Grudzień 1970 – inspiracje do lekcji

Grudzień to w szkole miesiąc, w którym Solidarność i historię PRL-u wspominać możemy szczególnie często. Dwa najważniejsze tematy to stan wojenny i wydarzenia z grudnia 1970 roku. W tym wpisie prezentujemy kilka inspiracji, które mogą pomóc w przygotowaniu dla uczniów lekcji lub projektu związanych z tą tematyką. Zachęcamy do dzielenia się swoimi pomysłami!

O uroczystościach związanych z grudniowymi rocznicami można przeczytać na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Materiały archiwalne:

Gorąco polecamy zajrzenie na stronie Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona Rewolcie Grudniowej: http://www.grudzien70.ipn.gov.pl/. Znajdziecie tam skany dokumentów, gazet, biuletynów z grudnia 1970. Strona posiada też bardzo dokładne kalendarium wydarzeń, które może przydać się uczniom, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę.

Na stronie można znaleźć też multimedia – m.in. wypowiedzi historyków na temat kontekstu historycznego, a także nagrania z epoki, np. z archiwów Milicji Obywatelskiej.

Historia mówiona:

Skutecznym sposobem przybliżenia uczniom realiów lat 70. są relacje świadków historii. Polecamy kilka relacji:

Muzeum Historii Polski: https://www.youtube.com/watch?v=dy6JtjwQcqg

Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta: http://www.audiohistoria.pl/web/index.php/szukaj?temat=22&commit=Szukaj

Materiały IPN-u: http://www.grudzien70.ipn.gov.pl/g70/multimedia-1

Kultura popularna:

Trauma wydarzeń grudniowych została podjęta w wielu utworach. Najsłynniejszym filmem, który podejmuje tę tematykę jest „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, a także „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Bezpośrednio o wydarzeniach grudnia 1970 mówi film Antoniego Krauzego, „Czarny czwartek”.

Ballada o Janku Wiśniewskim: https://www.youtube.com/watch?v=uw9VRnfl9no (wyk. Kazik Staszewski) i https://www.youtube.com/watch?v=3Rb3XKj2ARU (wyk. Krystyna Janda).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php