Solidarność polsko-ukraińska między szkołami – dobra praktyka!

Nauczyciele Solidarnych Szkół są niezwykle aktywni, a my czasem nie nadążamy z opisywaniem ich działalności :) Tym razem publikujemy wyjątkowo ciekawą relację z projektu polsko-ukraińskiego, w którym brały udział panie Bernadetta Białek i Aneta Cyran z Solidarnych Szkół.

Uczestnictwo w polsko-ukraińskiej swatce
W dniach 12-15 maja miałam przyjemność uczestniczyć w swatce polsko-ukraińskiej w Bruchowiczach pod Lwowem, czyli spotkaniu, które przygotowywało do nawiązania współpracy między polskimi i ukraińskimi szkołami. Wyjazd okazał się bardzo owocny, gdyż w jego wyniku Gimnazjum nr 25 z Zabrza, w którym pracuję, nawiązało współpracę ze szkołami w miejscowościach Dnieprodierżińsk (КЗ «Спеціалізована школа з поглибленим вивченням іноземних мов І ступеня – гімназія № 11м. Дніпродзержинська») – koordynatorką działań jest Вікторія Вікторівна Гавриліна oraz Stryj (м.Стрий, середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7) – koordynatorką działań jest Світлана Рубан.

Spotkanie odbyło się dzięki Fundacji „Edukacja dla Demokracji” w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, zainicjowanego i finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności we współpracy z „Towarzystwem Lwa” we Lwowie. Wzięło w nim udział 13 przedstawicieli szkół z Polski oraz 14 przedstawicieli z Ukrainy. Poruszaliśmy kwestie dotyczące systemu edukacji w Polsce i na Ukrainie, planowania i przygotowania projektu międzynarodowej współpracy szkół, praktycznych aspektów organizacji wymian młodzieżowych oraz źródeł finansowania polsko-ukraińskich projektów edukacyjnych. Mieliśmy okazję zwiedzić przepiękny Lwów.
Warsztaty były okazją do zaprezentowania szkoły, miasta oraz regionu, w którym się znajduje nasze gimnazjum. Dużym zainteresowaniem cieszyły się informacje na temat projektów edukacyjnych prowadzonych w polskich placówkach. W przypadku naszego gimnazjum wspominałam m.in. o naszej szerokiej współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej – z programem „Solidarna Szkoła” na czele, w którym prężnie działamy od początku tego roku szkolnego. Szkoła partnerska z Dnieprodierżińska już zamieściła część z otrzymanych materiałów na swojej stronie:

http://klasnashkola.eu/gim11-dniprodzerzhynsk/наші-польські-партнери-із-міста-забже/

http://klasnashkola.eu/gim11-dniprodzerzhynsk/створюємо-нову-команду-учнів-за-польс/.

Jesteśmy już po pierwszej rozmowie za pomocą Skype z dyrektorem oraz uczniami ze Stryja. Wkrótce planujemy połączyć się z Dnieprodirerżińskiem i zaplanować nasze wspólne działania na przyszły rok. Jesteśmy dumni, że nasze solidarne działania wykraczają daleko poza mury naszej szkoły. Młodzież z Polski i Ukrainy bardzo cieszy się na nowe wspólne wyzwania.

 

pomnik (1)

P1070585

Relację nadesłała p. Bernadetta Białek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php