Jak pobudzić burzę mózgów? Śniadanie kreatywne

Czasami mamy dosyć klasycznej burzy mózgów, podczas której wszyscy siedzą w kole i wypisują na flipcharcie swoje skojarzenia… Jak w ciekawszy sposób zaangażować grupę do wymyślania nowych rozwiązań, a jednocześnie zintegrować ich i zmotywować do dalszej pracy? Dlaczego nie zjeść razem pysznego śniadania?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Śniadania kreatywne to metoda pracy wykorzystywana np. w agencjach reklamowych czy organizacjach pozarządowych. Polega na spotkaniu zespołu przy śniadaniu (a nie w tradycyjnej sali konferencyjnej) i wspólnej dyskusji nad jakimś zagadnieniem. Proste, prawda? Pomysł ten wykorzystują również różne grupy nieformalne, zrzeszające aktywistów społecznych – regularne śniadania kreatywne odbywają się np. w Krakowie. Podczas takiej burzy mózgów można zarówno przedyskutować bieżące wyzwania, jak również w burzy mózgów zaprojektować działania na przyszłość.

Skoro rozwiązanie to sprawdza się w biznesie i zyskuje coraz więcej zwolenników wśród aktywistów, czemu nie wykorzystać go w pracy w szkole? Nie wymaga dużego nakładu środków ani czasu, a pozwala osiągnąć pozytywne efekty: zintegrować grupę, wymienić w otwarty sposób opinie, zaktywizować osoby milczące na co dzień czy wymyślić zupełnie nowe pomysły na działania. Poniżej prezentujemy dwie propozycje wykorzystania śniadania kreatywnego w szkole:

  1. Śniadanie projektowe – możecie zorganizować je dla zespołu uczniowskiego zaangażowanego w projekt. warto organizować takie śniadania cyklicznie, na różnych etapach realizacji projektu. Forma śniadania ożywi atmosferę i zainteresuje członków zespołu, którzy są mniej zmotywowani do pracy. w końcu nie ma nic przyjemniejszego niż dyskusja przy filiżance kawy/herbaty i czymś dobrym na talerzu :)
  2. Śniadanie podczas godziny wychowawczej – jeżeli Wasza godzina wychowawcza wypada rano, warto zorganizować ją w bardziej nieformalny sposób i poprosić uczniów o przyniesienie produktów spożywczych. Wspólne przygotowanie śniadania, a następnie jego zjedzenie przy jednym stole (możecie złączyć ławki i przykryć je obrusem) to świetny sposób integracji. Dla mniej pewnych siebie uczniów to również okazja do zabrania głosu w mniej formalnej dyskusji.
  3. Śniadanie z sojusznikami – wspólny posiłek to okazja do budowania więzi. Dlatego warto zaprosić do niego Waszych sojuszników – nauczycieli, rodziców, lokalne władze, przedstawicieli instytucji, z którymi pracujecie czy seniorów. Na pewno docenią zaproszenie! Będzie to też świetna okazja do dyskusji nad Waszymi działaniami i tym, co jeszcze możecie wspólnie zrobić.

Czego potrzebujecie do realizacji takiego śniadania? Najfajniejsze jest to, że naprawdę niewiele :) Wystarczy, ze każdy uczestnik przyniesie ze sobą coś do zjedzenia albo picia. Możecie podzielić się produktami, tak aby nie dublować potraw. Ciekawym pomysłem jest również wymyślenie tematu przewodniego śniadania – np. potrawy regionalne, śniadanie na słodko, śniadanie z czterech stron świata… To również okazja, żeby dowiedzieć się czegoś o potrawach z innych krajów albo o zasadach zrównoważonego komponowania posiłków. Niewinne śniadanie w miłym towarzystwie może być okazją do przekazania wartościowej wiedzy. Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php