KOR i pomoc prawna – propozycja projektu uczniowskiego

Robotnicy bezprawnie aresztowani po protestach w czerwcu 1976 roku znaleźli się w bardzo złej sytuacji – byli bici na tzw. „ścieżkach zdrowia”, a milicjanci prowadzący śledztwo nie starali się nawet znaleźć dowodów potwierdzających winę oskarżonych. Za wystarczający powód do skazania uważano znajdowanie się w złym miejscu i w złym czasie. Łamano prawo do wolności zgromadzeń, przejrzystego i sprawiedliwego procesu sądowego, a także zasadę, że każdy jest niewinny dopóki nie udowodni się mu winy. Dlatego jednym z pierwszych działań podjętych przez Komitet Obrony Robotników  było wsparcie robotników z Ursusa i Radomia podczas procesów za udział w protestach. KOR-owcy organizowali grupy obserwatorów, którzy podczas procesów mieli dodawać otuchy robotnikom. Prawnicy związani z Komitetem podejmowali się obrony oskarżonych robotników. Działania te wymagały dużej odwagi, ponieważ narażały ich na szykany i przemoc ze strony Milicji Obywatelskiej, a także osobiste problemy, np. zwolnienia z pracy. Adwokaci, którzy podejmowali się obrony w procesach politycznych, to m.in.: Jan Olszewski, Władysław Siła-Nowicki, Jacek Taylor, Andrzej Grabiński, Witold Lis-Olszewski, Stanisław Szczuka. Wśród starszego pokolenia prawników związanych z KOR-em warto też wymienić Anielę Steinsbergową (która jako pierwsza kobieta w Polsce wykonywała zawód adwokata) i Ludwika Cohna.

„W lecie 1976 podjęto akcję pomocy robotnikom represjonowanym za udział w czerwcowych strajkach. […] Podstawą naszych dążeń były: przekonanie o niezbywalności praw człowieka i obywatela oraz świadomość, iż każde społeczeństwo jest zobowiązane do samoobrony wobec przemocy. W ciągu następnego roku dla tysięcy robotników wyrzuconych z pracy, bitych w komendach MO i aresztowanych organizowaliśmy pomoc finansową, prawną i lekarską.”

Oświadczenie z dnia 23 września 1981 r. w związku z zakończeniem działalności Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” (źródło: http://kor.org.pl/index.php?page=zakonczenie [dostęp: 14.10.2016]).

 

WASZE ZADANIE

Wielu z nas kojarzy pracę adwokata z wygłaszaniem płomiennych mów obrończych. Mało kto jednak zastanawia się, ile pracy włożyć trzeba w przygotowanie argumentów, które przekonałaby sędziego. W ramach swojego projektu wczujcie się w rolę prawników, którzy w latach 70. bronili osób oskarżonych w procesach politycznych. W oparciu o dokumenty, które omawialiście na lekcji, a także źródła znalezione w Internecie i książkach, niech każdy z Was opracuje przypadek jednego procesu politycznego z czasów PRL. Dowiedzcie się, kto i za co był sądzony. Wspólnie podyskutujcie o tym, dlaczego procesy te noszą nazwę „politycznych”. Jak naruszona została sprawiedliwość? Wyobraźcie sobie, że jesteście grupą prawników i Waszym zadaniem jest obrona oskarżonych. Następnie wybierzcie wspólnie jedną ze spraw i napiszcie mowę obrończą. Postarajcie się, aby język i argumenty, których użyjecie, były przekonujące. Przykłady procesów politycznych, a także swoją mowę obrończą, zaprezentujcie na forum klasy.

 

Przypadki, którymi możecie się zainteresować: proces taterników, procesy radomskie, proces „Ruchu”, procesy po wydarzeniach marcowych w 1968 r., proces J. Kuronia i K. Modzelewskiego za „List otwarty do partii”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php