Solidarność z uchodźcami – propozycje zajęć

Sąsiedzi z ulicy Antakia zostali zmuszeni do ucieczki z powodu konfliktu zbrojnego toczącego się w  ich państwie. Czy wiesz, że w ostatnim czasie w podobnej sytuacji znalazło się tysiące osób mieszkających na Bliskim Wschodzie i w krajach afrykańskich?

Źródło: http://www.ulicaantakia.com/edukacja.html

Pomoc uchodźcom to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi staje obecnie Europa. Szczególnie ważne są przemyślane działania edukacyjne, które pozwolą walczyć z uprzedzeniami i stereotypami, budować postawy solidarności i zrozumienie potrzeb osób uciekających z krajów ogarniętych wojną. Miejscem takiej edukacji powinna być szkoła. Ważne, aby znaleźć atrakcyjne dla uczniów metody pracy, dalekie od nudnych prelekcji i pogadanek, które pozwolą im zrozumieć wydarzenia dziejące się na Bliskim Wschodzie i budować solidarność z ludźmi uciekającymi z tych terenów.

antakia

Propozycje takich działań edukacyjnych przygotowało Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego „Nomada”, we współpracy z innymi organizacjami. Najciekawszym elementem projektu jest interaktywna strona internetowa Ulica Antakia, dzięki której możemy z grupą uchodźców przebyć szlak z Syrii do Europy. Dzięki temu, że każdy z bohaterów ma swoje imię i własną historię, przestają oni być anonimową grupą, a stają się nam bliscy. Trudniej odwrócić wzrok od ich cierpienia i udawać, że nas to nie dotyczy. Platformę można wykorzystać z uczniami podczas lekcji: godziny wychowawczej, historii, wos-u, geografii czy polskiego.

Ze strony można pobrać również przewodnik dla nauczycieli ze scenariuszami zajęć i materiałami dydaktycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php