dopóki uczniowie są jeszcze na niej skupieni. Jeśli widzisz rozprzężenie, można zarządzić głosowanie, przejść do wymiany w parach, poprosić o przedstawienie wniosków w postaci rysunku lub tekstu.

Metoda ta może być przydatna podczas wprowadzania uczniów w tematykę projektu oraz w czasie wyboru tematu i problemów (krok 1).

 

Komunikat „doceniam to”

Opis: Stwierdzenie, które komunikuje coś, co rzeczywiście w uczniu doceniamy.

Cel: Uświadomienie uczniowi, że przynajmniej jeden dorosły go docenia.

Chwaląc korzysta się z komunikatu typu „Ja”. Wyrazić można w ten sposób swoje osobiste zdanie i autentyczne uznanie. Metoda ta może być przydatna na każdym etapie realizacji projektu, w sytuacjach kiedy nauczyciel (nie tylko opiekun projektu, ale także wychowawca lub nauczyciel, który udziela konsultacji) spotyka się z jednym uczniem lub całą grupą, także podczas podsumowania realizacji projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php