Bałtycki łańcuch – pomysł na miniprojekt

Bałtycki łańcuch

Masowy protest obywateli ówczesnych republik Związku Radzieckiego: Litwy, Łotwy i Estonii, który odbył się 23 sierpnia 1989 roku. Upamiętniał on 50. rocznicę podpisania przez ZSRR i III Rzeszę paktu Ribbentrop-Mołotow, na którego mocy trzy bałtyckie państwa zostały włączone do ZSRR w 1940 roku. Protest był ważnym elementem rodzenia się ruchu niepodległościowego w tych trzech krajach.

W tworzeniu łańcucha ludzkich rąk wzięły udział około 2 miliony osób. Rozciągał się on na długości ponad 600 kilometrów. Uczestnicy śpiewali ludowe i patriotyczne pieśni, wznosili flagi narodowe, a o godzinie 19 wszyscy podnieśli ręce do góry. Łańcuch był symbolem solidarności i walki o prawo do samostanowienia.

Pomysł na miniprojekt:

Obejrzyjcie wspólnie z uczniami dostępne w Internecie nagrania z wydarzenia i zastanówcie się, jakie znaczenie miała akcja dla budzenia się ruchu niepodległościowego w krajach bałtyckich. Z jakimi wydarzeniami w innych krajach bloku komunistycznego można ją powiązać? Co łączy ją z polską „Solidarnością”, a jakie były różnice? Umieśćcie ją na osi czasu przemian demokratycznych w regionie. Możecie przygotować szkolną gazetkę albo klasową prezentację na ten temat.

Więcej informacji:

  1. Strona Polskiego Radia
  2. Nagrania w serwisie Youtube
  3. Zdjęcia dostępne na wolnych licencjach na portalu Wikimedia Commons

Polecamy też pomysł na akcję społeczną – więcej na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php