Webinarium o kulturze niezależnej w PRL

Zapraszamy do udziału w webinarium dla uczniów o kulturze niezależnej w PRL. Termin spotkania to 21 czerwca w godz. 11:00-12:30. Spotkanie poprowadzi ekspertka Europejskiego Centrum Solidarności, Magdalena Staręga. Rekrutacja już ruszyła – można zgłaszać się przez formularz dostępny tutaj.

YouTube Preview Image

Tematem webinarium jest szeroko pojęta kultura niezależna w czasach PRL. Zajęcia mają na celu poruszenie kilku zasadniczych wątków: czym tak naprawdę była wówczas kultura niezależna, jak się przejawiała, w jakiej relacji pozostawała z tzw. kulturą oficjalną. Przede wszystkim jednak zajęcia mają zaakcentować rolę, jaką odegrała kultura w pokojowej rewolucji Solidarności i na drodze do politycznych przemian. Uczniowie poznają kontekst historyczny –realia powstawania kultury oficjalnej, sytuację twórców oraz rolę urzędu cenzury. Prześledzą okoliczności rodzenia się opozycji, a wraz z nią rosnącego zapotrzebowania na niezależną twórczość. Dowiedzą się, jak wielki wpływ na rozwój najróżniejszych dziedzin kultury miało powstanie Solidarności, oraz jak sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem stanu wojennego i delegalizacją związku.
Zajęcia urozmaicą krótkie materiały filmowe oraz ikonograficzne, dzięki którym uczniowie poznają najciekawsze przykłady kultury niezależnej.

Prowadząca – Magdalena Staręga
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2011 roku uczestniczka Wydziałowych Studiów Doktoranckich Historii i Historii Sztuki na swojej macierzystej uczelni. Zajmuje się zagadnieniem architektury XIX-wiecznego Gdańska. W Europejskim Centrum Solidarności przez trzy lata pracowała nad tworzeniem wystawy stałej. Aktualnie zajmuje się dziedzictwem kulturowym.

Ciekawe materiały wprowadzające do tematu webinarium można znaleźć na stronie Polska 1918-89. Przed webinarium opublikujemy też tradycyjnie propozycję zajęć wprowadzających w temat spotkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php