Scenariusz ćwiczenia: Wolność i Pokój

Autor: Aleksander Pawlicki

Zapoznajcie się z dziejami ruchu Wolność i Pokój wykorzystując dostępne publikacje książkowe i internetowe. Informacje znajdziecie m.in. na http://fundacjawip.wordpress.com/  oraz na http://tezeusz.pl/cms/tz/index.php?id=1855.

Deklaracja Założycielska Ruchu „Wolność i Pokój”

ZADANIE 1. RELACJE

Poszukajcie informacji o działaniach wipowcow w Waszej okolicy / regionie. Jeżeli taka była postarajcie się dotrzeć do uczestników i świadków. Zgromadźcie relacje poszukując m.in. informacji, na czym polegała odrębność koncepcji WiP w stosunku do głównego nurtu opozycji solidarnościowej. Relacje, ewentualnie pozyskane dokumenty czy fotografie wykorzystajcie przygotowując wystawę poświęconą ruchowi.

 

ZADANIE 2. PLAKATOWANIE.

Przygotujcie duże plakaty, które w skrótowej, symbolicznej formie ujmować będą albo idee ruchu Wolność i Pokój, albo któreś z wydarzeń z jego historii. Następnie zróbcie ekspozycję. Wystawę uzupełniajcie informacją o WiP, tak aby oglądający mogli uchwycić myśl autorów plakatów. (Ekspozycja plakatów może być elementem większej całości, jeżeli mogliście zrealizować zadanie 1).

 

ZADANIE 3. DEBATA

Zorganizujcie publiczną debatę nt. idei WiP. (Zapoznajcie publiczność z deklaracjami ruchu zamieszczonymi poniżej). Jeżeli zdecydujecie się na debatę oksfordzką, to proponujemy aby strona tezy twierdziła, że „Deklaracje WiP  to sensowny program polityczny tak samo kiedyś, jak i dziś”.

 

Pełną wersję scenariusza można pobrać ze strony internetowej CEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php