Solidarne Święto Niepodległości

11 listopada w wielu szkołach obchodzi się hucznie. Organizowane są akademie, wystawy i okolicznościowe lekcje. Warto jednak podejść do tej rocznicy (i innych ważnych narodowych świąt) w twórczy sposób. Można np. zorganizować szkolne przedstawienie.

Fot. A. Nadolska

Fot. A. Nadolska

Ciekawą refleksję na ten temat nadesłała do nas pani Agnieszka Nadolska, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Wiskitkach.

„W przypadku obchodów 11 listopada postawiliśmy na promowanie tej solidarności przez małe s – poczucia wspólnoty, pielęgnowania historii, pamięci o tych wszystkich, którzy poświęcili dla ojczyzny swoje życie w różnych okresach historycznych. Solidarność Polaków nie tylko obaliła komunizm, ale również doprowadziła do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólna pamięć o tych wydarzeniach buduje poczucie wspólnoty, a jednocześnie wpływa na siłę instytucji państwa. W czasie naszych obchodów podkreślaliśmy,że niepodległe państwo jest dla narodu rzeczą najważniejszą, i będzie ono właściwie funkcjonowało gdy obywatele będą mieli poczucia wolności. Jednocześnie naród musi być na tyle zdeterminowany aby tą niepodległość utrzymać. Potrzebne jest wzajemne zrozumienie i solidarność zorientowana na budowanie wspólnego dobra, która nie bazuje na kryterium podobieństwa członków i członkiń grupy, ale odnosi się do tych wszystkich. Jednocześnie klasy musiały podjąć współpracę w celu wspólnego przygotowania obchodów 11 listopada. Uczniowie doskonalili umiejętność dialogu, wzajemnego rozumienia się co jest istotnym elementem solidarności.”

A Wy, co sądzicie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php