Projekt historyczny – sojusznicy: Archiwum Historii Mówionej

Tym razem w naszym cyklu proponujemy Wam niezwykłego sojusznika – Archiwum Historii Mówionej, prowadzone przez Ośrodek Karta i Dom Spotkań z Historią. Dlaczego niezwykłego? Bo w AHM znajdziecie ponad 5 tysięcy opowieści o życiu ludzi: zarówno znanych postaci, jak i normalnych obywateli. Strona internetowa www.audiohistoria.pl umożliwia przeszukiwanie tego ogromnego zbioru i słuchanie fragmentów relacji, a także oglądanie archiwalnych fotografii. To świetna pomoc, którą wykorzystać można podczas lekcji historii albo przy realizacji projektu uczniowskiego. Pełne nagrania można przesłuchać w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Zapoznanie się z nagraniami może być też pierwszym krokiem przy realizacji Waszego własnego projektu historii mówionej – będziecie mogli zobaczyć, jak wywiady przeprowadzają specjaliści!

Archiwum Historii Mówionej to największy w Polsce zbiór relacji biograficznych (około 5 tysięcy nagrań audio i 120 wideo) oraz innych archiwalnych świadectw, obejmujących niemal cały XX wiek. Pierwsze nagrania pochodzą z 1987 roku, kiedy to zainicjowany przez środowisko KARTY ruch społeczny – Archiwum Wschodnie – rozpoczął niezależną od komunistycznych władz akcję nagrywania wspomnień mieszkańców dawnych Kresów Wschodnich, obywateli polskich represjonowanych przez sowieckie władze. Po 1989 roku relacje biograficzne nagrywane były w ramach Ośrodka KARTA, który w 2003 roku powołał wydzielony program Historia Mówiona. Efektem działania programu jest wciąż powiększający się zbiór nagrań AHM. Zbiór ten w 2006 roku stał się częścią Medioteki Domu Spotkań z Historią (DSH). Od tego momentu DSH aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu nowych relacji, a przede wszystkim stara się popularyzować zgromadzone świadectwa. Portal Audiohistoria.pl to jedna z naszych propozycji kontaktu z XX-wieczną historią opowiedzianą z bardzo różnych perspektyw przez ponad 4 tysiące Polaków.

Opis pochodzi ze strony: http://www.audiohistoria.pl/web/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php